Stosowanie paracetamolu od dawna jest uważane za bezpieczne w czasie ciąży i jest to lek powszechnie stosowany przez wiele ciężarnych na ból i gorączkę. Jednak naukowcy zalecają ostrożność.
Naukowcy z University of Bristol przeanalizował wyniki badań 7,796 matek, których dzieci urodziły się w latach 1991 i 1992.
Badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie JAMA Pediatrii, wykazały, że 5% dzieci w wieku 7 lat miało problemy behawioralne i że dzieci matek, które stosowały paracetamol w 18 i 32 tygodniu ciąży są bardziej narażone na problemy z zachowaniem i objawy nadpobudliwości. Natomiast dzieci matek, które stosowały ten lek w 32. tygodniu były podatne na zaburzenia emocjonalne i ogólne trudności behawioralne.
I chociaż autorzy zauważają, że badanie to miało swoje ograniczenia, np. brak danych dotyczących dawkowania i czasu stosowania paracetamolu jednak w jakiś sposób potwierdziły wyniki wcześniejszych obserwacji.
W 2014 roku w Danii przeprowadzono badanie 64.000 kobiet z dziećmi i zauważono korelację między stosowaniem paracetamolu w czasie ciąży i wystąpienia ADHD u dzieci w wieku siedmiu lat. Ponad połowa badanych kobiet przyznała się do stosowania tego medykamentu w ciąży. Okazało się, że ich siedmioletnie dzieci miały o 37% większe ryzyko pojawienia się ADHD w porównaniu z rówieśnikami, których mamy nie korzystały z leków na bazie paracetamolu.
Szczęśliwie jednak ryzyko nie jest na tyle duże, żeby wpadać w panikę. Lekarze nadal uważają, że paracetamol powinien być pierwszym wyborem przeciwbólowym dla kobiet w ciąży, ponieważ stosowanie innych leków, takich jak ibuprofen, czy aspiryna jest związane ze zwiększonym ryzykiem poronienia w czasie wczesnej ciąży, a także może doprowadzić do uszkodzenia nerek i serca płodu.
Chyba najważniejszym przesłaniem jest to, żeby brać paracetamol, gdy jest to absolutnie konieczne, stosować go, jak najkrócej się da i zdecydowanie najpierw skonsultować się z lekarzem.
źródło