3 porady - jak dbać o krocze po porodzie

3 porady - jak dbać o krocze po porodzie

Właśnie zostałaś mamą. Choć rozpiera Cię szczęście i radość, czas bezpośrednio po narodzinach maluszka nie jest dla Ciebie specjalnie komfortowy. Jeśli rodziłaś siłami natury, o trudach porodu dotkliwie przypominają Ci rany i otarcia krocza. Jak o nie dbać, by szybko zapomnieć o tej bolesnej pamiątce po narodzinach dziecka? Mamy dla Ciebie 3 porady.

3 porady - jak dbać o krocze po porodzie

Uśmierzaj ból

Jeżeli rodziłaś siłami natury, to nawet jeśli nie doszło do nacinania i tak zapewne odczuwasz ból i obrzęk w okolicy krocza.

Rany w obrębie krocza obejmują otarcia i małe pęknięcia, które nie wymagają zakładania szwów i nie bolą dotkliwie. Nieco bardziej nieprzyjemne są większe rany świadczące o tym, że poważniejszemu uszkodzeniu uległa wierzchnia warstwa skóry krocza lub śluzówka pochwy – w tej sytuacji położna zakłada kilka rozpuszczalnych szwów. Najbardziej bolesne są rany przy uszkodzeniu mięśni, powstałe przez nacięcie krocza. W tej sytuacji zostają założone szwy, a ból utrudnia funkcjonowanie.

Dobra wiadomość jest taka, że dolegliwości w obrębie krocza ustępują zazwyczaj do 10 dni po porodzie, zaś całkowite wygojenie trwa do 6 tygodni. Możesz też uśmierzać ból i przyspieszyć gojenie krocza. Co możesz robić?

  • Stosuj okłady z kostek lodu zawiniętych w kawałek materiału (nie przykładaj lodu bezpośrednio do skóry).
  • Rób nasiadówki: z rumianku, nagietka, kwiatu lawendy, arniki albo osolonej wody.
  • Możesz stosować maści (np. nagietkową) lub preparaty apteczne (zapytaj farmaceutę), które odkażają, przyspieszają gojenie i przynoszą ulgę.
  • Stosuj bezpieczne środki przeciwbólowe – np. paracetamol.

reklama

Dbaj o komfort

Obolałe krocze przez kilka dni po porodzie potrafi bardzo utrudnić życie. Bolesne staje się siadanie, zmienianie pozycji, kontakt skóry z bielizną – krótko mówiąc normalne funkcjonowanie. Do tego ciągle zastanawiasz się, czy nie przeciekła podpaska, czy nie ubrudziłaś łóżka, a i ta myśl o wypróżnianiu, na którą dostajesz dreszczy – koszmar! Co możesz zrobić, by sobie pomóc?

  • Przy siedzeniu korzystaj z dmuchanego kółka do pływania lub specjalnej poduszki wypełnionej granulatem - dzięki temu nie będziesz naciskać na ranę.
  • Noś wygodną, przewiewną, bawełnianą bieliznę pozbawioną koronek i drażniących skórę ozdób lub majteczki siateczkowe – jednorazowe lub wielorazowego użytku.
  • Często zmieniaj podpaski. W początkowym okresie połogu warto korzystać z tych dużych i chłonnych, przeznaczonych dla kobiet w połogu.
  • Kilka dni po porodzie możesz używać podkładów. Dzięki nim będziesz się czuła pewniej i bardziej komfortowo. Przydadzą się zwłaszcza podczas leżenia, kiedy bez bielizny wietrzysz ranę. Rób to jak tylko często możesz, ponieważ dopływ powietrza przyspiesza gojenie.
  • Unikaj zaparć i wypróżniaj się codziennie – możesz do potraw dodawać błonnik. Koniecznie pij dużo wody.

Dbaj o higienę

Prawidłowa pielęgnacja krocza po porodzie jest bardzo ważna. Dzięki niej unikniesz zakażenia, ale także przyspieszysz gojenie ran i otarć. Co możesz robić?

  • Często się podmywaj, najlepiej po każdej wizycie w toalecie.
  • Do podmywania się stosuj płyny antybakteryjne.
  • Do przemywania ran stosuj napary z ziół o działaniu łagodzącym, odkażającym i przeciwzapalnym, opcjonalnie lekko różową wodą z nadmanganianem potasu.
  • Delikatnie osuszaj krocze papierem toaletowym, zaczynając w kierunku odbytu ku pochwie (to ważne, byś do pochwy nie wprowadziła bakterii z odbytu).
  • Krocze osuszaj jednorazowym ręcznikiem lub chłodnym strumieniem powietrza z suszarki.

Pamiętaj!

Kilka dni po porodzie mogą być dla Ciebie prawdziwym wyzwaniem – ból krocza może naprawdę dawać się we znaki. Zdarzają się jednak sytuacje szczególne, które wymagają szybkiej konsultacji lekarskiej. Trzymaj rękę na pulsie i idź do lekarza zawsze, jeśli: ból staje się nie do wytrzymania, pojawi się bolesny obrzęk lub zaczerwienienie bądź poczujesz nieprzyjemny zapach. To może świadczyć o powikłaniach, co z kolei wymaga szybkiej interwencji lekarskiej. 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: