reklama

Świat w rękach młodych! Nastolatki prowadzą warsztaty dla małych pacjentów

Uważa się, że młodzi ludzie są tak skupieni na sobie i życiu on-line, że niekoniecznie liczą się dla nich interakcje i inni ludzie. Licealistki z XVII L.O. im A. Frycza Modrzewskiego w Warszawie udowadniają, że tak nie jest.  Dziewczyny sa inicjatorkami akcji „W górę serca”, która pomaga małym pacjentom szpitali.

Jak zmniejszyć lęk przed pobytem w szpitalu oraz rozstaniem z rodzicami? Odpowiedź na to pytanie znalazło 10 licealistek z XVII L.O. im A. Frycza Modrzewskiego w Warszawie. 11 partnerów i aż 280 beneficjentów w ciągu 4 miesięcy to zaledwie początek akcji „W górę serca”. Akcji, która poprzez ciekawe zajęcia z dziećmi z warszawskich szpitali ma wpłynąć na psychikę małych pacjentów i wywołać radość w trudnych dla nich chwilach.

Natalia Błaszczuk – liderka projektu – opowiada o trudnych początkach akcji: „Mam wielu znajomych, którzy trafili do szpitala z powodu komplikacji zdrowotnych. Bez względu na ich wiek, rozstanie z przyjaciółmi i rodziną było stresujące. Wyrwani ze swojego rytmu życia – czasem bardzo aktywnego – musieli zmierzyć się nie tylko z bólem, ale również… nudą pomiędzy kolejnymi badaniami.

Wybór oddziału kardiologii, od którego zaczęłyśmy akcję nie był przypadkowy. Mój 100-letni dziadek miał wszczepiany w tym roku rozrusznik serca, który uratował mu życie i pomyślałam, że warto podziękować sercem za serce. Stąd też pomysł na stworzenie akcji, która zaangażuje młodzież tak, aby w swoim wolnym czasie pomagała innym. Oczywistym wyborem byli mali pacjenci. To oni tęsknią i cierpią najbardziej. Pomysłem tym zaraziłam swoje koleżanki, które niesamowicie zaangażowały się w prowadzenie akcji. Stworzyłyśmy zgrany zespół. To niewiarygodne, jak niewiele potrzeba, aby ktoś poczuł się przez moment szczęśliwszy i zapomniał o cierpieniu. Serce wypełnione radością bije z pewnością szybciej.”

Od pomysłu upłynęły zaledwie 4 miesiące. W tym czasie korzystając z platformy do tworzenia projektów społecznych "Zwolnieni z teorii", licealistki same znalazły partnerów, sponsorów i sympatyków, dzięki którym można było zorganizować pierwsze spotkania.  

„Naszym głównym celem jest organizacja serii spotkań w szpitalach dziecięcych” – opowiadają. Pragniemy urozmaicić dzieciom czas spędzony na oczekiwaniu na kolejne badania i zmniejszyć tym samym lęk przed pobytem w szpitalu oraz rozstaniem z rodzicami. W planach mamy warsztaty plastyczne, konkursy, origami, tworzenie zwierzątek z balonów, wspólne zabawy, planszówki, czytanie książek, kolorowanki, ciekawe rozmowy oraz szkolenie dla dzieci z bezpiecznego korzystania z Internetu. Dzięki wsparciu życzliwych sponsorów, możemy podarować dzieciom drobne prezenty-niespodzianki”.

Zapytane o motywację, odpowiadają: „Chciałyśmy sprawdzić, czy w tak młodym wieku jesteśmy w stanie zrobić faktycznie coś dobrego. Okazało się, że tak. Teraz marzymy o tym, aby zainspirować innych licealistów. Jest wiele szpitali, w których mali pacjenci czekają na takie akcje.”

Projekt społeczny "W górę serca" to akcja stworzona przez zespół dziesięciu pełnych energii i troski o dobro drugiego człowieka licealistek z XVII L.O. im A. Frycza Modrzewskiego w Warszawie.

Więcej o akcji przeczytasz na:

Facebook oraz www.wgoreserca.wordpress.com

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: