reklama
3. tydzień

3. tydzień ciąży

Na początku trzeciego tygodnia ciąży ma miejsce główne wydarzenie - dzięki niemu za jakieś 265 dni przyjdzie na świat śliczny chłopiec lub dziewczynka (lub jedno i drugie!). Czy pamiętasz ten dzień?

Niektóre kobiety wiedzą, kiedy następuje u nich owulacja, inne nie. Poczęcie dziecka następuje w chwili zapłodnienia dojrzałego jaja przez plemnik w jajowodzie (przewodzie łączącym jajnik z macicą). Materiał genetyczny zawarty w jądrach obu komórek łączy się, tworząc blastocystę. Jej komórki szybko się dzielą i przemieszczają jajowodem do macicy. Ta pierwsza wędrówka przez 12 centymetrowy jajowód trwa około 5 dni. Po tym czasie następuje zagnieżdżenie blastocysty w miękkiej wyściółce macicy.

Twoje dziecko
Dziecko jest obecnie zygotą, zbiorem szybko dzielących się komórek. Jest wielkości główki od szpilki (około 0,15 mm). Pod koniec pierwszego tygodnia można je zobaczyć gołym okiem. 

Co się dzieje z Tobą?
Na tym etapie ciąży w ciele kobiety nie zachodzą żadne widoczne zmiany (choć niektóre twierdzą, że potrafią określić moment poczęcia).

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Starasz się o dzidziusia? dołącz do forum dla starających się.

Uważasz, że ten tekst jest wart przeczytania? Poleć go znajomym:

Oceń:

Wysyłam Twój głos!
Ocena: 4,22 z 5. Głosów: 27
Kliknij w gwiazdki, żeby dodać swój głos.
reklama