reklama

Starsze siostry są narażone na nadwagę, ale za to mają większą szansę na karierę

Starsze siostry są bardziej narażone na nadwagę lub otyłość niż ich młodsze siostry, tak mówią nowe badania.

Naukowcy z Uniwersytetu w Auckland przeprowadzili badania 13,406 par szwedzkich  sióstr i zauważyli, że starsze rodzeństwo było o 29% bardziej narażone na nadwagę i aż o 40% bardziej na otyłość. Pierworodne siostry, kiedy zachodziły w ciążę  miały BMI wyższe o 2,4% . Co ciekawe waga urodzeniowa pierworodnych była zazwyczaj niższa, niż ich młodszych sióstr.

Było to największe w historii badanie na temat wpływu kolejności urodzenia na późniejszą wagę. Nawiązywało do wcześniejszych prac, które wykazały, że pierworodni mężczyźni mają wyższy wskaźnik BMI w wieku średnim i są bardziej narażeni na cukrzycę i nadciśnienie.

Autor badania Wayne Cutfield tłumaczy, że może to być wynikiem tego, że w pierwszej ciąży, naczynia krwionośne w łożysku są węższe. Przez to dziecko otrzymuje mniej substancji odżywczych, co przeprogramowuje regulację tłuszczu i glukoz.

W badaniu opublikowanym przez Journal of Epidemiology & Community Health pada stwierdzenie, że być może na całym świecie rośnie średnia BMI,  ponieważ coraz więcej rodzin decyduje się tylko na jedno dziecko.

Dla pierworodnych mamy jednak pocieszenie. Być może będą cierpieć z powodu dodatkowych kilogramów, ale za to na polu zawodowym, naukowym, finansowym zdecydowanie wyprzedzą młodsze rodzeństwo. Tak wynika z badań.

Hehe, nie mogę się doczekać kolejnych...
Młodsza siostra, starszego brata.
źródło:Journal of Epidemiology & Community Health. 2.015.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: