reklama

Wirus Zika groźny dla kobiet w ciąży. Jakich miejsc unikać?

Coraz głośniej o wirusie Zika. Zakażenie nim może mieć fatalne skutki dla kobiet w ciąży i ich dzieci.

Naukowcy mają coraz więcej dowodów, że istnieje związek pomiędzy wirusem a mikrocefalią, czyli małogłowiem u niemowląt. Na wirus Zika nie ma szczepionki.

Wirus Zika a ciąża

U większości ludzi zarażenie przebiega bezobjawowo, u niektórych objawy chorobowe przypominają malarię – pojawia się gorączka, bóle mięśni, wysypka.  W tej chwili trwają badania nad opracowaniem szczepionki, która skutecznie chroniłaby przed wirusem. Choć nie jest on groźny dla dorosłych, zakażenie nim może mieć fatalne skutki dla kobiet w ciąży i ich dzieci.

Naukowcy są zdania, że wirus przenika przez łożysko i może powodować małogłowie. Władze alarmują do ciężarnych, by nie podróżowały do państw, w których szaleje wirus. WHO apeluje, by kobiety, które planują udawać się w rejony, w których roznoszony jest wirus, konsultowały się z lekarzem przed podróżą i po powrocie do kraju.

Czym jest wirus Zika?

Wirus Zika wywołuje chorobę tropikalną o nazwie gorączka Zika. Przenosi się on przez krew, podczas ugryzienia przez samice komara tygrysiego (komary z gatunku Aedes aegypti), przenoszące także dengę i żółtą gorączkę. Wirus może również powodować zespół Guillaina-Barrego, chorobę o podłożu autoimmunologicznym, objawiającą się paraliżem. Wirus nie rozprzestrzenia się drogą kropelkową, ale do zakażenia może dojść poprzez kontakty seksualne.

Wirus wykryto w latach 40. w Afryce, obecnie rozprzestrzenia się głównie w krajach Ameryki Łacińskiej. Jego obecność stwierdzono w 20 krajach. Największe ogniska odnotowano w Brazylii, Kolumbii, Salwadorze, Panamie i Republice Zielonego Przylądka. Najbardziej dotkniętym państwem jest Brazylia, gdzie od października ub.r. wykryto 3,9 tys. przypadków małogłowia u niemowląt i 49 zgonów niemowląt, które miały wady wrodzone. W pięciu przypadkach potwierdzono obecność wirusa Zika.

25 stycznia 2016 roku Światowa Organizacja Zdrowia podała, że wirus Zika rozprzestrzeni się na wszystkie kraje Ameryki, oprócz Kanady i Chile. Brytyjskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że na terenie Wielkiej Brytanii odnotowano 3 przypadki infekcji wirusem Zika, czyli wirus dotarł już do Europy. Szczególne ryzyko dotyczy wyspy Madera, która utrzymuje kontakty handlowe z krajami Ameryki Południowej.

Brzmi groźnie. Mamy nadzieję, że problem zostanie niebawem rozwiązany i pojawi się szczepionka. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę w najbliższym czasie zrezygnuj z podróży w miejsca, w których zagraża ci niebezpieczeństwo.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: