reklama
11. tydzień

11. tydzień ciąży

Miłość, czułość i harmonia - tak bardzo teraz tego potrzebujesz. Bywają jednak chwile, że zachwyt i euforia gdzieś znikają, a niepotrzebne słowa ranią najbliższych. Co wtedy? Najlepiej nazwać pojawiające się uczucia i nie czekać, aż inni się domyślą o co chodzi.

Twoje dziecko
Maluch ma już ok. 4,1 cm "wzrostu" i waży ok. 7 gram. Na skórze dziecka wyrasta meszek płodowy, tak zwane lanugo, który zacznie zanikać około 28 tygodnia ciąży. Plecy prostują się, dzięki czemu główka dziecka nie opada już na brzuszek. Na oczach pojawiają się powieki i tęczówka (kolorowa otoczka wokół źrenicy).

Rozwijający się zmysł dotyku sprawia, że dotknięta powieka zaciska się, natomiast dłoń zwija się w piąstkę. Na paluszkach dziecka kształtują się zawiązki paznokci, a skóra i mięśnie grubieją. Każdą chwilę dziecko wykorzystuje na udoskonalanie swoich umiejętności - porusza klatką piersiową (dzięki czemu prawdziwe oddychanie przyjdzie mu bez trudu), a malutkie rączki trenują ruchy chwytne.

Co się dzieje z Tobą?
Ciągle się rumienisz? Zaróżowienie skóry na twarzy u kobiet o jasnej karnacji ma związek ze zwiększeniem objętości krwi w czasie ciąży. Możesz zauważyć także wzrost temperatury ciała. Dlaczego? Metabolizm organizmu wzrasta o 20%, wytwarzając  więcej ciepła i nieco podnosząc temperaturę. Zwiększony przepływ krwi może powodować większą potliwość. A propos krwi - pamiętaj o dostarczaniu organizmowi (właściwie dwóm organizmom) odpowiedniej dawki żelaza w ciąży.

Nadszedł idealny czas na ćwiczenia mięśni Kegla. Od tej pory wykonywać je regularnie. Ćwiczyć możesz wszędzie - w korku na skrzyżowaniu, podczas zmywania naczyń i w czasie nudnej prezentacji w pracy.

Ćwiczenia Kegla polegają na zaciskaniu mięśni pochwy i odbytu na ok. 8-10 sekund. Jeśli brzmi to dla Ciebie zbyt abstrakcyjnie, spróbuj poćwiczyć w toalecie podczas oddawania moczu, wstrzymując jego strumień. Wykonywane regularnie ćwiczenia Kegla wzmacniają mięśnie dna miednicy, ułatwiając poród.

W tej fazie ciąży wiele kobiet doświadcza krwawienia z nosa. Jest ono spowodowane działaniem podwyższonego progesteronu. Możesz też mieć poczucie, że twój nos jest zablokowany i że jest ci duszno. Jeśli jesteś alergiczką możesz mieć poczucie, że dużo trudniej ci pozbyć się kataru siennego.

Wzrost objętości krwi i szalejące  hormony ciążowe odpowiadają również za krwawienie dziąseł. Po porodzie problem powinien zniknąć, ale ważne żebyś w tym okresie dbała o swoją jamę ustną i koniecznie, kiedy jesteś w ciąży odwiedź dentystę.

Uwaga! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Jesteś w ciąży? Dołącz do forum dla przyszłych mam

Uważasz, że ten tekst jest wart przeczytania? Poleć go znajomym:

Oceń:

Wysyłam Twój głos!
Ocena: 4,50 z 5. Głosów: 38
Kliknij w gwiazdki, żeby dodać swój głos.
reklama