reklama
Miesiąc dziewiąty. Nauka preferencji żywieniowych

Miesiąc dziewiąty. Nauka preferencji żywieniowych

Dziewiąty miesiąc ciąży - już niedługo poród. Już nie możesz się doczekać, kiedy zobaczysz swoje maleństwo! Czy wiesz, że właśnie teraz możesz dziecku zaszczepić preferencje do określonych smaków? A to pomoże Ci we wprowadzaniu do diety malucha nowych pokarmów, a być może nawet uchroni Twoje dziecko przed byciem niejadkiem.

To, co możesz zrobić, aby osiągnąć oczekiwany efekt, to jeść produkty o różnych smakach. Dziecko w łonie matki połyka płyn owodniowy, do którego przenikają smaki z potraw, które mamy zjadła. Dzięki temu po raz pierwszy próbuje określonych smaków i uczy się ich. Im więcej smaków pozna, tym większa jest szansa, że wiele z nich polubi.

Uważaj jedynie na te, które są najczęstszymi alergenami - zwłaszcza na produkty mleczne. Nie objadaj się nimi bez opamiętania (przede wszystkim mlekiem), bo w ten sposób zwiększasz prawdopodobieństwo, że Twoje dziecko będzie uczulone na białko mleka krowiego.

Czy wiesz, że dobrze jest w pierwszej fazie porodu, kiedy skurcze nie są jeszcze uciążliwe, zjeść posiłek - najlepiej lekkostrawny, ale wysokoenergetyczny. Jeśli jesteś wówczas w domu, zrób sobie makaron z serem, ryż z warzywami lub jogurtem. Jeśli będziesz już w szpitalu, może to być nawet drożdżówka czy wysokoenergetyczny baton, który da Ci siłę na dalsze etapy porodu.

Najlepiej, jeśli przezornie schowasz sobie do torby, którą masz przygotowaną do szpitala, jakąś wysokoenergetyczną przekąskę np. czekoladę lub ulubionego batonika

ProduktPorcjaIle to porcja?
Produkty mleczne 3-4 200ml mleka,
200ml kefiru,
200ml maślanki
125 ml jogurtu
15-30 g sera żółtego
Mięso, ryby, jaja 2-3 100-120 g mięsa
125-150g ryby
1 sztuka jaja
Owoce 3 średniej wielkości owoc
150 ml soku
Warzywa4-5 100-200g ugotowanych warzyw
150g surowych warzyw
Produkty zbożowe i nasiona strączkowe7-830-40g chleb
30-40g płatki śniadaniowe
50 g przed ugotowaniem:
ryż,
makaron,
nasiona strączkowe

Agnieszka Kozioł-Kozakowska
Centrum Edukacji i Poradnictwa Żywieniowego Nutri Center

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża

reklama