reklama

Zmywarka odpowiedzialna za alergię u dzieci

Najnowsze badania szwedzkich naukowców dowodzą, że ręczne mycie naczyń może być pomocne w zwalczaniu współczesnego problemu alergii u dzieci.

Naukowcy odkryli, że maluchy z rodzin, w których naczynia są zmywane tradycyjnie, są nawet o 40 procent mniej narażone na ryzyko wystąpienia alergii, niż dzieci, w których domach do zmywania używa się zmywarki.

Czy to może oznaczać, że zmywarka nie myje naczyń zbyt dokładnie? Wręcz przeciwnie. Badacze są zdania, że ręczne mycie nie jest aż tak staranne, jak nam się wydaje. Dlatego też dziecko, które stale ma kontakt z różnymi bakteriami jest na nie uodpornione.

Hipoteza higieny
W czasopiśmie Pediatrics opublikowano właśnie informacje na temat tzw. hipotezy higieny. Polega ona na tym, że zwiększona ekspozycja na drobnoustroje w czasie wczesnego życia stymuluje układ odpornościowy malucha. Dzięki temu zmniejszać się może ryzyko, że dziecko będzie rozwijać alergie.
Zdaniem dr. Billa Hesselmara, alergologa z kliniki pediatrii na Uniwersytecie w Göteborgu, ręczne zmywanie naczyń może mieć związek z określonym stylem życia, który wiąże się ze zwiększoną ekspozycją dzieci na działanie drobnoustrojów.

Hesselmar dostrzega tu zależność np. z niższymi dochodami w gospodarstwie domowym. Badania sugerują, że gorsza sytuacja finansowa, życie na mniejszych przestrzeniach oraz status imigracyjny, to trzy czynniki, z którymi mogą być powiązane praktyki zmywania. Zdaniem dr. Hesselmara jest jednak jeszcze za wcześnie, by móc ręczne mycie naczyń ogłosić strategią zapobiegania alergiom.

Jeszcze mniej alergii
Wiele różnych wcześniejszych badań potwierdziło, że dzieci, które są bardziej narażone na kontakt z bakteriami, tj. mieszkają na wsi, mają starsze rodzeństwo czy też pochodzą z krajów rozwijających się, są znacznie mniej podatne na alergie. W najnowszych badaniach naukowcy skupili się bardziej na codziennym życiu i czynnikach, które mogą mieć wpływ na powstawanie alergii.
 
Przeanalizowano 1000 dzieci z dwóch regionów Szwecji. Ich rodzice wypełniali kwestionariusz z pytaniami o choroby ich 7-8-letnich dzieci, o sposób zmywania naczyń w ich domu oraz o spożywanie świeżej wiejskiej żywności i kiszonek, które mają wyższe stężenie bakterii, niż inne produkty. Okazało się, że wśród dzieci, w których domach naczynia myje się ręcznie, poziom alergii jest jeszcze niższy, niż tam, gdzie dzieci jadły świeżą i sfermentowaną żywność.

Nowa strategia walki z alergiami?
Naukowcy twierdzą, że wyniki badań są niezwykle interesujące. Są jednak zgodni, że jest zdecydowanie zbyt wcześnie na to, by zachęcać do ręcznego mycia naczyń. Potrzebne są dodatkowe testy, które rozwiążą pojawiające się wątpliwości - a te zawsze są. W tym przypadku badacze wskazują, że jeśli podatność na alergie najbardziej rozwija się u dzieci poniżej sześciu miesięcy życia, to nie ma tu mowy o istnieniu związku z ręcznym myciem naczyń. W końcu większość maluchów jest w tym czasie karmiona piersią i ma znikomy kontakt z naczyniami mytymi w zmywarce.

Zdecydowanie zatem konieczne są kolejne badania, które pomogą zrozumieć, jaki związek ma wybór określonego stylu życia - w tym także sposobu zmywania naczyń - na alergie u dzieci.
Źródło: livescience.com

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: