reklama

Twoje dziecko ma dobrą pamięć? Twoje dziecko świetnie kłamie! - wyniki badań

Dzieci, które lepiej zapamiętują - jednocześnie lepiej kłamią. Taki jest wynik brytyjsko-amerykańskiego badania opublikowanego w "Journal of Experimental Child Psychology".

Naukowcy z University of Sheffield (w Wlk. Brytanii) oraz University of North Florida (USA) przeprowadzili badania wśród dzieci 6 i 7- letnich. Wzięły one udział w prostej grze, podczas, której musiały odpowiedzieć na pytania dotyczące bohatera fikcyjnej kreskówki. Dzieci wiedziały, że na odwrocie karty są prawidłowe odpowiedzi, ale zostały poproszone żeby z nich nie korzystać.

Nagranie z ukrytej kamery oraz liczba prawidłowych odpowiedzi na pytania pozwoliła naukowcom zaobserwować, które dzieci skorzystały z podpowiedzi i nie przyznały się do tego. Dodatkowe pytania ujawniły, które z nich są konsekwentne w  tworzeniu fikcji, czyli są dobrymi łgarzami.

Następnie dzieci rozwiązywały test na werbalną i wzrokowo-przestrzenną pamięć roboczą. Osoby, które charakteryzują się dobrą werbalną pamięcią  są w stanie jednorazowo zapamiętać dużą liczbę słów. Z kolei  pamięć wzrokowo-przestrzenna polega na zapamiętaniu jak największej liczby obrazów. Ogólnie, pamięć robocza umożliwia wykorzystanie aktualnych informacji do ukończenia jakiegoś zadania.

Dzieci, które dobrze kłamały, wypadły lepiej w testach dotyczących roboczej pamięci werbalnej.
Autorzy badań, uważają, że jest to związane  ze  śledzeniem i przetwarzaniem wielu informacji werbalnych podczas wymyślania kłamstw.

 ,,Choć rodzice z zasady  nie chwalą się tym, że ich dziecko kłamie, mogą przynajmniej być zadowoleni, że kiedy ich pociecha robi to dobrze, to oznacza, że ma dobrą pamięć i rozwija zdolność sprawnego myślenia
" - komentuje współautorka pracy psycholog dr Elena Hoicka.

Teraz naukowcy chcą się dowiedzieć, jak dzieci uczą się kłamać i obawiam się, że to ma wiele wspólnego z  nami - rodzicami. I nie ma co się burzyć - z badań wynika, że my dorośli kłamiemy w co piątej rozmowie, która trwa 10 minut lub dłużej.
źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: