reklama

Ustawa o leczeniu niepłodności wreszcie wchodzi w życie

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o leczeniu niepłodności, w tym metodą in vitro. Ustawa wchodzi w życie, niemniej po jej publikacji w Dzienniku Ustaw jeden z jej punktów prezydent skieruje do Trybunału Konstytucyjnego.

Sejm i Senat
Sejm uchwalił ustawę o leczeniu niepłodności pod koniec czerwca. Senat nie wprowadził do niej poprawek.
W myśl ustawy z in vitro skorzystają osoby pozostające w związkach małżeńskich oraz pary, które złożą oświadczenie o wspólnym pożyciu. Leczenie niepłodności metodą in vitro będzie mogło być podejmowane po wyczerpaniu innych metod leczenia, prowadzonych przez co najmniej 12 miesięcy. Ustawa zezwala na dawstwo zarodków, zabrania zaś ich tworzenia w celach innych niż pozaustrojowe zapłodnienie. Zakazuje też niszczenia zarodków zdolnych do prawidłowego rozwoju - grozić będzie za to kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.

Prezydent
Do końca nie było pewne, jaką decyzję podejmie prezydent. Ostatecznie stwierdził: - Nie jestem prezydentem ludzkich sumień, tylko polskich obywateli. Jestem prezydentem polskich obywateli o zróżnicowanych światopoglądach, o odmiennych zaangażowaniach religijnych, o różnych sympatiach politycznych. Jestem przeciwnikiem pochopnego regulowania prawem ludzkich sumień. Ustawa jest z nadzieją oczekiwana przez wielu Polaków. Dlatego ją podpisałem.

Zastrzeżenie prezydenta
Ustawa wchodzi w życie, niemniej po jej publikacji w Dzienniku Ustaw prezydent skieruje do Trybunału Konstytucyjnego jeden punkt, który może być niekonstytucyjny. Zdaniem prezydenta poważną wątpliwość co do zgodności z konstytucją i prawem budzi wprowadzana ustawą możliwość pobierania komórek rozrodczych od dawcy, który jest niezdolny do świadomego wyrażenia zgody.Resort zdrowia wyjaśniał, że ustawa przewiduje taką możliwość, ze wskazań medycznych, w celu zabezpieczenia płodności na przyszłość, w przypadku osób niepełnoletnich, chorych na białaczkę, ubezwłasnowolnionych.

Podpisanie ustawy oznacza, że nowe prawo wejdzie w życie po trzech miesiącach od ogłoszenia.
źródło:PAP

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: