reklama
5. tydzień

5. tydzień ciąży

Twój okres się spóźnia...

Mijają kolejne dni i nawet nie wiesz, a może jesteś w piątym tygodniu ciąży. Aby sprawdzić swoje przeczucia, wykonaj domowy test ciążowy. Ale uwaga! Jeśli zrobisz go zbyt wcześnie (przeczytaj dokładnie instrukcje wewnątrz opakowania) możesz otrzymać fałszywy wynik negatywny. Jeśli natomiast Twoja ciąża została "naukowo" potwierdzona - gratulacje!

Za chwilę czas na wizytę u ginekologa. Po pierwszej wizycie potwierdzającej ciążę, nastąpią kolejne - początkowo co miesiąc, a następnie częściej, w miarę zbliżania się do daty porodu.

Przy pierwszej wizycie lekarz zleci zapewne pierwsze badania w ciąży jak badanie krwi czy na obecność przeciwciał toksoplazmoz. Zważy Cię i przepisze odpowiednie preparaty witaminowe. Wybór lekarza - osoby kompetentnej i której możesz zaufać - to sprawa bardzo ważna, dlatego przemyśl ją dokładnie.

Twoje dziecko

Pomiędzy 4 a 5 tygodniem ciąży widać tylko pęcherzyk ciążowy. Pod koniec 5 tygodnia ciąży w jego środku pojawia się pęcherzyk żółtkowy i 2-3 milimetrowy embrion. Pod koniec piątego tygodnia widać już kulisty zawiązek głowy. Tworzy się kręgosłup dziecka - powstają zaczątki 33 kręgów, oraz zawiązki układu nerwowego i mózgu.

Co się dzieje z Tobą?

Na tym etapie ciąży możesz odczuwać pierwsze objawy ciąży jak ból piersi, wahania nastrojów, mdłości i zmęczenie. Niektórym kobietom dokucza dziwny, metaliczny posmak w ustach oraz konieczność częstego oddawania moczu.

Twoje myśli zaczynają krążyć wokół nowej sytuacji. Mimo, że być może jeszcze nie masz pewności dotyczącej poczęcia - nie możesz przestać myśleć. Być może szukasz natychmiastowej odpowiedzi, dotyczącej swego stanu. A może chcesz pozostawić wszystko swojemu biegowi? Już wkrótce wszystko się wyjaśni. Większość ludzi nie będzie w stanie powiedzieć, patrząc na ciebie, że jesteś w ciąży, ale ty możesz już wiedzieć.

Uwaga! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Jesteś w ciąży? Dołącz do forum dla przyszłych mam

Pierwsze objawy ciąży - film

reklama
reklama