Krwawienie po porodzie

Krwawienie po porodzie

Krwawienie po porodzie, niezależnie od tego, czy odbył się on w sposób naturalny czy poprzez cesarskie cięcie, jest normalnym objawem połogu. To znak, że macica oczyszcza się, obkurcza i goi. Są jednak sytuacje, że krwawienie niepokoi. Koniecznie przeczytaj, kiedy staje się niebezpieczne, a kiedy jest naturalnym prawem połogu.

Ile trwa krwawienie po porodzie?

Po porodzie, trwający 6. tygodni połóg to czas, kidyw organizmie kobiety zachodzą zmiany, które mają na celu doprowadzić go do stanu sprzed ciąży. Po pierwsze, jednym z przejawów takiego działanie jest krwawienie z pochwy. Mówiąc inaczej wydalanie odchodów połogowych, czyli poporodowych z rany macicy.

Ponieważ odchody, które zawierają śluz, krew i resztki błon płodowych mają postać krwawych plamień, nazywa się je krwawieniem po porodzie. Krwawienie jest  naturalne – oznacza, że macica obkurcza się, oczyszcza i goi.

Krwawienie po porodzie może utrzymywać się nawet przez 3 tygodnie. Warto wiedzieć, że przez cały okres połogu mogą występuwać plamienia. Kurczenie macicy do rozmiarów ciąży może dawac dolegliwości bólowe. Nasilają się w efekcie karmienia piersią, ponieważ wzrasta wtedy stężenie oksytocyny wywołującej skurcze macicy.

Krwawienie połogowe w pierwszych dniach po porodzie jest bardziej obfite niż podczas miesiączki. Jednak z każdym dniem krwi będzie coraz mniej. Ilość wydalanych odchodów połogowych to na początku nie więcej niż 500 ml na dobę, a w z ciemnoczerwonej wydzielinie mogą znajdować się skrzepy. Po mniej więcej tygodniu (do 10 dni) wydzielina zmienia swe zabarwienie na różowe, a następnie na brązowe lub brązowoczerwone, by stać się żółta i pod koniec połogu - przeźroczysta. 

Co ważne - zapach wydzieliny powinien być mdły, przypominać woń krwi miesiączkowej.

Krwawienie po porodzie. Jak wyglądają odchody połogowe w kolejnych dniach i tygodniach?

  • Po pierwsze 1-3 doba po porodzie charakteryzuje się krwistą wydzieliną z pochwy i niepełną homeostazą. Co to oznacza, że nie wypełni jeszcze zostaje powstrzymane krwawienie z uszkodzonych podczas porodu naczyń krwionośnych.
  • Po drugie, po 7 dniach wydzielina zmienia kolor na brunatno krwisty i staje się półpłynna. To informacja, że stopniowo zaciskają się naczynia w ścianie macicy, a jednocześnie pojawia się domieszka surowicy. 
  • Następnie pod koniec 2 tygodnia wydzielina poporodowa nabiera barwy brudnożółtej.
  • Na koniec 3 tygodnia pojawia się surowiczo-wodnista wydzielina w szarobiałym odcieniu. Ilość odchodów wyraźnie się zmniejsza i stopniowo goją się powstałe podczas porodu rany.
  • I w rezultacie, po 4 - 6 tygodniach odchody zanikają i rana jest wygojona

Dr Tomasz Zając o połogu i krwawieniu po porodzie - video

 

reklama

Powrót krwawienia w połogu

Czasami w okresie połogu, kiedy właściwie wydzielina i odchody powinny się zmniejszać może pojawić się nieoczekiwane krwawienie. Najczęstsze przyczyny powrotu krwawienie po porodzie:

  • resztki tkanki łożyskowej lub polipy łożyskowe
  • połogowe zapalenie błony śluzowej macicy
  • krwawienia z ran połogowych

Kiedy krwawienie po porodzie powinno niepokoić?

Choć krwawienie z pochwy po porodzie jest czymś naturalnym, zdarza się, że powinno zaniepokoić, bo świadczy o tym, ze dzieje się coś niedobrego.

Kiedy krwawienie powinno niepokoić? Kiedy powinnaś zgłosić się do lekarza?

  • kiedy krwawieniom towarzyszy bardzo silny ból brzucha,
  • odchody połogowe wydzielają nieprzyjemny zapach - może to być objaw zakażenia po porodzie,
  • nastąpiło nagłe zatrzymanie krwawienia - to tzw. zatrzymaniu odchodów, co może być wynikiem zablokowania wewnętrznego ujścia szyjki macicy resztkami łożyska,
  • pojawiła się gorączka – powyżej 38ºC, a kolor krwi zmienił się na jasnoczerwony,
  • w wydzielinie obserwujesz bardzo duże kawałki śluzowych skrzepów – to może wskazywać na nieprawidłowe obkurczanie się mięśnia macicy, urazy okołoporodowe szyjki macicy, pochwy lub tkanek miękkich krocza,
  • kiedy krwawienie staje się wyjątkowo obfite (zmieniasz podpaski co godzinę, maksymalnie dwie). Bardzo silne krwawienia poporodowe może oznaczać, że mięsień macicy jest zbyt rozciągnięty i nie kurczy się w prawidłowy sposób lub że pojawił się krwotok - ten wymaga szybkiej interwencji lekarskiej.

Inne przyczyny krwawienia po porodzie to: uszkodzenie lub nacięcie krocza przy porodzie, rany szyjki macicy, pęknięcie macicy i krwawienie do wnętrza mięśnia macicznego, problemy z krzepnięciem krwi.

Krwotok poporodowy jest stanem zagrożenia życia i występuje u 5% kobiet. Mamy z nim do czynienia wówczas, gdy dzienna utrata krwi przekracza 500 ml na dobę po porodzie naturalnym i więcej niż 1000 ml na dobę po porodzie operacyjnym.

Podczas pierwszej doby po porodzie istnieje ryzyko wystąpienia pierwotnego krwotoku poporodowego. Po upływie doby od porodu - wtórnego krwotoku poporodowego. Przyczynami krwotoku poporodowego mogą być: ciąża mnoga, duży rozmiar dziecka, wielowodzie, długi poród, łożysko przodujące czy przedwczesne oddzielenie się łożyska.

Rzadko, ale się zdarza, że krwawienie jest wynikiem pozostania fragmentów łożyska w macicy. PObfite krwawienie pojawia się pod koniec 1. tygodnia lub w ciągu 2. tygodnia połogu.  Wtedy potrzebne jest usunięcie resztek łożyska i  antybiotykoterapia

Higiena podczas krwawienia po porodzie

Podczas krwawienia po porodzie, zwłaszcza w jego początkowym okresie, przydadzą się duże podpaski dla kobiet w połogu, podpaski urologiczne lub pieluchy dla dorosłych. Nie wolno stosować tamponów. Nie mniej ważna jest higiena, ponieważ podczas krwawienia bardzo łatwo o infekcję.

O czym należy pamiętać? Jakich zasad przestrzegać?

  • Należy podmywać się po każdej zmianie podpaski, zawsze w kierunku odbytu.
  • Należy używać płynów do higieny intymnej o neutralnym pH, szarego mydła lub środków antyseptyczne o działaniu przeciwzapalnym (do rozpuszczenia w przegotowanej wodzie).
  • Należy myć się pod prysznicem lub w bidecie – nie wolno korzystać z kąpieli w wannie. To nie tylko niehigieniczne, ale i niebezpieczne, ponieważ ciepła woda rozszerza naczynia krwionośne i może wywołać krwotok.
  • Nosić przewiewne, najlepiej bawełniane majtki (także jednorazowe czy wielorazowe, siateczkowe), a podczas leżenia wietrzyć krocze – to przyspiesza gojenie.

źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: