reklama

Żurawina pomaga na infekcje dróg moczowych, ale tylko ta w kapsułkach.

Badania opublikowane w American Journal of Obstetrics and Gynecology sugerują, że żurawina pomaga na zakażenie układu moczowego, ale wyłącznie ta podawana w tabletkach, nie w postaci soku.

Zakażenia układu moczowego (ZUM) to częsta przypadłość, która może objąć dowolną część układu moczowego – od nerek, przez pęcherz moczowy, po cewkę. Objawy to między innymi częste, długie i bolesne oddawanie moczu, dlatego tak łatwo samodzielnie ją zdiagnozować.

Leczenie ZUM może być skomplikowane. Około 20-30% kobiet ma nawracające ZUM, a obawy o oporności na antybiotyki oznacza, że i lekarze, i pacjenci, nie chcą ich nadużywać. Stąd często sięgamy po domowe metody leczenia. Jedną z nich jest zalecenie picia soku z żurawiny, ponieważ jej czynne składniki mogą zapobiegać przywieraniu bakterii do ściany pęcherza moczowego.

Nowe badania sugerują, że żurawina może pomóc, ale wyłącznie ta podawana w tabletkach, jako sok – już niekoniecznie.

Dr Timothy Boone, PhD, prodziekanem Texas A & M Health Science Center College of Medicine w Houston przeprowadził stosowne badania. Jego zespół zbadał 160 pacjentek w wieku 23-88 lat, które były poddawane planowym operacjom ginekologicznym między 2011-2013 rokiem. Zwykle u 10-64% kobiet dochodzi do zakażenia dróg moczowych niedługo po usunięciu cewnika.Połowa pacjentek biorących udział w badaniu przez 6 tygodni po zabiegu otrzymywała 2 razy dziennie 2 kapsułki zawierające równowartość mniej więcej 0.5 litra soku żurawinowego. Pozostałe kobiety  dostawały placebo.
 Kapsułki żurawiny zmniejszyły ryzyko infekcji dróg moczowych o 50%.

Żurawina zawiera proantocyjanidyny (PACS), które zakłócają zdolność bakterii do przywierania do ściany pęcherza, zmniejszając prawdopodobieństwo zakażenia. Jednak ich skuteczność zależy od koncentracji, która w sokach jest niewystarczająca.

Naukowcy podkreślają, że skoro kapsułka żurawiny stanowi równowartość pół litra soku żurawinowego, pacjent musiałby zjeść dużo czystej żurawiny, aby zapobiec infekcji.Sok żurawinowy można kupować dla celów spożywczych, ale nie jako lek na ZUM. Owszem, żurawina może wesprzeć wypłukiwanie bakterii z organizmu, ale jej aktywny składnik zostanie strawiony zanim dostanie się do pęcherza.

źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: