reklama

Twoje dziecko zasypia o 20:00? Masz powód do radości - będzie zdrowsze.

Przedszkolaki , które regularnie zasypiają o 20 tej mają znacznie niższe prawdopodobieństwo otyłości w późniejszym wieku - pokazały najnowsze badania.

Dzieci zasypiające po 21:00 mają dużo większe prawdopodobieństwo problemów z nadwagą jako nastolatki

Jednocześnie okazało się, że u dzieci, które zasypiają po 21:00 prawdopodobieństwo otyłości się podwoiło. Tam mówią wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z  University College w Ohio State of Public Health.

 "Dla rodziców to ważna informacja dotycząca  wprowadzenia rytuału zasypiania" - powiedziała Sarah Anderson, główna autorka i profesorka epidemiologii.

Również pediatrzy uważają, że wreszcie rodzice dostali kolejną konkretną wskazówkę w jaki sposób mogą zadbać o zdrowie swoich pociech.

Do badania zaproszono 977 dzieci urodzonych w 1991 roku. Podzielono je na trzy grupy.  Dzieci zasypiających o godzinie 20:00  lub wcześniej, między 20 a 21:00., oraz  po 21. Dzieci były pod obserwacją od czasu, kiedy skończyły  4, 5 roku, aż do 15 roku życia.

Naukowcy odkryli uderzającą różnicę: Tylko 1 na 10 dzieci z grupy najwcześniej zasypiających miało kłopot z otyłością, w porównaniu do 16 % dzieci z drugiej grupy i aż  23 procent tych, które kładły się spać po 21.

Relacje pomiędzy mamą i dzieckiem w pewnym stopniu wpływają na późniejsze problemy z wagą

Ponieważ  atmosfera domu może mieć wpływ na budowanie procedur, również tych związanych ze snem, więc Anderson i jej współpracownicy zbadali także interakcje pomiędzy matkami i dziećmi. Naukowcy nazywają to badanie pomiarem "czułość matki" i zwracają uwagę na takie czynniki jak: wspieracie ze strony matek, szacunek dla autonomii dziecka i brak wrogości.

Niezależnie od jakości relacji matki i dziecka, był silny związek między czasem chodzenia spać, a otyłością.  Jednak wśród dzieci, które szły spać najpóźniej a ich mamy otrzymały najmniej punktów w teście czułości było najwięcej nastolatków z nadwagą.

Anderson powiedziała, że kładzenie dziecka wcześniej spać nie gwarantuje, że będzie ono natychmiast zasypiać, ale ustalenie rutyny pozwoli mu najlepiej wykorzystać czas na sen.

Większość małych dzieci są biologicznie zaprogramowany, aby być gotowym do zaśnięcia na długo przed 21 , zgodnie z wcześniejszymi badaniami.

źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: