Jak to jest być mamą dziecka nadpobudliwego? Wyobraź sobie...

Jak to jest być mamą dziecka nadpobudliwego? Wyobraź sobie...

 Ostatnia modyfikacja: 10/01/2017 , artykuł powstał: 10/01/2017

Wychowywanie nadpobudliwego dziecka jest prawdziwym wyzwaniem. Terapeutka mnie zawsze pociesza, że tylko matka trojaczków może mnie zrozumieć.

Na placu zabaw moje dziecko krzyczy najgłośniej i biega jak szalone, w przedszkolu przynajmniej trzy razy w tygodniu jestem informowana, co tym razem narozrabiał. Gucio zawsze jest w samym środku akcji. A ja razem z nim.


Wychowanie dziecka z nadwyżką energii jest kolosalnym wyczynem. Czasem zarówno emocjonalnie, jak i fizycznie czuję się, jak wrak człowieka. Wielokrotnie mam ochotę stanąć i zacząć krzyczeć “Uspokój się nareszcie!”, ale wiem, że to obróci się przeciwko mnie.

Dlatego staram się, jak mogę wyciszać jego nakręcenie. Mówią, że takie dziecko potrzebuje być cały czas zajęte lub mieć wyzwania, wtedy czuje się lepiej. A ja mam wrażenie, że nie nadążam za jego potrzebami, że jest jak czarna dziura, która wchłania w siebie z prędkością światła wszystkie bodźce, a potem jeszcze szybciej je przetwarza.

Całymi dniami jest w ciągłym ruchu, tak jakby non stop działał w przyspieszeniu. Jako niemowlę był głośny i intensywny, a popołudniowe drzemki nigdy nie były takie same. Czasem spał godzinę, czasem po 15 minutach miał naładowane akumulatory. Teraz drzemki zniknęły. Gucio nie chodzi tylko biega, a jeśli musi siedzieć to się wierci. Gubi rzeczy, gada jak nakręcony i co chwilę zmienia pomysł na zabawę.


Po 5 latach czuję się czasem totalnie wyczerpana. Mam wrażenie, że żyję w ciągłym pośpiechu. Wieczory nadchodzą zbyt późno, poranki nastają za wcześnie. Chciałabym móc spokojnie usiąść przy stole i zjeść posiłek, poleżeć z książką, albo po prostu zająć się swoimi sprawami.  Wiem są jeszcze wieczory, ale wtedy jedyne o czym marzę to o położeniu się do łóżka.


Często, kiedy mam dosyć pojawia się poczucie winy, że jestem beznadziejną matką, że może mogłabym coś robić lepiej, inaczej. Dobrze, że mam kontakt z terapeutką, która potrafi wyprowadzić mnie z takiego stanu. Fajnie, że mam męża, który mnie odciąża w weekendy.  

I mam też oparcie w synku, bo jego niespożyta energia i ciągły entuzjazm dają mi chęć do działania. To jedyna osoba, jaką znam, która zrywa się z łóżka każdego ranka, jakby to był najbardziej ekscytujący dzień w jej życiu i codziennie, każdego dnia przytula się do mnie ufnie i tak, jakbyśmy nie widzieli się od wieków. Jego radość życia i miłość powodują, że odnajduję w sobie kolejne pokłady siły, cierpliwości i energii, których u siebie nie podejrzewałam.


I wszystkim mamom nadpobudliwych dzieci chcę powiedzieć jedno. Jesteście fantastyczne i robicie świetną robotę. Nie dajcie sobie wmówić, że jest inaczej.
Pozdrawiam Natalia


Ocena: 0 z 5. Ocen: 0

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Moje drugie imię to poczucie winy. Jestem mamą

Moje drugie imię to poczucie winy. Jestem mamą

Nie wierzę, kiedy dziewczyny mówią, że macierzyństwo ich nie zmieniło. W ciąży nagle stałam się obiektem...   Więcej

Doula - wsparcie dla przyszłej mamy

Doula - wsparcie dla przyszłej mamy

Dawniej kobieta przez okres ciąży, porodu i połogu była "przeprowadzana" przez inne kobiety: matkę,...   Więcej

Matka – jakim jej wcieleniem jesteś?

Matka – jakim jej wcieleniem jesteś?

Pojawienie się dziecka zmienia kobietę w matkę. Czasem zmiany te są bezbolesne, a czasem... no cóż -...   Więcej

O mocy mleka mamy na sali kinowej

O mocy mleka mamy na sali kinowej

artykuł sponsorowany (*)

Ciąża to niesamowite doświadczenie. Maleńki człowiek rozwija się wewnątrz nas, nawiązuje z mamą pierwszy...   Więcej

Dziś kobiety w ciąży są bardziej przygnębione niż ich ciężarne matki (badania)

Dziś kobiety w ciąży są bardziej przygnębione niż ich ciężarne matki (badania)

Dziś kobiety w ciąży są bardziej przygnębione niż ich ciężarne matki – mówią badania. Okazuje się, że...   Więcej

3 powody, dla których nie warto być perfekcyjną mamą

3 powody, dla których nie warto być perfekcyjną mamą

Większość z nas dąży do doskonałości, a owa wszechobecność sprawia, że żyjemy pod presją nieustannego...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża