Przykrywanie wózka kocykiem lub chustą, aby ochronić dziecko przed słońcem może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Svante Norgren, pediatra w Szpitalu Dziecięcym im. Astrid Lindgren w Sztokholmie powiedział, że nawet cienki muślin zawieszony na wózku zamiast przynieść ukojenie może sprawić, że maluszek będzie w niebezpieczeństwie. “W wózku staje się tak gorąco , jak w termosie.”
Dziennikarze Svenska Dagbladet postanowili sprawdzić jego teorię. Okazało się, że po 90 minutach nieosłonięty wózek nagrzewa się do 22 stopni, a przykryciu cieniutkim muślinem w ciągu 30 minut osiąga temperaturę 34 stopni, żeby po godzinie wzrosnąć, aż do 37.
Brak przepływu powietrza powoduje gwałtowny wzrost temperatury. Podobnie dzieje się w zamkniętym samochodzie. I to stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia najmłodszych. Dlatego do osłony używaj parasolki przeciwsłonecznej lub osłony przeciwsłonecznej zaprojektowanej specjalnie do wózka.
Niemowlęta i małe dzieci są bardziej wrażliwe na ciepło niż starsze dzieci i dorośli, ponieważ ich organizm nie do końca radzi sobie z termoregulacją. Dużo słabiej się pocą, za to generują więcej ciepła podczas wysiłku niż dorośli. W dodatku nie potrafią powiedzieć, ze jest im gorąco. W rezultacie o wiele łatwiej dochodzi u nich do przegrzania odwodnienia, czy udaru cieplnego.
Niemowlęta i małe dzieci, które są przegrzane najczęściej wykazują oznaki osłabienia, uczucie pragnienia i omdlenia. Przy silniejszym przegrzaniu powodują wymioty, przyspieszony oddech tętno oraz silny niepokój.
Jak pomóc dziecku na spacerze podczas upałów
- Niemowlęta i małe dzieci nie są w stanie powiedzieć, że są spragnione, dlatego pamiętaj o częstszym przystawianiu do piersi (jeśli karmisz) lub podawaniu wody.
- Podczas upałów pozycja skóra do skóry może dla was obydwojga być mało komfortowa, więc może na czas karmienia między siebie a maleństwo włóż bawełnianą pieluszkę
- Sprawdź, czy dziecko dostaje odpowiednią ilość płynów. Jeśli w ciągu doby zmieniasz pieluszkę od sześciu do ośmiu razy, a mocz jest jasny wszystko jest ok
- Małemu dziecku podawaj dużo wody w ciągu dnia, zrezygnuj z soków i napojów gazowanych.
- Starsze dzieci często zapominają, pić, bo są zajęte zabawą, więc pilnuj, żeby regularnie piły
- Niemowlęta i dzieci ubieraj lekkie, luźne, bawełniane ubrania, a na główkę wkładaj im kapelusz z szerokim rondem.
- Chroń skórę dziecka przed słońcem kremem, który chroni przed dwoma rodzajami promieniowania: UVA i UVB. i mają wysoki faktor.
- Jeśli to możliwe, w upalne dni nie wychodźcie na dwór
- Kiedy jest gorąco zrezygnuj ze spacerów pomiędzy 11 a 17. Zaplanuj wyjścia z domu na wczesny poranek, późne popołudnie lub wieczór.
Nigdy nie zostawiaj dzieci w samochodzie, nawet na chwilę. Temperatura wewnątrz zaparkowanego samochodu może być o 30-40 ° C wyższa niż na zewnątrz. Wzrost temperatury następuje w ciągu pięciu minut po zamknięciu samochodu.
Planując dłuższą podróż samochodem staraj się wyjechać, kiedy na dworze jest jeszcze chłodno, dziecko ubierz lekko i staraj się robić postoje, często je do pajac lub przystawiać do piersi.