Ból kości ogonowej po porodzie

Ból kości ogonowej po porodzie

Ból kości ogonowej to częsta „pamiątka” po ciężkim porodzie, która potrafi towarzyszyć jeszcze długo. Niestety lubi też o sobie przypomnieć, dlatego możliwe, że będzie ci utrudniała życie. Jak sobie poradzić z bólem kości ogonowej po porodzie?

Kość ogonowa

Kość ogonowa, inaczej guziczna, to pięć zrośniętych kręgów i zarazem końcowy odcinek kręgosłupa. Ból kości ogonowej w terminologii medycznej funkcjonuje jako kokcygodynia (coccygodynia).

reklama

Przyczyny bólu kości ogonowej

Ból kości ogonowej może mieć różnorodne podłoże, nasilenie i rozległość, a także pojawiać się w różnych sytuacjach. Choć przyczyn bólu kości ogonowej jest wiele, w kontekście młodych mam pojawia się najczęściej jako dolegliwość w ciąży i komplikacja po porodzie.

Ból kości ogonowej może dokuczać już w ciąży – mogą go wywołać zmiany hormonalne i powiększona macica, która uciska na kręgosłup. Jest to także częste powikłanie poporodowe. Do kontuzji kości ogonowej dochodzi podczas ciężkich porodów, wskutek silnego parcia, dużych rozmiarów dziecka i jego nacisku, gdy schodzi do kanału rodnego. Wówczas następuje odgięcie kości ogonowej, co może się zakończyć uszkodzeniem więzadeł krzyżowo-guzicznych i zaburzeniami ruchomości, ale może dojść do przemieszczenia, złamania bądź pęknięcia kości.

Objawy uszkodzenia kości ogonowej

Dolegliwości związane z urazem kości ogonowej są przewlekłe i bardzo dokuczliwe. Utrudniają życie, wywołując dyskomfort w każdej pozycji i najbardziej prozaicznej sytuacji. Mogą mieć charakter miejscowy (przypominać sztywnienie), ale i promieniować w inne okolice. Lubią nawracać i o sobie przypominać.

Ból może mieć różne nasilenie, ale nade wszystko atakuje i wzmaga się podczas kontaktu z powierzchnią - podczas leżenia na plecach, ale także siedzenia, jak również przy siadaniu, wstawaniu czy zmianie pozycji. Trudno znaleźć sobie miejsce, a każdy ruch potrafi zabierać oddech i wyciskać łzy. Okolice kości ogonowej są bardzo wrażliwe na dotyk.

Dolegliwości pourazowe mogą dawać o sobie znać kilka, a nawet kilkanaście tygodni po porodzie.

reklama

Jak sobie radzić z bólem kości ogonowej?

Bólu kości ogonowej nie sposób przeoczyć. Jeśli bardzo cię to martwi, warto skonsultować się z lekarzem ortopedą i wykonać zdjęcie RTG. Zła wiadomość jest taka, że nawet jeśli lekarz stwierdzi złamanie czy pęknięcie (może stwierdzić także podczas badania prze odbyt), niewiele będzie mógł zrobić – kości ogonowej nie da się włożyć w gips. Dlatego tak ważne jest, by umieć sobie pomóc samodzielnie. Z czasem dolegliwości miną.

Tylko w skrajnych przypadkach (kiedy kość się nie zrasta, powoduje ból mimo leczenia, usztywnia się i przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu) przeprowadza się operację i dokonuje się resekcji kości ogonowej.

Co możesz zrobić, żeby przetrwać ból?

Ból zwykle nasila się podczas siedzenia – można go łagodzić, siadając na poduszce (możesz kupić okrągłą, rehabilitacyjną poduszkę z dziurą w środku, ale sprawdzi się także zwykła. Ważne, by była miękka). Siadaj i śpij na boku. Ulgę przynosi zgięcie nóg w stawach biodrowych.

Jeśli okolice kości są obrzęknięte, rób zimne okłady. Później bardziej sprawdzą  się kompresy ciepłe.

Używaj bezpiecznej (jeśli karmisz piersią) maści przeciwbólowej i rozgrzewających. Mogą okazać się też niezbędne środki przeciwbólowe, choć raczej rzadko.

Zadbaj o błonnik w diecie, pij dużo wody – zaparcia też mogą sprawiać ból.

Warto poprosić o pomoc fizjoterapeutę. Pomogą masaże lecznicze i inne zabiegi (z wykorzystaniem ciepła, promieniowania podczerwonego czy pola magnetycznego).

Najlepszym lekarstwem na ból, oprócz czasu, jest leżenie (co jak wiadomo może być z maluchem trudne). Ruch, dźwiganie, pozycja pionowa nie są twoimi sprzymierzeńcami (co prawdopodobnie czujesz). Jeśli Twoja kość jest pęknięta lub złamana, najlepiej byś nie opuszczała łóżka przez 7-10 dni, a oszczędzała się przez miesiąc. Niestety ból nawet wtedy może nie ustąpić, a jedynie zelżeć, a wyraźną poprawę odczujesz dopiero po kilkunastu tygodniach.

Jakie są rokowania urazów kości ogonowej?

Tak naprawdę wszystko zależy od typu urazu - czy doszło do skręcenia, pęknięcia, stłuczenia czy złamania. Może się okazać, że za kilka tygodni zapomnisz o sprawie. Zdarzyć się może, że choć sytuacja się ustabilizuje, wciąż będziesz odczuwać dyskomfort podczas jeżdżenia na rowerze na przykład lub kość ogonowa przypomni o sobie boleśnie podczas zjazdu z górki na sankach czy w konsekwencji upadku na pupę. Ryzyko pojawienia się kontuzji kości ogonowej jest szczególnie wysokie u kobiet, u których ból i uraz pojawiły się już wcześniej. W najgorszym wypadku, jeśli doszło do złamania, a kość się będzie źle zrastać, czeka cię operacja (na szczęście to rzadkość).

Ocena: 4.09 z 5. Ocen: 11

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Pielęgnacja krocza po porodzie

Pielęgnacja krocza po porodzie

Prawidłowa pielęgnacja krocza po porodzie jest bardzo ważna. Dzięki niej unikniesz zakażenia,...   Więcej

Pierwsza wizyta u ginekologa po porodzie

Pierwsza wizyta u ginekologa po porodzie

Czy wiesz, że poporodowe uszkodzenia narządów rodnych mogą nie dawać żadnych objawów, przez co dopatrzyć...   Więcej

Połogowe bolączki, czyli dyskomfort po porodzie

Połogowe bolączki, czyli dyskomfort po porodzie

Nareszcie w domu! Ty, szczęśliwy tata i wasz wyśniony maluszek. Rozpiera cię radość i duma, niestety nie...   Więcej

Miałaś cesarskie cięcie? Zobacz jak postępować́ po operacjach brzusznych

Miałaś cesarskie cięcie? Zobacz jak postępować́ po operacjach brzusznych

Jeśli miałaś cesarskie cięcie, to wychodząc ze szpitala do domu z pewnością usłyszałaś poradę: „Proszę...   Więcej

Bolą cię plecy? Sprawdź, czy masz dobry biustonosz! [+video]

Bolą cię plecy? Sprawdź, czy masz dobry biustonosz! [+video]

Mam duży biust i dlatego bolą mnie plecy - trudno mi policzyć, ile razy słyszałam słowa ze strony...   Więcej

Rozejście spojenia łonowego. Co jest przyczyną, jak rozpoznasz objawy i wyleczysz dolegliwość? [video]

Rozejście spojenia łonowego. Co jest przyczyną, jak rozpoznasz objawy i wyleczysz dolegliwość? [video]

Rozejście spojenia łonowego zazwyczaj pojawia się pod koniec ciąży, ale nie jest obecne u każdej...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża