reklama

Ta prosta zabawa z niemowlęciem ma świetny wpływ na jego rozwój. Badania naukowe

Niemowlęta, które są sprawne motorycznie na wczesnym etapie rozwoju, w kolejnych miesiącach mają lepiej rozwinięte zarówno umiejętności motoryczne (takie jak raczkowanie, chodzenie), jak i zdolności w innych dziedzinach, np. w nauce mowy. Tworzy się  tzw. “kaskada rozwojowa”.

Nowe badania w Developmental Science  sprawdziły, w jaki sposób wpływ na “kaskadę rozwojową” może mieć wczesna stymulacja.

Naukowcy poprosili 14 mam trzymiesięcznych niemowląt, żeby przez 10 minut dziennie, w czasie dwóch tygodni zachęcały maluszki do aktywnych ćwiczeń. Niemowlęta miały założone rękawiczki z rzepami, a mamy zachęcały je, aby sięgały po zabawki z rzepami, co pozwalało im faktycznie złapać je w rączki.

Grupę porównano z 11 trzymiesięcznymi niemowlętami, które nie miały rękawiczek, a mamy po prostu dotykały zabawkami ich dłoni.

Wszystkie niemowlęta przeszły podstawowe testy umiejętności chwytania przed i po treningu.

Gdy dzieci miały 15 miesięcy zaproszono je ponownie. Dostały do zabawy tzw. labirynt i miały za zadanie przesuwać przymocowane do grubego drutu koraliki. Niemowlęta, które były stymulowane za pomocą aktywnych ćwiczeń w wieku 3 miesięcy miały  nad wiek rozwinięte zdolności motoryczne oraz umiejętność skupiania uwagi. Ponadto, naukowcy zauważyli ścisłą korelację pomiędzy umiejętnością chwytania przedmiotów przez dzieci po dwutygodniowych ćwiczeniach  a ich zachowaniem podczas zabawy w wieku 15 miesięcy.

Chociaż grupa kontrolna była niewielka, badacze uważają, że stymulowanie  bardzo wczesnych zdolności motorycznych niemowląt daje długotrwały efekt i wpływa na ich dalszy rozwój. Uważają, że taka interwencja może być szczególnie korzystna dla dzieci urodzonych przedwcześnie, czy narażonych ma na autyzm.

źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: