reklama
17. tydzień

17. tydzień ciąży

Podczas każdej wizyty lekarz prosi Cię o wykonanie morfologii oraz badania na poziom cukru we krwi. Pozwala to na szybkie rozpoznanie i leczenie cukrzycy ciążowej, pojawiającej się u ok. 1-2% kobiet.

Taka ciąża również może przebiegać normalnie, pod warunkiem stałego kontrolowania poziomu cukru za pomocą diety i niekiedy lekarstw.

Twoje dziecko 17-tym tygodniu ciąży

Dziecko ma ok. 12-13 cm długości i waży ok. 140 gramów - jest tej samej wielkości co łożysko.
Mózg dziecka jest już mocno rozwinięty, ma wykształcone bruzdy i zwoje, przykryte korą mózgową. Zaczął też regulować rytm serca płodu, które bije z częstotliwością 110/160 uderzeń na minutę. Słuch maleństwa właśnie zaczyna intensywnie się rozwijać.

Łożysko nadal rośnie dostarczając dziecku tlen, niezbędne witaminy, minerały, tłuszcze i białka. Pępowina jest coraz silniejsza i grubsza. Jest to tydzień, kiedy oczy powoli się przesuwają, by w końcu znaleźć się z przodu główki dziecka.

W tygodniu siedemnastym, twoje dziecko może poruszać rączkami i nóżkami kręcąc się i kopiąc, ale możesz tych działań jeszcze w ogóle nie odczuwać lub mieć przekonanie, że po prostu burczy ci w brzuchu.
Jednak wiedz, że pojawiają się ruchy chwytania - dziecko najpierw zaciska piąstkę bez udziału kciuka, a następnie z jego udziałem (zupełnie w tej samej kolejności dziecko uczy się chwytania po urodzeniu). Prawie całe ciałko dziecka wykazuje wrażliwość na dotyk. Okolice niewrażliwe, to czubek i boki głowy, które są szczególnie narażone na ból podczas porodu.

W tym tygodniu organizm rozpoczyna odkładanie brunatnej tkanki  tłuszczowej, która po porodzie będzie stanowiła  około dwóch trzecich jego wagi  i pomoże mu zachować  prawidłową temperaturę ciała.
Na razie jego ciało jest pokryte delikatnym, miękkim owłosieniem nazywanym lanugo. Jedyne miejsca, które są od niego wolne to środek dłoni, stóp, powieki, pępek i wargi.

Dlaczego wyrasta lanugo? Na początku ciąży płód  nie ma wystarczającej ilości tłuszczu, żeby móc utrzymać odpowiednią temperaturę ciała, więc włoski pojawiają się, żeby wesprzeć ten proces i stanowią ochronę.
Zanikają najczęściej pomiędzy 8 a 9 miesiącem ciąży, kiedy układ nerwowy dziecka lepiej sobie radzi z termoregulacją, a pod skóra tworzy się już spora warstwa tłuszczu.

Niektóre maleństwa rodzą się jednak z pozostałościami lanugo, np.: kitkami na uszkach, czy meszkiem na pleckach. Jednak prawie zawsze wyciera się on i zanika trzy lub cztery miesiące po urodzeniu.

Co się dzieje z Tobą 17-tym tygodniu ciąży?

Twój brzuch rośnie stopniowo, ale systematycznie. Jeśli jesteś w ciąży mnogiej powoli może być zauważalny.  Prawdopodobnie przytyłaś między 2,5 a 4 kilogramy. Istnieje duża szansa, że do przeszłości należą już wymioty i mdłości. Za to wreszcie jakiś bardzo pozytywny objaw ciąży, czyli twoje włosy stają się mocne i lśniące, a paznokcie rosną dużo szybciej.

Niestety z  powodu zmian hormonalnych oraz zwiększonej objętości krwi może pojawić się obrzęk śluzówki nosa, krwawienie dziąseł , czy  poszerzone naczynka oraz tzw. pajączki na skórze.

Sporo kobiet odczuwa już ruchy dziecka. Powoduje to pojawienie się żywszych fantazji na temat maluszka - jak wygląda, jak się czuje i jaki będzie w przyszłości. Jeżeli wcześniej nie miałaś siły, aby cieszyć się dzieckiem, z pewnością teraz to zacznie się zmieniać.

Prawdopodobnie nadal masz poczucie, że jest ci cieplej niż normalnie i możesz się bardziej pocić. Oczywiście jest temu winny progesteron. W rezultacie masz ochotę sypiać na golasa, nawet jeśli twój partner właśnie wyciąga dodatkowy koc, bo mu zimno.

Wiele kobiet zauważa różnice w ilości wydzieliny z pochwy. Hormony ciążowe mogą zmieniać również ph w pochwie przez co jesteś bardziej narażona na upławy i niechciane grzybicze infekcje intymne.

Co jeszcze może niepokoić w 17-tym tygodniu ciąży?

Obrzęk rąk i nóg

Puchnięcie lub obrzęk nóg i rąk to normalnym objawem ciąży i chociaż najczęściej występują w II i III trymestrze, mogą się pojawiać praktycznie od samego początku ciąży. Odpowiadają za nie oczywiście hormony oraz zwiększająca się objętość płynów ustrojowych, które  zapewniają dziecku dostarczenia niezbędnych składników odżywczych i tlenu. 

Co jeszcze zwiększa ryzyko powstania obrzęków w czasie ciąży?

 • Długotrwałe stanie lub siedzenie
 • Wysokie temperatury na zewnątrz
 • Zbyt duże spożycie sodu (ogranicz sól)
 • Spożywanie napojów z kofeiną
 • Niedobór potasu        

Jak zapobiegać i zmniejszyć obrzęki w ciąży?

 • Unikaj pozostawania długo w jednej pozycji
 • Zrezygnuj podczas siadania z zakładania nogi na nogę
 • Pij dużą ilość wody, aby wypłukać nadmiar sodu
 • Chodź w luźnych ubraniach, najlepiej z naturalnych tkanin
 • Leżąc lub siedząc staraj się trzymać nogi powyżej poziomu bioder
 • Śpij na lewym boku
 • Staraj się codziennie spacerować
 • Rób letnie kąpiele (zadbaj o swoje bezpieczeństwo w trakcie)
 • Mocz nogi w misce z chłodną wodą (uważaj, żeby się nie przeziębić)        
 • Siedząc lub leżąc staraj się kręcić raz jedną raz drugą stopą
 • Do diety włącz seler, pietruszkę, jabłka  na poprawę krążenia i wsparcie pracy nerek  
 • Unikaj słonych przekąsek

Kiedy zadzwonić do lekarza z powodu obrzęku?

Są sytuacje, kiedy natychmiast musisz skontaktować się z lekarzem:

 • Jeśli pojawi ci się nagły obrzęk rąk, stóp i twarzy, ból głowy, problemy z widzeniem i wymioty. To może być stan przedrzucawkowy
 • Obrzękowi towarzyszy zaczerwienienie twarzy, rąk i szyi to może świadczyć o wysokim ciśnieniu tętniczym
 • Obrzęk, która trwa od ponad 24 godzin, nawet po zażyciu resztę, utrzymując stopy podwyższone
 • Obrzęk, który się pojawia tylko na jednej kończynie         

Uwaga! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Jesteś w ciąży? Dołącz do forum dla przyszłych mam.

Uważasz, że ten tekst jest wart przeczytania? Poleć go znajomym:

Oceń:

Wysyłam Twój głos!
Ocena: 4,64 z 5. Głosów: 22
Kliknij w gwiazdki, żeby dodać swój głos.
reklama