Krwawienie po porodzie

Krwawienie po porodzie

Krwawienie po porodzie, niezależnie od tego, czy odbył się on w sposób naturalny czy poprzez cesarskie cięcie, jest normalnym objawem. To znak, że macica oczyszcza się, obkurcza i goi. Są jednak sytuacje, że krwawienie niepokoi. Koniecznie przeczytaj, kiedy staje się niebezpieczne, a kiedy jest naturalnym prawem połogu.

Krwawienie po porodzie

Po porodzie, do 6. tygodni, w organizmie kobiety zachodzą zmiany, które mają na celu doprowadzić go do stanu sprzed ciąży. Jednym z przejawów takiego działanie jest krwawienie z pochwy - wydalanie odchodów połogowych, czyli poporodowych, to jest wydzieliny z rany macicy.

Ponieważ odchody, które zawierają śluz, krew i resztki błon płodowych mają postać krwawych plamień, nazywa się je krwawieniem po porodzie. Krwawienie jest  naturalne – oznacza, że macica obkurcza się, oczyszcza i goi.

Krwawienie po porodzie może utrzymywać się nawet przez 3 tygodnie, ale zdarza się, że przez cały okres połogu występują plamienia. Często towarzyszą mu bóle w podbrzuszu – to wynik kurczenia się macicy do rozmiarów sprzed ciąży. Bóle nasila karmienia piersią, ponieważ wzrasta wtedy stężenie oksytocyny wywołującej skurcze macicy.

Krwawienie połogowe w pierwszych dniach po porodzie jest bardziej obfite niż podczas miesiączki, ale z każdym dniem krwi będzie coraz mniej. Ilość wydalanych odchodów połogowych to na początku nie więcej niż 500 ml na dobę, a w z ciemnoczerwonej wydzielinie mogą znajdować się skrzepy. Po mniej więcej tygodniu (do 10 dni) wydzielina zmienia swe zabarwienie na różowe, a następnie na brązowe lub brązowoczerwone, by stać się żółta i pod koniec połogu - przeźroczysta. 

Co ważne - zapach wydzieliny powinien być mdły, przypominać woń krwi miesiączkowej.

Inne przyczyny krwawienia poporodowego to: uszkodzenie lub nacięcie krocza przy porodzie, rany szyjki macicy, pęknięcie macicy i krwawienie do wnętrza mięśnia macicznego, problemy z krzepnięciem krwi.

reklama

Kiedy krwawienie po porodzie powinno niepokoić?

Choć krwawienie z pochwy po porodzie jest czymś naturalnym, zdarza się, że powinno zaniepokoić, bo świadczy o tym, ze dzieje się coś niedobrego.

Kiedy krwawienie powinno niepokoić? Kiedy powinnaś zgłosić się do lekarza?

  • kiedy krwawieniom towarzyszy bardzo silny ból brzucha,
  • odchody połogowe wydzielają nieprzyjemny zapach - może to być objaw zakażenia,
  • nastąpiło nagłe zatrzymanie krwawienia - to tzw. zatrzymaniu odchodów, co może być wynikiem zablokowania wewnętrznego ujścia szyjki macicy resztkami łożyska,
  • pojawiła się gorączka – powyżej 38ºC, a kolor krwi zmienił się na jasnoczerwony,
  • w wydzielinie obserwujesz bardzo duże kawałki śluzowych skrzepów – to może wskazywać na nieprawidłowe obkurczanie się mięśnia macicy, urazy okołoporodowe szyjki macicy, pochwy lub tkanek miękkich krocza,
  • kiedy krwawienie staje się wyjątkowo obfite (zmieniasz podpaski co godzinę, maksymalnie dwie). Bardzo silne krwawienia poporodowe może oznaczać, że mięsień macicy jest zbyt rozciągnięty i nie kurczy się w prawidłowy sposób lub że pojawił się krwotok - ten wymaga szybkiej interwencji lekarskiej.

Krwotok poporodowy jest stanem zagrożenia życia i występuje u 5% kobiet. Mamy z nim do czynienia wówczas, gdy dzienna utrata krwi przekracza 500 ml na dobę po porodzie naturalnym i więcej niż 1000 ml na dobę po porodzie operacyjnym.

Podczas pierwszej doby po porodzie istnieje ryzyko wystąpienia pierwotnego krwotoku poporodowego. Po upływie doby od porodu - wtórnego krwotoku poporodowego. Przyczynami krwotoku poporodowego mogą być: ciąża mnoga, duży rozmiar dziecka, wielowodzie, długi poród, łożysko przodujące czy przedwczesne oddzielenie się łożyska.

Higiena podczas krwawienia

Podczas krwawienia, zwłaszcza w jego początkowym okresie, przydadzą się duże podpaski dla kobiet w połogu, podpaski urologiczne lub pieluchy dla dorosłych. Nie wolno stosować tamponów. Nie mniej ważna jest higiena, ponieważ podczas krwawienia bardzo łatwo o infekcję.

O czym należy pamiętać? Jakich zasad przestrzegać?

  • Należy podmywać się po każdej zmianie podpaski, zawsze w kierunku odbytu.
  • Należy używać płynów do higieny intymnej o neutralnym pH, szarego mydła lub środków antyseptyczne o działaniu przeciwzapalnym (do rozpuszczenia w przegotowanej wodzie).
  • Należy myć się pod prysznicem lub w bidecie – nie wolno korzystać z kąpieli w wannie. To nie tylko niehigieniczne, ale i niebezpieczne, ponieważ ciepła woda rozszerza naczynia krwionośne i może wywołać krwotok.
  • Nosić przewiewne, najlepiej bawełniane majtki (także jednorazowe czy wielorazowe, siateczkowe), a podczas leżenia wietrzyć krocze – to przyspiesza gojenie.


Ocena: 5 z 5. Ocen: 3

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Pielęgnacja krocza po porodzie

Pielęgnacja krocza po porodzie

Prawidłowa pielęgnacja krocza po porodzie jest bardzo ważna. Dzięki niej unikniesz zakażenia,...   Więcej

Pochwa po porodzie. Jak się zmienia?

Pochwa po porodzie. Jak się zmienia?

Czy to możliwe żeby dziecko było w stanie wydostać się przez pochwę na zewnątrz? Codziennie miliony...   Więcej

Pierwsze dni połogu – pielęgnacja

Pierwsze dni połogu – pielęgnacja

Ciąża była dla organizmu ogromnym wysiłkiem i zmieniała ciało mamy przez 9 miesięcy. Powrót do formy...   Więcej

Jak o siebie zadbać psychicznie w połogu

Jak o siebie zadbać psychicznie w połogu

Po porodzie zmienia się wszystko – tak grafik dnia, jak i życiowe priorytety. Zmienia się także sama...   Więcej

Blizna po cesarskim cięciu. Jak o nią dbać, co stosować?

Blizna po cesarskim cięciu. Jak o nią dbać, co stosować?

Pamiętacie jak kiedyś wykonywano cięcie cesarskie (CC)? Podłużne, długie na pół brzucha, które w lecie...   Więcej

Pierwsza miesiączka po cesarskim cięciu

Pierwsza miesiączka po cesarskim cięciu

Tak naprawdę trudno jest dokładnie określić termin, kiedy po porodzie pojawi się pierwsza miesiączka –...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża