reklama

Taka osłona do wózka jest niebezpieczna dla dzieci

Przykrywanie wózka kocykiem lub chustą, aby ochronić dziecko przed słońcem może przynieść więcej szkody niż pożytku. 

Svante Norgren, pediatra w Szpitalu Dziecięcym im. Astrid Lindgren w Sztokholmie powiedział, że nawet cienki muślin zawieszony na wózku zamiast  przynieść ukojenie może sprawić, że maluszek będzie w niebezpieczeństwie.  “W wózku staje się tak gorąco , jak w termosie.”

Dziennikarze Svenska Dagbladet postanowili sprawdzić jego teorię. Okazało się, że po 90 minutach nieosłonięty wózek nagrzewa się do 22 stopni, a przykryciu cieniutkim muślinem w ciągu 30 minut osiąga temperaturę 34 stopni, żeby po godzinie wzrosnąć, aż do 37.

Brak przepływu powietrza powoduje gwałtowny wzrost temperatury. Podobnie dzieje się w zamkniętym samochodzie.  I to  stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia najmłodszych. Dlatego do osłony używaj parasolki przeciwsłonecznej lub osłony przeciwsłonecznej zaprojektowanej specjalnie do wózka.

Niemowlęta i małe dzieci są bardziej wrażliwe na ciepło niż starsze dzieci i dorośli, ponieważ ich organizm nie do końca radzi sobie z termoregulacją. Dużo słabiej się  pocą, za to generują więcej ciepła podczas wysiłku niż dorośli. W dodatku  nie potrafią powiedzieć, ze jest im gorąco.  W rezultacie o wiele łatwiej dochodzi u nich do przegrzania odwodnienia, czy udaru cieplnego.

Niemowlęta i małe dzieci, które są przegrzane najczęściej wykazują  oznaki osłabienia, uczucie pragnienia i omdlenia. Przy silniejszym przegrzaniu powodują wymioty, przyspieszony oddech tętno oraz silny  niepokój.

Jak pomóc dziecku na spacerze podczas upałów

  • Niemowlęta i małe dzieci nie są w stanie powiedzieć, że są spragnione, dlatego pamiętaj o częstszym przystawianiu do piersi (jeśli karmisz) lub podawaniu wody.
  • Podczas upałów pozycja skóra do skóry może dla was obydwojga być mało komfortowa, więc może na czas karmienia między siebie a maleństwo włóż bawełnianą pieluszkę
  • Sprawdź, czy dziecko dostaje odpowiednią ilość płynów. Jeśli w ciągu doby zmieniasz pieluszkę od sześciu do ośmiu razy, a mocz jest jasny wszystko jest ok
  • Małemu dziecku podawaj dużo wody w ciągu dnia, zrezygnuj z soków i napojów gazowanych.
  • Starsze dzieci często zapominają, pić, bo są zajęte zabawą, więc pilnuj, żeby regularnie piły
  • Niemowlęta i dzieci ubieraj lekkie, luźne, bawełniane  ubrania, a na główkę wkładaj im kapelusz z szerokim rondem.
  • Chroń  skórę dziecka przed słońcem kremem, który chroni przed dwoma rodzajami promieniowania: UVA i UVB. i mają wysoki faktor.
  • Jeśli to możliwe, w upalne dni nie wychodźcie na dwór
  • Kiedy jest gorąco zrezygnuj ze spacerów pomiędzy 11 a 17. Zaplanuj wyjścia z domu na wczesny poranek, późne popołudnie lub wieczór.


Nigdy nie zostawiaj dzieci w samochodzie, nawet na chwilę. Temperatura wewnątrz zaparkowanego samochodu może być o 30-40 ° C wyższa niż na zewnątrz. Wzrost temperatury następuje w ciągu pięciu minut po zamknięciu samochodu.

Planując dłuższą podróż samochodem staraj się  wyjechać, kiedy na dworze jest jeszcze chłodno, dziecko ubierz lekko i staraj się robić postoje, często je do pajac lub przystawiać do piersi.

    

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: