reklama
5. tydzień

5. tydzień ciąży

Twój okres się spóźnia Mijają kolejne dni. Aby sprawdzić swoje przeczucia, możesz wykonać domowy test ciążowy. Ale uwaga ! Jeśli zrobisz to zbyt wcześnie (przeczytaj dokładnie instrukcje wewnątrz opakowania) możesz otrzymać fałszywy wynik negatywny. Jeśli natomiast Twoja ciąża została "naukowo" potwierdzona - gratulacje!

Teraz czas na wizytę u ginekologa. Po pierwszej wizycie potwierdzającej ciążę, nastąpią kolejne - początkowo co miesiąc, a następnie częściej, w miarę zbliżania się do daty porodu. Przy pierwszej wizycie lekarz zleci zapewne pierwsze badania w ciąży jak badanie krwi czy na obecność przeciwciał toksoplazmoz. Zważy Cię i przepisze odpowiednie preparaty witaminowe. Wybór lekarza - osoby kompetentnej i której możesz zaufać - to sprawa bardzo ważna, dlatego przemyśl ją dokładnie.

5. tydzień ciąży - objawy

Twoje dziecko
Pomiędzy 4 - 5 tygodniem ciąży widać tylko pęcherzyk ciążowy. Pod koniec 5 tygodnia w jego środku pojawia się pęcherzyk żółtkowy i 2-3 milimetrowy embrion. Pod koniec 5 tygodnia widać już kulisty zawiązek głowy. Tworzy się kręgosłup dziecka - powstają zaczątki 33 kręgów. Powstają zawiązki układu nerwowego oraz zawiązki mózgu.

Co się dzieje z Tobą?
Na tym etapie ciąży możesz odczuwać pierwsze objawy ciąży jak ból piersi, wahania nastrojów, mdłości i zmęczenie Niektórym kobietom dokucza dziwny, metaliczny posmak w ustach oraz konieczność częstego oddawania moczu.

Twoje myśli zaczynają krążyć wokół nowej sytuacji. Mimo, że być może jeszcze nie masz pewności dotyczącej poczęcia - nie możesz przestać myśleć. Być może szukasz natychmiastowej odpowiedzi, dotyczącej swego stanu. A może chcesz pozostawić wszystko swojemu biegowi ? Już wkrótce wszystko się wyjaśni. Większość ludzi nie będzie w stanie powiedzieć, patrząc na ciebie, że jesteś w ciąży, ale ty możesz już wiedzieć.

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Jesteś w ciąży? Dołącz do forum dla przyszłych mam

Objawy ciąży

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża