reklama

Wcześniaki są bardziej zamknięte w sobie i neurotyczne jako dorośli - mówią najnowsze badania

Dzieci urodzone przedwcześnie lub z dużą niedowagą mogą być zamknięte w sobie i neurotyczne, częściej też częściej też boją się zmian w późniejszym życiu.

Już badania opublikowane w  2008 roku w czasopiśmie Pediatrics  wskazywały, że wcześniaki z niską wagą urodzeniową są nawet pięć razy bardziej narażone na ryzyko autyzmu niż dzieci urodzone w terminie.
Tym razem podjęto też próby ustalenia, czy wcześniactwo  i niska masa urodzeniowa może wpływać na inne cechy osobowości.

Na Uniwersytcie w Warwick przeprowadzono badania (opublikowane w Archives of Disease in Childhood), które objęło 200 osób urodzonych skrajnie przedwcześnie (przed 32 tyg ) lub z niską masą urodzeniową (poniżej 1,5kg) w latach 1985 i 1986, i porównywane ich z osobami urodzonymi o czasie.

Pod uwagę brano pięć kryteriów: introwertyzm, neurotyzm, otwartość na nowe doświadczenia, ugodowość i sumienność.

Okazało się, że osoby urodzone przedwcześnie w większym stopniu są zamknięte w sobie, spięte i neurotyczne, niespokojne, nieufne wobec nowych doświadczeń, są mniej sumienne oraz tworzą słabsze relacje międzyludzkie. Zauważono również znacznie wyższy poziom zachowań ze spektrum autyzmu oraz mniejszą komunikatywność.

Naukowcy podejrzewają, że takie postawy są skutkiem zmian w strukturze i funkcjonowaniu mózgu, co związane jest z przedwczesnym porodem i\lub niedowagą. Sugerują, że wpływ może mieć także nadopiekuńczość rodziców - “Przedwczesne narodziny mogą wywołać mnóstwo obaw u rodziców i doprowadzić do nadopiekuńczości z ich strony, co może skutkować w późniejszym życiu ich dzieci nieufnością wobec nowych doświadczeń".

Naukowcy podkreślają, że cechy, o których mowa, mogą przeszkadzać w zrobieniu kariery, zdobyciu dobrze płatnej pracy i budowaniu trwałych relacji przyjacielskich oraz związków. Pocieszające jest to, że jeśli problem zostanie wcześnie zauważony, rodzice mogą poznać techniki, które pozwolą im wspierać swoje dzieci.

źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: