Jak schudnąć po porodzie

Jak schudnąć po porodzie

Urodziłaś dziecko. W ciąży sporo przytyłaś, nie przejmowałaś się tym jednak specjalnie. Wszak to naturalna kolej rzeczy: dziecko, łożysko i wody płodowe ważą swoje, a nadprogramowy tłuszczyk, którego się dorobiłaś, szybko zrzucisz.

Okazuje się jednak, ze nie jest to tak proste, jak myślałaś, a i nie trwa tak krótko, jakbyś sobie tego życzyła.

Pierwsze dni po porodzie

Chwile po porodzie to trudny czas - musisz dojść do siebie po ciążowym maratonie i trudach porodu. To pielęgnacja dziecka, opieka nad nim, karmienie i nocne pobudki. Oznacza to duże zapotrzebowanie energetyczne - potrzebujesz na to jeszcze więcej kalorii, niż w czasie ciąży.

Nie możesz pozwolić sobie na wprowadzenie w życie radykalnej diety czy systemu forsownych ćwiczeń. Utrata wagi powinna wynikać raczej z codziennego ruchu, a nie z ograniczeń diety.

reklama

Jak bezpiecznie schudnąć po porodzie?

·    Jedz mniej, a częściej – powinnaś jeść śniadanie, obiad, kolację, drugie śniadanie i podwieczorek. Im częściej jesz, tym mniej jesteś głodni, a i tym mniej węglowodanów dostarczysz jednorazowo. Tak ustalony harmonogram – dobrze skomponowanych! - posiłków potrafi zdziałać cuda!

·    Nie omijaj posiłków – przy małym dziecku to trudne, ale jeśli będziesz to robić, narazisz się na ataki głodu, doprowadzisz do spowolnienia przemiany materii - zmusisz organizm do magazynowania zapasów, na wypadek braku kolejnej „dostawy”.

·    Nie jedz w nocy. Kolację jedz nie później niż 2 godziny przed pójściem spać. Najlepiej byłoby, gdyby przerwa nocna pomiędzy posiłkami nie wynosiła więcej niż 12 godzin.

·    Jedz mądrze. Pamiętaj, że prawidłowa dieta musi zawierać różne produkty – ważne jest jednak, co jesz (nie jedz tego, co wejdzie ci pod rękę). Nie tylko licz kalorie, ale zwracaj uwagę na indeks glikemiczny - pozwala on ocenić szybkość wchłaniania węglowodanów, im zatem niższy IG, tym lepiej.

Oszczędnie więc stosuj produkty zawierające cukier (nie tylko słodycze, ale i niektóre owoce – banany, daktyle, arbuzy), ziemniaki, płatki kukurydziane, białe pieczywo, biały ryż, niektóre owoce (wysoki indeks).

Niski indeks glikemiczny mają surowe warzywa (postaw na strączkowe i pomidory), jogurty i mleko (do 1,5 %), chude mięso i nietłuste sery. Jeśli owoce, to gruszki, winogrona, pomarańcze, wiśnie. Te produkty nie generują magazynowania energii w komórkach tłuszczowych, ułatwiają spalanie nadmiaru kalorii.

·    Ruszaj się. Spaceruj, a kiedy minie okres połogu, powoli: pływaj, biegaj lub zapisz się do fitness klubu, tam z pewnością znajdziesz formę ruchu idealną dla siebie. Możesz wybierać spośród form dynamicznych, takich jak różne odmiany aerobiku czy zumbę, ale i te mniej ekspresyjne, takie jak pilates czy joga, mogą być równie efektywne. Zobacz też jak ćwiczyć z maleństwem.

·    Dużo pij - spore wody niegazowanej, herbaty owocowe i ziołowe, rozcieńczone soki. Zapomnij o słodzonych napojach gazowanych i sokach, cukrze w herbacie czy kawie (tuczą i zwiększają wydzielanie soków trawiennych, wzmagają apetyt). Nie pij bezpośrednio przed jedzeniem, w trakcie bądź zaraz po, żeby nie "rozcieńczać" soków żołądkowych.

·    Zastąp smażenie gotowaniem, pieczeniem i duszeniem - potrawy smażone są bardziej kaloryczne i ciężkostrawne niż przygotowane innymi sposobami. Unikaj masła, zasmażki czy mąki. Jeśli smażysz – używaj oszczędnie tłuszczu, postaw na oleje roślinne (np. oliwa z oliwek), używaj patelni teflonowej, piecz w folii, griluj.

Zajrzyj też do diety karmiącej mamy

mzb

Ocena: 3.57 z 5. Ocen: 15

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: