reklama

Urodziłaś po 35 roku życia? To dobre dla twojego mózgu. Badania

Nowe badanie sugeruje, że mózg kobiet, które urodziły dziecko po 35. roku życia w późniejszym wieku lepiej funkcjonuje.

Nowe odkrycie może być dobrą wiadomością dla kobiet, które z różnych względów zdecydowały się na macierzyństwo dopiero po trzydziestce. Tego zdania jest dr Roksana Karim, adiunkt prewencyjnej medycyny klinicznej w Keck School of Medicine na Uniwersytecie Południowa Kalifornia.

Naukowcy przebadali 830 kobiet i okazało się, że nie tylko późna ciąża jest korzystna dla mózgu, ale również łykanie pigułek antykoncepcyjnych przez ponad 10 lat wiąże się z lepszą pamięcią werbalną i zdolnością do krytycznego myślenia w podeszłym wieku. Powodem może być to, że doustne środki antykoncepcyjne utrzymują stabilny poziom hormonów płciowych.

Doktor Karim ostrzega jednak kobiety, że badanie nie udowodnia bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego, więc kobiety nie powinny celowo opóźniać ciąży myśląc, że będzie ona chronić ich funkcje poznawcze w starczym wieku. Należy pamiętać, że dla odmiany po 35. roku życia spada płodność.

Jednak też inny czynnik może tłumaczyć wyniki pokazujące, że mózgi kobiet, które urodziły dziecko po 35. roku, w późniejszym okresie życia są odporne na demencję lub problemy z pamięcią. Naukowcy podejrzewają, że większość kobiet, które decydują się opóźnić ciążę, często mają wyższy poziom wykształcenia i status społeczno-ekonomiczny w porównaniu do kobiet, które rodzą w młodszym wieku.

źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: