19. tydzień ciąży

Zobacz co się dzieje w 18 tygodniu ciąży...

19. tydzień ciąży

A jeśli to trojaczki?

W 19 tygodniu ciąży mozna już właściwie potwierdzić, że nosisz bliźniaki, może trojaczki? Badanie USG oraz osłuchiwanie bicia serca zazwyczaj może już w ujawnić ciążę mnogą. O obecności więcej niż jednego dziecka świadczą takie objawy jak: większe niż przeciętne rozmiary macicy, szczególnie silne ruchy płodu; spadek poziomu żelaza we krwi; ciąże mnogie w rodzinie Twojej lub partnera.

Wiadomość o ciąży mnogiej wywołuje dumę i poczucie wyjątkowości, ale zaraz pojawiają się myśli "jak ja sobie poradzę?", zwłaszcza jeśli to Twoja pierwsza ciąża. Nie wahaj się podzielić swoimi obawami na forum - są wśród nas rodzice, którzy... przeżyli pojawienie się bliźniaków i trojaczków

Twoje dziecko

W dziewiętnastym tygodniu ciąży dziecko ma już prawie 16 cm długości i waży 240 gramów. Na palcach rączek malucha pojawiają się wgłębienia i bruzdy, które tworzą niepowtarzalny i indywidualny układ linii papilarnych.

Dziecko śpi prawie 20 godzin na dobę. Uwielbia być kołysane, kiedy jesteś aktywna. Natomiast, kiedy odpoczywasz zaczyna się ruszać i kopać. Jest prawdopodobne, że już czujesz ruchy płodu. Jeśli nie - masz jeszcze chwilę. Kobiety, które rodziły już dzieci najczęściej zaczynają odczuwać ruchy około 18. tygodnia, natomiast pierworódki między 20. a 23. tygodniem ciąży. Ruchy płodu mogą być odczuwalne zwłaszcza, kiedy leżysz lub siedzisz, a jeszcze bardziej po posiłku.

19 tydzień ciąży zwykle oznacza, że dziecko rozpoczyna ćwiczenia ruchów ssących warg, uwypuklając wargi do przodu. Dzięki temu już wkrótce maluszek odkryje uroki ssania palca...

Ciało dziecka pokrywa maź płodowa, biała serowata substancja chroniąca delikatną skórę przed skutkami długotrwałego kontaktu z wodami płodowymi. Wcześniaki po urodzeniu pokryte są grubą warstwą mazi płodowej, podczas gdy u dzieci przenoszonych nie ma jej prawie wcale.

19 tydzień ma też kluczowe znaczenie dla rozwoju układu nerwowego płodu oraz komórek nerwowych odpowiedzialnych za zmysły smaku, dotyku, wzroku i słuchu. Spowalnia się produkcja nowych komórek nerwowych, natomiast tworzą się coraz bardziej skomplikowane połączenia.

19 tydzień ciąży USG

Na tym etapie ciąży na obrazie ultrasonograficznym lekarz może obejrzeć zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne części ciała dziecka, ponieważ nadal jego skóra jest przezroczysta, a tkanka tłuszczowa dopiero będzie wzrastać.

W 19 tygodniu będzie widoczna płeć dziecka, chyba, ze postanowi jej nie ujawniać układając się w sposób, który nie pozwoli sprawdzić, czy to chłopiec, czy dziewczynka. Podczas badania lekarz oceni rozwój płodu i bicie serca, jak również wykluczy wady wrodzone płodu, np: wady cewy nerwowej, rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie, wodogłowie czy zespół Downa.

Jak na usg wygląda płód w 19 tygodniu ciąży

reklama

Co się dzieje z Tobą?

Twój brzuch w dziewiętnastym tygodniu ciąży jest coraz większy i coraz bardziej się zaokrągla. Macica prawie dosięga pępka. Zwiększona objętość krwi może nieco podnieść temperaturę. Przez to możesz czuć, że jest ci się ciągle gorąco i pocić się częściej niż zwykle.

Również na tym etapie ciąży może pojawić się siara, którą produkuje organizm przygotowując się do karmienia piersią. Dlatego, jeżeli zauważysz żółtawy, gęsty płyn wyciekający z sutków nie martw się, to zupełnie normalne.

Może pojawić się ostry ból podbrzusza lub bioder albo obu miejsc jednocześnie. To nic innego, jak ból obłego więzadła macicy, który jest powszechną dolegliwością podczas ciąży spowodowaną naprężaniem się i rozciąganiem spowodowanym przez ucisk rosnącego płodu.

Pewnego dnia możesz zauważyć, że wszystkie buty zrobiły się dziwnie ciasne. Przyczyną może być zatrzymywanie wody w organizmie, co powoduje obrzęki oraz ogólne rozluźnienie więzadeł. Niektórym kobietom w czasie ciąży zwiększa się rozmiar stopy o pół numeru - i zwykle zmiana taka jest trwała.

To, że często myślisz o swoim nienarodzonym maluszku mogą świadczyć Twoje sny. Widzisz w nich siebie i różne codzienne sytuacje, podczas których głównym bohaterem jest właśnie Twoje dziecko. Dzieje się tak za sprawą Twojej wyobraźni, która przywołuje kształt dziecka. Podczas marzeń sennych widzisz, jak przytulasz dziecko, jak je nosisz na rękach, czy z nim spacerujesz. Wyobrażenie konkretnego wyglądu dziecka jest jednak bardzo trudne. Może dlatego, że w snach trudno jest dojrzeć twarz maleństwa?

Przebarwienia skóry i ciemna linia na brzuchu

Być może zauważyłaś pewne zmiany skórne. Masz zaczerwienione dłonie to wpływ estrogenu. możesz też zaobserwować ciemne plamki na skórze spowodowane zwiększeniem ilości pigmentu. Może się zwiększyć liczba piegów, pojawiać przebarwienia pod pachami, na wewnętrznej stronie ud i sromu.

Przebarwienia, pieprzyki, czy piegi mogą ciemnieć, tak samo jak otoczki sutków. Na górnej wardze, policzkach i czole może pojawić się ostuda, a na brzuszku ciemna linia biegnąca od pępka do kości łonowej nazywana linea nigra.

W większości przypadków, ciemna linia i plamy znikają stopniowo po porodzie, kiedy reguluje się poziom hormonów. Zwykle to trwa około roku, czasem jednak część plam pozostaje na stałe.

Jak możesz ochronić się przed przebarwieniami w ciąży?

  • Używaj preparatów przeciwsłonecznych SPF 20. Pamiętaj, że filtry przeciwsłoneczne zwykle chronią skórę chronią skórę przez trzy, cztery godziny, więc noś ze sobą kosmetyk, żeby móc z niego skorzystać w każdym momencie.
  • Chroń brzuch i twarz przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych
  • Jedz produkty spożywcze bogatych w kwas foliowy, który naturalnie zmniejsza skłonność skóry do plam
  • Ze względu na bezpieczeństwo rozwijającego się płodu nie należy stosować preparatów rozjaśniających skórę, ani terapii laserowej.

reklama

Krwawienie z nosa w ciąży

Uczucie obrzęku w ciąży jest dosyć powszechną dolegliwością i nie trzeba nią się martwić, jak również sporadycznymi krwawieniami z nosa. Podobnie jak większość innych niedogodności odpowiedzialne są podnoszące hormony i zwiększona objętość krwi.

Jak zapobiec krwawieniu z nosa w czasie ciąży?

  • Staraj się pić przynajmniej 2,5 litra wody żeby odpowiednio nawilżyć organizm.
  • Unikaj miejsc, w których będziesz narażona na zetknięcie z osobami palącymi papierosy, jak również sklepów kosmetycznych , gdzie mieszają się intensywne zapachy
  • Dmuchając nos, staraj się to robić delikatnie
  • W domu korzystaj z nawilżacza powietrza i dbaj żeby nie było zbyt suche
  • Witamina C i rutyna wzmacniają naczynia włosowate, więc sięgnij po bogate w nie produkty, jak również porozmawiaj z lekarzem o suplementacji
  • Smaruj nos wewnątrz wazeliną

Jak powstrzymać krwawienie z nosa w czasie ciąży?

  • Usiądź prosto i złap palcami nos, a oddychaj ustami staraj się siedzieć w takiej pozycji 10-15 minut
  • Pochyl się do przodu, z głową do dołu. Przechylenie jej do tyłu sprawi, że krew dostanie się do gardła i możesz się zakrztusić
  • Jeśli jest ci słabo połóż się na boku - lewym. Nie kładź się na plecach!
  • Przyłóż do nosa i policzków zimny okład lub mrożonkę

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.

Jesteś w ciąży? Dołącz do forum dla przyszłych mam.

Obrzęki w ciąży - film

Skąd się biorą obrzęki w ciąży, jak sobie z nimi poradzić i czy moga być niebezpieczne?

Na pytania odpowiada dr n. med. Tomasz Zając

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: