reklama
11. tydzień

11. tydzień ciąży

Miłość, czułość i harmonia - tak bardzo teraz tego potrzebujesz. Bywają jednak chwile, że zachwyt i euforia gdzieś znikają, a niepotrzebne słowa ranią najbliższych. Co wtedy? Najlepiej nazwać pojawiające się uczucia i nie czekać, aż inni się domyślą o co chodzi.

Twoje dziecko w 11. tygodniu ciąży

Maluch ma już ok. 4,1 cm "wzrostu" i waży ok. 7 gram. Na skórze dziecka wyrasta meszek płodowy, tak zwane lanugo, który zacznie zanikać około 28 tygodnia ciąży. Plecy prostują się, dzięki czemu główka dziecka nie opada już na brzuszek. Na oczach pojawiają się powieki i tęczówka (kolorowa otoczka wokół źrenicy).

Rozwijający się zmysł dotyku sprawia, że dotknięta powieka zaciska się, natomiast dłoń zwija się w piąstkę. Na paluszkach dziecka kształtują się zawiązki paznokci, a skóra i mięśnie grubieją. Każdą chwilę dziecko wykorzystuje na udoskonalanie swoich umiejętności - porusza klatką piersiową (dzięki czemu prawdziwe oddychanie przyjdzie mu bez trudu), a malutkie rączki trenują ruchy chwytne.

Badanie USG w 11. tygodniu ciąży

Pomiędzy 11. a 13. tygodniem ciąży wykonuje się badania prenatalne. Należy do nich USG  wykluczające wady genetyczne oraz test PAPPA. Podczas usg ginekolog oceni anatomię płodu, ponieważ wszystkie narządy są już wstępnie wytworzone. Oszacuje termin porodu i wiek ciąży. Skontroluje czynność serca płodu. Sprawdzi położenie oraz wymiary serca, pęcherza moczowego, kręgosłupa, kończyn górnych i dolnych. Dokona pomiaru przezierności karkowej i kości nosowej płodu – badanie to pozwoli ustalić prawdopodobieństwo wystąpienia wad genetycznych – najczęściej zespołu Downa. Podczas tego badania dowiesz się, czy jesteś w ciąży mnogiej.

Co się dzieje z Tobą w 11. tygodniu ciąży?

Ciągle się rumienisz? Zaróżowienie skóry na twarzy u kobiet o jasnej karnacji ma związek ze zwiększeniem objętości krwi w czasie ciąży. Możesz zauważyć także wzrost temperatury ciała. Dlaczego? Metabolizm organizmu wzrasta o 20%, wytwarzając  więcej ciepła i nieco podnosząc temperaturę. Zwiększony przepływ krwi może powodować większą potliwość. A propos krwi - pamiętaj o dostarczaniu organizmowi (właściwie dwóm organizmom) odpowiedniej dawkiżelaza w ciąży.

Nadszedł idealny czas na ćwiczenia mięśni Kegla. Od tej pory wykonywać je regularnie. Ćwiczyć możesz wszędzie - w korku na skrzyżowaniu, podczas zmywania naczyń i w czasie nudnej prezentacji w pracy.

Ćwiczenia Kegla polegają na zaciskaniu mięśni pochwy i odbytu na ok. 8-10 sekund. Jeśli brzmi to dla Ciebie zbyt abstrakcyjnie, spróbuj poćwiczyć w toalecie podczas oddawania moczu, wstrzymując jego strumień. Wykonywane regularnie ćwiczenia Kegla wzmacniają mięśnie dna miednicy, ułatwiając poród.

W tej fazie ciąży wiele kobiet doświadcza krwawienia z nosa. Jest ono spowodowane działaniem podwyższonego progesteronu. Możesz też mieć poczucie, że twój nos jest zablokowany i że jest ci duszno. Jeśli jesteś alergiczką możesz mieć poczucie, że dużo trudniej ci pozbyć się kataru siennego.

Wzrost objętości krwi i szalejące  hormony ciążowe odpowiadają również za krwawienie dziąseł. Po porodzie problem powinien zniknąć, ale ważne żebyś w tym okresie dbała o swoją jamę ustną i koniecznie, kiedy jesteś w ciąży odwiedź dentystę.

Wielkość brzucha w 11. tygodniu ciąży

Prawdopodobnie powoli może być widać, że jesteś w ciąży. Głównie to jednak dotyczy kobiet, które znajdują się w niej ponownie z powodu wcześniejszego rozluźnienia mięśni brzucha oraz kobiet w ciąży bliźniaczej i mnogiej. Również znaczenia ma twoja budowa. Wysokie, szczupłe kobiety z wydłużoną talią mają sporo miejsca dla małego mieszkańca i dziecko nie wypycha macicy do przodu, więc ciążowy brzuszek może się u nich pokazać dużo później, niż u ich drobnych i niewysokich koleżanek.

Co cię może jeszcze niepokoić w 11 tygodniu ciąży?

Poronieniem kończy się, aż jedna na pięć ciąż, ale najczęściej przed dziesiątym tygodniem ciąży. Bóle i skurcze, które pojawia się w tym tygodniu mogą być objawem rozciągania mięśni macicy, jedna są symptomy, których nie możesz lekceważyć.

Uwaga jeżeli pojawia się:

  • krwawienie ze skurczami lub bez
  • pojawienie się jasnoczerwonej krwi
  • skurcze silniejsze niż menstruacyjne     
  • silne bóle w okolicy krzyża
  • pojawienie się biało-różowego śluzu lub strzępków tkanki
  • nieoczekiwany zanik objawów ciąży

To może być wczesne poronienie. Koniecznie skontaktuj się z lekarzem lub jedź do najbliższej IP w szpitalu.

Uwaga! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Jesteś w ciąży? Dołącz do forum dla przyszłych mam

reklama