reklama

W Gdańsku otwarto Bank Mleka Kobiecego. Kolejne noworodki otrzymały pomoc

Na początku września br. w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku nastąpiło oficjalne otwarcie banku mleka kobiecego. Aktywnie wspiera go swoim pokarmem już 7 kobiet, a z pokarmu skorzystało 15 noworodków. To ważne dopełnienie opieki okołoporodowej, zwłaszcza że Klinika Neonatologii UCK rocznie przyjmuje około 2500 noworodków.

Banki mleka kobiecego to placówki umożliwiające karmienie naturalnym pokarmem dzieci, które z przyczyn medycznych lub losowych nie mogą być karmione mlekiem własnej mamy. Banki mleka to profesjonalne laboratoria zajmujące się pozyskiwaniem mleka kobiecego od Honorowych Dawczyń, bezpiecznym przechowywaniem i dostarczaniem go potrzebującym dzieciom. Banki mleka kobiecego są otwierane na całym świecie.

Dr n. med. Iwona Domżalska-Popadiuk, ordynator Kliniki Neonatologii podkreśla, że najlepszym pokarmem dla noworodka jest mleko mamy. Najlepiej podane bezpośrednio z piersi lub od razu po ściągnięciu. Jeśli nie ma takiej możliwości, to noworodek, a w szczególności wcześniak, powinien otrzymać mleko kobiece z banku mleka, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia.

W Klinice Neonatologii UCK hospitalizowane są noworodki, które wymagają specjalistycznej opieki, w tym wcześniaki urodzone nawet w 25. tygodniu ciąży (rocznie rodzi się tutaj około 10% wcześniaków), a więc te grupy pacjentów, dla których pokarm kobiecy jest szczególnie cenny.

- Dzięki wsparciu Fundacji Banku Mleka Kobiecego oraz Ministerstwa Zdrowia udało się nam zakupić niezbędny do wyposażenia banku sprzęt o wartości ponad 1 mln złotych. Pokarm, który mogą dzięki temu dostać przedwcześnie urodzone dzieci, to szansa dla nich na lepszy start - mówi Izabela Drążkowska, starsza położna, koordynator banku mleka.

W inicjatywę stworzenia banku mleka w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym włączyła się ogólnopolska Fundacja Banku Mleka Kobiecego, której misją jest promowanie w środowisku medycznym oraz wśród rodziców idei dzielenia się naturalnym, przebadanym pokarmem kobiecym zgodnie z zaleceniami WHO/UNICEF.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl, www.bankmleka.pl

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: