reklama
15. tydzień

15. tydzień ciąży

Twoje dotychczasowe ubrania zaczynają być wyraźnie ciasne. Niektóre kobiety na czas ciąży przerzucają się na legginsy i obszerne podkoszulki czy swetry, inne potrzebują bardziej eleganckich strojów. Zapytaj koleżanek lub uczestniczek forum dla kobiet w ciąży, gdzie zaopatrywały się w ciążowe ciuchy.

Twoje dziecko w 15. tygodniu ciąży

Dziecko waży 70 gramów i mierzy 10 centymetrów. Twoje dziecko jest teraz wystarczająco rozwinięte, żeby usłyszeć bicie twojego serca, oddech i twój głos. Chociaż wciąż ma zamknięte powieki, to oczy powoli zaczynają reagować na światło. Uszy obecnie znajdują się wreszcie na swoim miejscu, a oczy niebawem będą umiejscowione w przedniej części twarzy dziecka.

Meszek zwany lanugo obejmuje plecy, ramiona, czoło i uszy płodu, będzie nadal pomagać utrzymać ciepłotę ciała, dopóki nie pojawi się warstwa tłuszczu.

Jego nogi stopniowo zaczynają być dłuższe niż ręce, a wszystkie stawy są na tyle rozwinięte, żeby pozwolić na wykonywanie ruchów. Dziecko wykonuje coraz bardziej złożone ruchy, obracając się , jednocześnie kopiąc i  machając ramionami.

Maluszek zanurzony jest w płynie owodniowym, który łagodzi wszelkie wstrząsy, zapewnia utrzymanie stałej temperatury wewnątrz macicy, a także dostarcza dziecku potrzebnych składników odżywczych. Powoli zaczynają się wykształcać kubki smakowe.

Płyn owodniowy jest przez dziecko połykany (około 1 litra dziennie). Dzięki temu płód ćwiczy swoje mięśnie, których po narodzeniu będzie używać podczas jedzenia czy oddychania. Jednocześnie ćwiczy chwytanie i ssanie, aby mógł te umiejętności wykorzystać po narodzinach. Kolejna nowość w tym tygodniu to czkawka, które pojawia się, kiedy maleństwo  zaczyna ćwiczyć oddychanie.

Zobacz, jak na usg wygląda płód w 15. tygodniu ciąży

Co się dzieje z Tobą w 15. tygodniu ciąży?

Dno macicy znajduje się w połowie wysokości pomiędzy kością łonową a pępkiem. Możesz już odczuwać niebolesne, szybkie skurcze macicy (zwane skurczami Braxtona Hicksa), którymi Twoje ciało przygotowuje się do porodu. Jeśli odczuwasz je częściej niż 5 razy na godzinę, jeśli pojawiają się regularnie i towarzyszy im ból pleców lub skurcze podbrzusza, skontaktuj się z lekarzem.

Z powodu rosnącej macicy i jej ruchliwego mieszkańca możesz doświadczyć wielu dziwnych doznań. Możesz odczuwać rozciąganie, skurcze lub bóle podobne do ciągnięcia. Część mam skarży się na ból w pachwinach. Takie dolegliwości mogą budzić obawy, ale najczęściej nie są groźne.

Kolejna dolegliwością ciążową są zaparcia. Można im zapobiegać pijąc dużo płynów (co najmniej 8 szklanek wody dziennie) i wykonując lekkie ćwiczenia (takie jak spacery czy pływanie). W przypadku przewlekłych zaparć, zwróć się o pomoc do lekarza, który przepisze Ci lekarstwo nieszkodliwe dla dziecka.

Twój brzuszek stale się powiększa, co zachęca inne kobiety do opowiadania o swoich doświadczeniach dotyczących ciąży i porodu. Czasami te zwierzenia dotyczą strasznych historii i możliwości zagrożeń. Jeżeli to wzbudza Twój lęk - poproś o zmianę tematu. Z pewnością nie będziesz chciała, aby Cię straszono.

