Ta dwulatka potrafi udzielić pierwszej pomocy. Jeśli miałabym czegoś nauczyć dziecko to właśnie tego.

Jeśli będziesz mieć okazję trafić na Kurs Pierwszej Pomocy nie zastanawiaj się, tylko korzystaj. Teraz podpowiemy ci w jak prosty sposób możesz nauczyć się prawidłowego tempa uciskania serca. Poznaj metodę, której Chris Pietroforte nauczył swoją dwuletnią córeczkę. Ona już to umie, czas na ciebie.

American Heart Association twierdzi, że proste uciśnięcia klatki piersiowej mogą podwoić lub potroić czyjeś szanse na przeżycie. Według badań CBOS 67% Polaków twierdzi, że potrafi udzielać pierwszej pomocy, ale tylko 19%  jest pewnych swoich umiejętności. Dlatego warto uczyć wykonywania masażu serca nawet najmłodszych członków rodziny.

Wracając do metody. Chris Pietroforte (były strażak i ratownik medyczny) odkrył, że rytm dziecięcej piosenki "Baby Shark" idealnie pokazuje tempo, w którym należy uciskać klatkę piersiową.

Przedstawił nawet film, na którym jego mała córeczka Saige prezentuje na manekinie, jak prawidłowo wykonywać takie zadanie. Jej tata uspokaja, że jeśli "Baby Shark” doprowadza cię do szału możesz ćwiczyć śpiewając piosenki, które mają tempo pomiędzy 100  - 120 uderzeń na minutę. Może to być np.

  • Bee Gees - Stayin' Alive,
  • Madonna Who’s  That Girl,
  • Los del Rio Macarena,

a z polskich przebojów, np.

  • Elektryczne gitary Co ty tutaj robisz?
  • Lanberry & Feel - Gotowi Na Wszystko,
  • Perfect-Każdy Oddech Twój

Nie czekaj. Wykorzystaj sposób Chris’a, żeby nauczyć swoje dziecko udzielania pierwszej pomocy. To może być świetna zabawa, która ma szansę komuś uratować życie.

Przypominam, że kilka lat świat usłyszał o dzielnym o 9-letnim chłopcu, który uratował życie 2 miesięcznego niemowlęcia przekazując jego mamie dokładne instrukcje, jak ma przeprowadzić reanimacje synka. Jego opanowanie i wiedza okazały się być bezcenne. Mały Izajasz odzyskał przytomność jeszcze przed przyjazdem karetki pogotowia. 

Pamiętaj, że podczas ratowania życia u osoby dorosłej możesz skoncentrować się wyłącznie na uciskaniu klatki piersiowej i nie musisz stosować metody usta-usta, ale musisz zrobić co najmniej 100 uciśnięć na minutę.

Kontynuujesz tę czynność bez przerwy do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego.
Ręce splatasz centralnie na klatce piersiowej (po środku mostka) i uciskasz go na głębokość 5 cm. Przy metodzie usta-usta po wykonaniu 30 rytmicznych uciśnięć robisz dwa wdechy.

Uciskanie klatki piersiowej u dzieci i niemowląt
Przed rozpoczęciem uciskania u dziecka wykonaj 5 wstępnych wdechów ratowniczych. Potem uciskasz klatkę piersiową w schemacie 30 ucisków na 2 wdechy. Tu również tempo wynosi 100-120 ucisków na minutę.

U niemowląt (bez noworodków) uciskamy na głębokość 4 cm. Układasz 2 palce na środku klatki piersiowej (poniżej linii sutków), drugą ręką stabilizujesz główkę. U dzieci powyżej 1. roku życia uciski wykonujemy na głębokość 5 cm. Umieść nasadę jednej ręki bezpośrednio nad dolną połową mostka. Pochyl się nad dzieckiem i wyprostuj rękę w stawie łokciowym. Tempo i wdechy j.w.

Nastolatki traktuj tak samo jak osoby dorosłe.

A na koniec obejrzyj, jak sobie radzi mała (teraz już 3-letnia) Sage.

Ocena: 5 z 5. Ocen: 1

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: