reklama
13. tydzień

13. tydzień ciąży

Witaj w drugim trymestrze! Hurra! Poranne mdłości ustępują, ryzyko poronienia znacznie się zmniejsza - to wystarczające powody, aby w końcu zacząć cieszyć się swoim "błogosławionym stanem". Drugi trymestr to dla większości kobiet najwspanialszy okres ciąży.

Jeśli masz kota, pamiętaj, żeby nie czyścić jego kuwety ! Kontakt z kocimi odchodami oraz surowym mięsem mogą spowodować zarażenie toksoplazmoza - chorobą zagrażającą zdrowiu płodu. Ryzyko wystąpienia wad wzrasta w drugim i trzecim trymestrze. Zwykle lekarze zlecają ciężarnym wykonanie odpowiedniego badania krwi - często okazuje się, że kobieta przechodziła tę chorobę wcześniej (toksoplazmoza przebiega zwykle bezobjawowo), dzięki czemu jest trwale uodporniona.

Twoje dziecko
Dziecko waży 23 gramy i osiąga 7,5 centymetrów długości. Rozwijają się jego struny głosowe. Maluszek nie może jeszcze wydawać dźwięków z powodu braku powietrza w macicy. Wrażliwość na dotyk wykazują ramiona i górna część klatki piersiowej. Wątroba dziecka wydziela żółć, a trzustka - insulinę.

Między palcami nie ma już błony i zaczynają formować się opuszki palców. Dziecko w tym wieku potrafi już przeciągnąć się, podskoczyć, a nawet połykać wody płodowe, rozróżniając ich smak!

Co się dzieje z Tobą?
Wiele kobiet zauważa ponowny przypływ energii, mogą też spostrzec, że potrzebują luźniejszych ubrań, chociaż część przyszłych mam ma wrażenie, że to fałdy tłuszczu, a nie ciążowy brzuszek;)

Jeśli masz podobne spostrzeżenia -nie martw się, od teraz Twoje dziecko będzie rosnąć bardzo szybko i w najbliższych tygodniach twój brzuch zacznie być widoczny. Jeśli jeszcze nie rzuciłaś palenia, zrób to jak najszybciej. Jeśli nie dla własnego zdrowia, to dla zdrowia dziecka!
Pamiętaj, dieta w ciąży jest nadal bardzo istotna, nie może w niej zabraknąć białka (powinnaś przyjmować ok. 60-80 gramów białka dziennie).

Uwaga! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Jesteś w ciąży? Dołącz do forum dla przyszłych mam.

Uważasz, że ten tekst jest wart przeczytania? Poleć go znajomym:

Oceń:

Wysyłam Twój głos!
Ocena: 4,14 z 5. Głosów: 36
Kliknij w gwiazdki, żeby dodać swój głos.
reklama