reklama
3. tydzień

3. tydzień ciąży

Na początku trzeciego tygodnia ciąży ma miejsce główne wydarzenie - dzięki niemu za jakieś 265 dni przyjdzie na świat śliczny chłopiec lub dziewczynka (lub jedno i drugie!). Czy pamiętasz ten dzień?

Niektóre kobiety wiedzą, kiedy następuje u nich owulacja, inne nie. Poczęcie dziecka następuje w chwili zapłodnienia dojrzałego jaja przez plemnik w jajowodzie (przewodzie łączącym jajnik z macicą). Materiał genetyczny zawarty w jądrach obu komórek łączy się, tworząc blastocystę. Jej komórki szybko się dzielą i przemieszczają jajowodem do macicy. Ta pierwsza wędrówka przez 12 centymetrowy jajowód trwa około 5 dni. Po tym czasie następuje zagnieżdżenie blastocysty w miękkiej wyściółce macicy.

3. tydzień ciąży - objawy

Twoje dziecko

W trzecim tygodniu dziecko nazywa się morulą. Morula jest kula komórek, które stale rośnie. Około 30 godziny po zapłodnieniu dzieli się na dwie komórki, a następnie na cztery, osiem i tak dalej i przenosi się z jajowodów do macicy. Podczas tej podróży staje się blastocystą, która zagnieżdżą się w wyściółce macicy. 
Po jej załączeniu endometrium zapewnia składniki odżywcze i usuwa odpady z zarodka. Poszczególne części dziecka zaczynają nabierać kształtu. Funkcje, takie jak płeć i kolor oczu, włosów i skóry  tym momencie sa już określone, a  mózg, rdzeń kręgowy i przewód pokarmowy zaczynają się rozwijać.

3. tydzień ciąży - bóle brzucha?

Co się dzieje z Tobą?
Na tym etapie ciąży w ciele kobiety nie zachodzą żadne widoczne zmiany (choć niektóre twierdzą, że potrafią określić moment poczęcia). Chociaż może się okazać, że zaczniesz odczuwać pierwsze niedogodności. U niektórych kobiet mogą się pojawić nudności, wymioty czy brak apetytu spowodowane przez zmiany hormonalne, często brane za objawy infekcji wirusowej. W tym czasie możesz zauważyć upławy, mogą się również pojawić bóle brzucha i podbrzusza. Za wszystko odpowiedzialne są hormony.

Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży sięgnij koniecznie po kwas foliowy i wprowadź do swojej diety produkty mleczne, zielone warzywa liściaste, czerwone mięso, rośliny strączkowe, które są doskonałym źródłem kwasu foliowego, wapnia, białka i żelaza, które są niezbędne do rozwoju mocnych kości, mięśni i tkanek w dziecku. Zdrowa dieta może pomóc okiełznać wahania nastroju wywołane przez zmiany hormonalne.

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Starasz się o dzidziusia? dołącz do forum dla starających się.

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża