reklama

Zrozumienie emocji kluczem do prawidłowego rozwoju dziecka. Zobacz, co proponują naukowcy.

Rozmawiajcie z dziećmi o emocjach. I zacznijcie to robić, to jak najwcześniej.  Z badań opublikowanych we wrześniowym wydaniu Journal of Developmental and Behavioral Pediatrics wynika, że dzięki temu możecie zapobiec problemom behawioralnym waszych pociech.

Naukowcy do badania zaprosili 89 dzieci (w wieku od 18 miesięcy do około 2 lat) z rodzin o niskich dochodach. Mamy poproszono, aby wraz z maluszkami oglądały książeczki z obrazkami, które przedstawiały sytuacje mające emocjonalny wydźwięk, np: dziewczynkę, która zgubiła zwierzaczka.

Mamy nie tylko nazywały emocje, np: ( smutny, wesoły), ale również umieszczały je w odpowiednim kontekście (np: ona jest smutna, ponieważ zgubiła pieska) a później odnosiły do sytuacji z życia dziecka (np: Pamiętasz, kiedy zgubiłeś misia i byłeś smutny?).

Podczas wizyty kontrolnej, około siedem miesięcy później, naukowcy odkryli, że rodzice sygnalizowali o wiele mniej problemów w zachowaniu dzieci. Profesor Holly Brophy-Herb uważa, że małe dziec ucząc się rozpoznawać swoje emocje,  stopniowo nauczą się prostych słów, które pomogą im je wyrazić bez potrzeby bez używania agresji fizycznej (gryzienia, kopania, napadu furii itp.)

Naukowcy postulują: Jak najczęściej rozmawiajcie z dziećmi o emocjach, np: podczas spacerów, jazdy samochodem, czy stojąc w kolejce w sklepie spożywczym. To pozwoli dzieciom zrozumieć lepiej swoje odczucia i  potrzeby a w efekcie sobie z nimi poradzić.
źródło: Michigan State University

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: