reklama

Wysoki poziom cukru we krwi może spowolnić rozwój mózgu u dzieci

Dla dzieci z cukrzycą typu 1 równowaga jest kluczowym elementem. Za mało cukru we krwi może prowadzić do drgawek lub śpiączki. Jednocześnie nowe badania pokazują, że zbyt wysoki poziom może prowadzić do spowolnienia wzrostu w niektórych obszarach mózgu.

Naukowcy przez ponad 18 miesięcy obserwowali  struktury mózgu i rozwój funkcji poznawczych u 144 dzieci z cukrzycą typu 1 i w grupie porównawczej 72 dzieci bez cukrzycy .

Tomografia komputerowa wykazała, że mózgi obu grup dzieci rosły, ale wzrost był wolniejszy w kilku obszarach mózgu u dzieci z cukrzycą typu 1. Wzrost był najwolniejszy u dzieci z najwyższym poziomem cukru we krwi oraz u tych, u których dochodziło do największych wahań.

"To badanie pokazuje, musimy znaleźć równowagę pomiędzy wysokim poziomem cukru we krwi i zbyt niskim poziomem cukru, tak aby unikać skrajności" - mówi Eva Tsalikian, doktor endokrynologii w szpitalu dziecięcym przy Uniwersytecie Iowa.
Na szczęście nowe technologie, np: stałe monitorowanie cukru we krwi może zapobiegać dużym wahaniom jego poziomu.

Dodatkowo naukowcy zbadali funkcjonowanie mózgu dzieci za pomocą standardowych testów IQ, ale nie stwierdzono dużych różnic między obiema grupami. Dzieci będą monitorowane  przez kolejne pięć lat, aby sprawdzić, czy pojawią się jakieś istotne różnice w myśleniu, czy rozwoju poznawczym dzieci.

Źródło: University of Iowa 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: