reklama
39. tydzień

39. tydzień ciąży

W świecie telewizji ciężarnym kobietom zawsze odchodzą wody płodowe - zwykle ta malownicza scena rozgrywa się w autobusie lub zatłoczonym pokoju. Jeśli martwisz się, że i Tobie może się to przydarzyć - uspokój się.

Błony płodowe pękają zaledwie w 15% przypadków, a ponadto główka dziecka działa wówczas jak korek, uniemożliwiając płynowi owodniowemu tryskanie z macicy. Jeśli zauważysz przejrzystą lub różowawą wydzielinę z pochwy - zachowaj spokój i jedź do szpitala (bez paniki, ale i bez zwłoki).

Twoje dziecko w 39 tygodniu ciąży

Twoje dziecko przygotowuje się do porodu. Układa się głębiej w miednicy i zajmuje pozycję urodzeniową. Nadal gromadzi tłuszcz wokół kolan oraz barków i przybiera na wadze. To pomoże mu kontrolować temperaturę ciała poza macicą. Jego płuca i mózg nadal dojrzewają.

Jego ciałko pokrywa maź płodowa (vernix caseosa), która chroni przed infekcjami, ułatwia podczas porodu przeciśnięcie się przez kanał rodny a po narodzinach zapobiega wysuszaniu skóry i zapewnia jej prawidłowe ph i ochronę przed chorobotwórczymi drobnoustrojami.

Dziecko waży około 2,8 do 3 kg i mierzy około 50 cm.  W jego jelitach znajduje się smółka - pierwszy stolec noworodka.

Kształtuje się jego osobowość. Zależy ona od warunków panujących w macicy, ale ogromny wpływ ma tu również genetyka. Już na tym etapie rozwoju zauważyć można indywidualne różnice między dziećmi. Jedne są żywe i ruchliwe, inne spokojne i mało energiczne.

Niektórzy na podstawie zachowania dziecka przed urodzeniem prognozują jego zachowanie po narodzeniu. Naukowcy potwierdzają, że dzieci bardziej ruchliwe w wewnątrzmacicznej fazie życia mają lepsze osiągnięcia w rozwoju ruchowym jako niemowlęta.

Większość europejskich dzieci rodzi się z niebieskimi oczami, ale ich prawdziwy kolor oczu może nie ujawniać się jeszcze przez kilka tygodni lub miesięcy.

Co się dzieje z Tobą w 39. tygodniu ciąży?

Możesz odczuwać coraz większe zmęczenie i na skutek ucisku na pęcherz moczowy co chwila biegać (no cóż - powiedzmy, że... toczyć się) do toalety. Trzeci trymestr może przynieść problemy z pamięcią czy koncentracją uwagi.

Możesz być bardziej rozdrażniona, wybuchowa i mieć mniejszą odporność emocjonalną na bieżące wydarzenia. Objawy będą podobne, jak w początkowym okresie ciąży. Uzasadniają to zmiany hormonalne, które przygotowują Twój organizm do porodu, a także większe obciążenie fizyczne Twojego organizmu.

Możesz przeżywać syndrom gniazdowania, intensywnie sprzątać, gotować, robić zakupy. Po prostu przygotowujesz się do narodzin dziecka.

Co cię może niepokoić w 39-tym tygodniu ciąży?

Jesteś już bardzo blisko końca ciąży. Za tydzień lub dwa będziesz trzymać w ramionach maleństwo. Teraz skup się na śledzeniu poziomu aktywności Twojego malucha. Ponieważ ma coraz mniej miejsca w twojej macicy  jego kopnięcia i inne ruchy mogą wydawać się mniej stanowcze.

Sprawdzaj codziennie ruchy dziecka. Najlepiej o podobnych godzinach i w podobnej pozycji. Jeśli zauważysz jakieś zmiany - dziecko będzie poruszać się gwałtownie lub nieoczekiwanie jego aktywność spadnie koniecznie skontaktuj się z położną lub lekarzem.

Kilka lub kilkanaście dni przed porodem część kobiet zauważa odejście czopu śluzowego, czyli gęstej wydzieliny z pochwy (u innych czop odchodzi już w czasie porodu) tkwiącej jak korek w szyjce macicy. Jeśli wydzielina jest różowa lub z pasemkami krwi, oznacza to że poród odbędzie się najprawdopodobniej w ciągu następnych 24 godzin.

Prawdopodobnie twój brzuch się obniżył, więc powinno ci się teraz dużo łatwej oddychać. Może pojawić się też większy apetyt. Jednocześnie dziecko schodząc do kanału rodnego może uciskać na pęcherz zwiększając ilość twoich wzyt w toalecie. Niestety to czas, kiedy możesz odczuwać coraz większą bolesność w okolicach pachwin i krzyża.

Czasami może pojawić się rwa kulszowa, czyli ostry ból pojawiający się w okolicach lędźwi i promieniujący do pośladków i nóg. Jest on spowodowany uciskiem rozwijającego się płodu na nerw kulszowy. To efekt rozluźnienia stawów miednicy, powiększającej się macica i wagi dziecka. Pomogą ci okłady lub kompres żelowy. Ciepło zmniejszy napięcia mięśni i tym samym zmniejszy ucisk. Może lekarz zaproponuje ci zakup pasa ciążowego, spotkanie z fizjoterapeutą lub w ostateczności przepisze jakiś środek przeciwbólowy bezpieczny dla kobiety w ciąży.

Kłopotem mogą stać się obrzęki, których nie należy lekceważyć. I chociaż trudno ci będzie ich uniknąć spróbuj nad nimi zapanować. Pij duże ilości wody niegazowanej, ogranicz sól w diecie, wypoczywaj z  uniesionymi nogami, śpij na lewym boku i korzystaj z letnich kąpieli (tak one też działają), ale zawsze niech ktoś towarzyszy ci w pobliżu.

Twoje dziecko urodzi się lada dzień, więc:

Jak można rozpoznać początek porodu i odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych ?

Główną różnicą między fałszywymi a prawdziwymi skurczami porodowymi jest ich regularność. Pierwsze skurcze porodowe nazywane rozwierającymi powodują stopniowe rozciąganie i poszerzanie się szyjki macicy. Wywołują one bolesność w dolnej części brzucha. Występują regularnie, a w miarę upływu czasu ich częstotliwość  i bolesność się zwiększa.

Dla niektórych mam poród rozpoczyna się odejściem wód, u innych podczas porodu położna musi przebić pęcherz płodowy. Zapowiedzią mogą być problemy z układem pokarmowym. Poród może się rozpocząć mdłościami, biegunką i wymiotami. jest to zupełnie naturalne. Twój organizm próbuje się oczyścić.

Przeczytaj też o pierwszych objawach porodu

Co możesz zrobić w 39-tym tygodniu ciąży?

  • Skupić się na posortowaniu ubranek  dziecka
  • Po raz kolejny przejrzeć listę imion dla maluszka  
  • Spotkać się z przyjaciółmi
  • Przygotować  kilka posiłków i wsadzić je zamrażarki, dzięki czemu przez pierwsze dni po porodzie będziesz mogła się totalnie skupić na maleństwie, a nie zamartwianiu, że w domu nie ma nic do jedzenia.
  • Sprawdzić, czy w torbie do szpitala znajdują się wszystkie potrzebne rzeczy.

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Jesteś w ciąży, dołącz do forum dla przyszłych mam

Czy to już poród?

Uważasz, że ten tekst jest wart przeczytania? Poleć go znajomym:

Oceń:

Wysyłam Twój głos!
Ocena: 4,10 z 5. Głosów: 21
Kliknij w gwiazdki, żeby dodać swój głos.
reklama