reklama

Znieczulenie dostępne dla każdej rodzącej?

W Polsce szpitali, które wprowadziły darmowe znieczulenie podczas porodu naturalnego jest niewiele, dlatego cieszy dzisiejsza informacja podana przez Gazeta.pl, że Ministerstwo Zdrowia i NFZ przygotowują przepisy dotyczące refundacji.

W 2010 rokuówczesny rzecznik prasowy MZ Piotr Olechno napisał w komunikacie:

“ W związku z publikacjami prasowymi dotyczącymi znieczulenia porodu informujemy, że znieczulenie porodu jest finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. (…) Niezgodne z obowiązującymi przepisami jest więc pobieranie od pacjentek dodatkowej opłaty za znieczulenie porodu.“

W efekcie część szpitali przestało pobierać opłaty, ale też informowało pacjentki, że wykonanie znieczulenia podczas porodu naturalnego jest niemożliwe.

“W Polsce dopiero dziewczynki teraz urodzone same będą rodziły bez bólu. Musi nastąpić wymiana pokolenia lekarzy i położnych.W styczniu rodziłam (2012) w Knurowie gdzie jest dostępne znieczulenie. Niestety trafiłam na lekarkę i położną, które ignorują błagania pacjentek o znieczulenie, które było im wcześniej obiecane przez lekarza prowadzącego ciąże. Można rodzić bez zbędnego bólu na zachodzie i w stanach.W Polsce (w Knurowie) jak ma się szczęście.” bebe125 babyboom.pl

W 2013 roku minister zdrowia Bartosz Arłukowicz w rozmowie z RMF FM twierdził:

“Kobiety mają prawo rodzić bez bólu i w dużej części szpitali w Polsce taki poród jest już możliwy.” Jednak na pytanie, kiedy konkretnie zostanie podpisany dokument pozwalający kobietom prosić darmowe znieczulenie w każdym szpitalu nie odpowiedział : “Ja z wielką uwagą przyglądam się temu dokumentowi i uznaję go za bardzo ważny głos w dyskusji, która w Polsce toczy się - przypomnę - od bardzo wielu lat. Ale działania, które już podejmujemy, zmierzają do tego, żeby poród bez bólu był możliwy w większości polskich szpitali”.

Jest rok 2015 rok i z danych zebranych przez Fundację Rodzić po Ludzku wynika, że tylko w 36% polskich szpitali kobieta ma możliwość otrzymania znieczulenia.
Dzisiejsza poranna wiadomość cieszy i chociaż sporo osób podejrzewa, że ma to związek z wyborami, to i tak trzymamy kciuki.Dzięki zmianom w przepisach prawdopodobnie zmniejszy się liczba cesarskich cięć, których w tej chwili jest w Polsce coraz więcej.

Być może warto przypomnieć urzędnikom, że przeprowadzano badania z których wynika, że przewlekły, silny ból podczas porodu może:

  • Powodować silny stres u matki, w wyniku którego zmniejsza się dopływ tlenu do dziecka
  • Zwiększać ryzyko depresji poporodowej i zespół stresu pourazowego
  • Mieć wpływ na problemy z karmieniem piersią
  • Zwiększać ryzyko rozwoju przewlekłych stanów bólowych

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: