reklama

Stosowanie paracetamolu w ciąży powoduje problemy behawioralne u dzieci

Stosowanie paracetamolu od dawna jest uważane za bezpieczne w czasie ciąży i jest to lek powszechnie stosowany przez wiele ciężarnych na ból i gorączkę. Jednak naukowcy zalecają ostrożność.

Naukowcy z University of Bristol przeanalizował wyniki badań  7,796 matek, których dzieci urodziły się  w latach 1991 i 1992. 

Badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie JAMA Pediatrii, wykazały, że 5% dzieci w wieku 7 lat miało problemy behawioralne i że dzieci matek, które stosowały paracetamol w 18 i 32 tygodniu ciąży są bardziej narażone na problemy z zachowaniem  i objawy nadpobudliwości. Natomiast dzieci matek, które stosowały ten lek w 32. tygodniu były podatne na zaburzenia emocjonalne i ogólne trudności behawioralne.

I chociaż autorzy zauważają, że badanie to miało swoje ograniczenia, np. brak danych dotyczących dawkowania i czasu stosowania paracetamolu jednak w jakiś sposób potwierdziły wyniki wcześniejszych obserwacji.

W 2014 roku w Danii przeprowadzono badanie 64.000  kobiet z  dziećmi i zauważono korelację między stosowaniem paracetamolu w czasie ciąży i wystąpienia ADHD  u dzieci w wieku siedmiu lat. Ponad połowa badanych kobiet przyznała się do stosowania tego medykamentu w ciąży. Okazało się, że ich siedmioletnie dzieci miały o 37% większe ryzyko pojawienia się ADHD w porównaniu z rówieśnikami, których mamy nie korzystały z leków na bazie paracetamolu.

Szczęśliwie jednak ryzyko nie jest na tyle duże, żeby wpadać w panikę. Lekarze nadal uważają, że paracetamol powinien być pierwszym wyborem przeciwbólowym dla kobiet w ciąży, ponieważ stosowanie  innych leków, takich jak ibuprofen, czy aspiryna jest związane ze zwiększonym ryzykiem poronienia w czasie wczesnej ciąży, a także może doprowadzić do uszkodzenia nerek i serca płodu.

Chyba najważniejszym przesłaniem jest to, żeby brać paracetamol, gdy jest to absolutnie konieczne, stosować go, jak najkrócej się da i zdecydowanie najpierw skonsultować się z  lekarzem.

źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: