Skurcze, ból podbrzusza i krwawienie

Skurcze, ból podbrzusza i krwawienie, do złudzenia przypominające miesiączkę, są niepokojące dla większości przyszłych mam. Dolegliwości te są efektem silnego spajania zarodka ze ścianką macicy. Zwłaszcza, że kiedy gwałtownie wzrasta poziom gestagenów, odpowiedzialnych za skurcze macicy, pojawia się też złe samopoczucie i rozdrażnienie.

Skurcze i ból brzucha, zwłaszcza te w pierwszej połowie ciąży, to skutek zmian hormonalnych i fizjologicznie powiększającej się macicy. Pod ich wpływem, dopływa tu najwięcej krwi, dlatego narządy są niezwykle czułe. Ból mogą także powodować rozciągające się więzadła trzymające macicę, jak i ona sama - powiększa się i zaczyna uciskać na inne narządy, leżące w pobliżu.

Jak sobie pomóc?

Ważne! Jeśli skurcze są bardzo bolesne, rytmiczne bądź towarzyszy im krwawienie, koniecznie powiedz o tym swemu lekarzowi prowadzącemu ciążę. W pierwszym trymestrze istnieje duże ryzyko poronienia, poza tym dolegliwości te mogą świadczyć o zapaleniu wyrostka robaczkowego, zaburzeniach jelitowych czy kolce nerkowej.

Jak najwięcej odpoczywaj, odpuść sobie obowiązki domowe, zobowiązania czy godziny nadliczbowe. Unikaj stresu i wysiłku - nie dźwigaj, nie przeciążaj się. Porozmawiaj z lekarzem - być może przepisze ci odpowiednie leki bądź zaleci suplementy diety, które złagodzą dolegliwości.

Ocena: 4.5 z 5. Ocen: 1

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Kalendarz ciąży