Jesienna chandra. Co to takiego?

Jak sobie poradzić ze pogorszeniem nastroju?

Jesienna chandra. Co to takiego?

Brak światła daje się we znaki i dorosłym i dzieciom. Właściwie trudno powiedzieć, kto jest bardziej narażony na jesienne obniżenie nastroju. Dla dzieci ta pora roku niesie ze sobą konieczność zmiany trybu życia- dużo mniej ruchu na świeżym powietrzu mniej kontaktu z rówieśnikami, siedzenie w domu. Dzieci stają się drażliwe, poszukują doświadczeń- po prostu się nudzą. Nuda jest straszliwym wrogiem ludzi, a dla dzieci to prawie fizyczny ból.

Wolą zrobić coś, co wywoła awanturę lub sprzeciw niż się jej poddać. Pamiętaj, że Twoje dziecko potrzebuje doświadczać życia, bo jest to dla niego imperatyw, a nie zachcianka. Telewizja nie jest dobrym przyjacielem. Nie uczy ponoszenia konsekwencji, czy dokonywania właściwych wyborów.

reklama

Co robi dziecko, kiedy za oknem zimno i pada deszcz, a rodzice siedzą przed telewizorem?

Najczęściej usiłuje Cię wyrwać z drzemki lub przeszkadza, jak tylko potrafi w codziennych pracach. Słyszy pretensje, niechętny ton głosu i wymówki więc staje się coraz bardziej zagubione i zdezorientowane. Jest nieznośne i marudne, a podświadomie pragnie zrozumieć, co się dzieje. Dlaczego trzeba siedzieć w domu, dlaczego nie ma słońca i lata?

Jeśli rodzina utrzymuje serdeczne więzi emocjonalne, to ten naturalny cykl jesiennego wyciszenia może stać się czasem poświęconym bliskości w rodzinie. Z prostych domowych czynności, przy odrobinie dobrej woli, można zrobić ciekawą przygodę. Można wspólnie grać w bierki albo upiec ciasto. A jak już kompletnie nie daje się wytrzymać to świetna okazja do przemeblowania mieszkania.

Szukaj sposobów, by dziecko się nie nudziło, by ten czas wykorzystać na lepsze poznanie, zrozumienie się i pokochanie. Poczucie przynależności każdemu daje wiarę, siłę i odgania jesienne smutki. Rośliny jesienią wzmacniają korzenie i rozbudowują je pod ziemią, aby wiosną móc wypuścić nowe pędy i się rozrosnąć. My również możemy wrócić w zacisze domu, do naszej rodziny i wspólnie o siebie zadbać - rozwijając inteligencję emocjonalną. Poświęcić więcej uwagi relacjom z dzieckiem, a mniej skupiać się na działaniu. Jeśli coś jest do zrobienia warto zrobić to razem. Niech bliskość i współpraca zastąpią jesienią sukces i skuteczność.

Inne wartości, takie jak: przyjaźń, zrozumienie, wiara w siebie i bliskich, pomoc, wspieranie, ciepło, poświęcenie, tolerancja, ciekawość innego człowieka zmienią nasze rodziny w przyjazne, ciepłe środowisko. Wszyscy nabiorą siły do działania, wzmocni się poczucie własnej wartości. Warto.

Jesień. Chandra. Co to takiego?

Małgorzata Bojanowska

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: