reklama
Czy w ciąży mogę jeść lody i inne zimne desery mleczne?

Czy w ciąży mogę jeść lody i inne zimne desery mleczne?

Kobiety w ciąży często mają apetyt na słodycze, takie jak cukierki, ciasteczka, czekolady lub lody. Jeżeli sięgamy po nie okazjonalnie, a na co dzień dbamy o zdrową dietę, wtedy nie ma problemu. Gorzej, kiedy lody stają się codziennym deserem. Dlaczego? Powodów jest kilka.

Regularne spożywanie słodyczy może prowadzić do nadmiernego przyrostu masy ciała, ponieważ zawierają ogromną  ilość cukru i sporo kalorii. 1/2 szklanki lodów to ponad 100 kalorii i 4 łyżeczki cukru.

Nadwaga w ciąży grozi nam cesarskim cięciem oraz cukrzycą, zaparciami, nadciśnieniem, obrzękami, bólami kręgosłupa i nóg, czy żylakami.

Sporo badań wskazuje, że sposób odżywiania mamy “programuje” stan zdrowia dziecka na całe życie. Okazuje się, że wiele chorób na które zapadamy, jako dorośli, np:  wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, otyłość może być wynikiem nieprawidłowej diety ciężarnej.

Kolejnym zagrożeniem jest bakteria Listeria monocytogenes, wywołująca listeriozę, grypopodobną w przebiegu chorobę, bardzo niebezpieczną dla płodu i niemowląt. Głównym winowajcą są produkty robione z niepasteryzowanego mleka, więc zakażenie lodami, czy mlecznymi produktami kupowanymi w sklepie jest mało prawdopodobne.

Natomiast unikaj lodów z automatu. Jeżeli urządzenie jest nieprawidłowo czyszczone bakteria może się rozwinąć w cylindrach i przedostać do loda. Jeśli chcesz mieć pewność, że lody są bezpieczne - sięgnij po sorbety lub lody wegańskie.

Jakie są plusy jedzenia lodów i zimnych deserów mlecznych?

  • Lody dostarczają wapń, który potrzebuje Twój nienarodzone dziecko do prawidłowego rozwoju kości i zębów.
  • Poprawiają samopoczucie i koncentrację, bo zawierają cukier, który jest źródłem  energii dla mózgu
  • Są lekkostrawne
  • Mogą być niskokaloryczne, jeżeli o to odpowiednio zadbasz, np: do mrożonego jogurtu dodasz owoce, a nawet posypać wiórkami z czekolady
  • Powodują poczucie szczęścia, prawda?
reklama

Niezbędniki w dziale ciąża