Jeśli nie zrobiłaś go przed ciążą lub na jej samym początku zrób teraz badanie cytologiczne.
Cytologia w ciąży to bardzo ważne, bezpieczne badanie, które pozwala na wykrycie raka szyjki macicy. Wcześnie uchwycony jest całkowicie wyleczalny, a badanie cytologiczne pozwala zauważyć nawet przedinwazyjne objawy.

Podczas badania lekarz pobierze  za pomocą specjalnej szczoteczki wymaz z pochwowej części macicy oraz z kanału szyjki macicy. Na  72 godziny przed badaniem powinnaś powstrzymać się od współżycia. Badania nie należy robić , jeśli akurat przechodzisz kurację środkami dopochwowymi.

Twoja waga w 15. tygodniu ciąży

W ciągu 15 tygodni ciąży mogłaś przybrać na wadze 2,5 - 3 kilogramów ciąży. Jednakże, jest to całkowicie w porządku, jeśli utyłaś trochę bardziej.  Niektóre kobiety zyskują większą wagę na początku ciąży, inne przybieraj na wadze wolniej. Jeśli jesteś w ciąży z bliźniaczej lub mnogiej przyrost wagi może być większy. Generalnie do końca ciąży, jeżeli startujesz mając normalną wagę powinnaś w sumie przybrać od 10 -14 kilogramów. Jeśli nosisz pod sercem bliźnięta powinno to być między 15 a 23 kilogramy.

Co jeszcze może cię niepokoić w 15. tygodniu ciąży?

Zespół cieśni nadgarstka w czasie ciąży

Uczucie mrowienia często odczuwane w rękach i palcach u kobiet w ciąży jest znany jako zespół cieśni nadgarstka I chociaż to schorzenie może dotknąć każdego z nas i może wystąpić z różnych przyczyn, to podczas ciąży ta dolegliwość pojawia się u wielu kobiet.

Objawy bólowe często wzmagają się  w nocy lub wcześnie rano. Jest to związane z innym rozmieszczeniem płynów, które w ciągu dnia gromadzą się głównie w dolnej części ciała. Tymczasem, kiedy leżysz  zwiększa się nacisk w dłoniach i nadgarstkach.

Co jest przyczyną zespołu cieśni nadgarstka u kobiet w ciąży?

Zatrzymanie płynów i obrzęki z powodu zwiększonej objętości krwi, zmiany hormonalne, ucisk na włókna nerwowe powoduje uczucie mrowienia w palcach. Oprócz tego, większość kobiet doświadcza drętwienia lub osłabienie w palcach jednej lub obu rąk, które mogą utrudnić wykonywanie codziennych czynności. Czasami może pojawić się ból palca i ramienia oraz kłopoty z poruszaniem kciukiem.

Zespół cieśni nadgarstka częściej dotyka kobiety, które borykały się z nadwagą przed ciążą, mają obciążenie dziedziczne, cierpiały na uraz nadgarstka, są w ciąży bliźniaczej lub w poprzedniej ciąży również dopadła je ta dolegliwość.        

Jak sobie pomóc w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka w ciąży?

Nie ma możliwości całkowitego usunięcia problemu, ponieważ występuje z powodu normalnych zmian ustrojowych w ciągu tych dziewięciu miesięcy, ale możesz sobie pomóc. Oto kilka sposobów:

  • Orteza (usztywniacz) na nadgarstek - zakładana zwłaszcza na noc - może zmniejszyć ból i drętwienie
  • Moczenie naprzemienne w ciepłej i zimnej wodzie. Napełnij jedną miskę z gorącą wodą, a drugą lodowatą wodą. Następnie zanurzyć ręce w pierwszej misce przez 30 sekund, a następnie w drugiej też na 30 sekund.  Nadgarstki muszą być zanurzone w wodzie.
  • Jeżeli ból występuje w jednej ręce, staraj się nie spać na niej, aby unikać zbytniego nacisku.
  • Być może lekarz zaordynuje ci środki przeciwbólowe takie jak paracetamol, albo wyśle do fizjoterapeuty

Uwaga! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Jesteś w ciąży? Dołącz do forum dla przyszłych mam.

Bóle brzucha w ciąży

reklama