reklama
Nadmierne pocenie się po porodzie. Jak sobie pomóc?

Nadmierne pocenie się po porodzie. Jak sobie pomóc?

Zwiększona potliwość to częsta dolegliwość u kobiet w połogu. Może się utrzymywać nawet do kilku tygodni po porodzie.  Sprawdź, co musisz wiedzieć o nadpotliwości i jak sobie z nią radzić

Skąd się bierze nadmierne pocenie po porodzie?

Przede wszystkim nadmierne pocenie jest związane ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą po porodzie. Nagły spadek estrogenu powoduje uwolnienie się wody z organizmu, eliminowane są również dodatkowe płyny, które podczas ciąży odżywiały płód. Mamy po porodzie najbardziej pocą się w godzinach nocnych.

Jak długo po porodzie może występować nadmierna potliwość?


To zupełnie normalne, jeśli przez kilka tygodni po porodzie musisz się kilka razy dziennie przebierać.  W końcu huśtawka hormonalna minie, a wraz z nią nadpotliwość. Naukowcy twierdzą, że ta dolegliwość powinna zniknąć u większości kobiet w czasie od 2 do 4 po porodzie. Natomiast, jeśli zdecydowałaś się na regularne karmienie piersią to proces może się nieco wydłużyć. Jak zmniejszyć nadmierną potliwość w połogu?

Koniecznie zwiększ spożycie wody. Im więcej będziesz piła wody, tym szybciej usuniesz nadmiar płynów i toksyn z organizmu, co w prosty sposób przełoży się na zmniejszenie potliwości. 
Najlepiej wypij rano przynajmniej dwie szklanki wody, zwłaszcza jeśli karmisz piersią. Jeżeli nie jesteś pewna, czy wypijasz odpowiednią ilość płynów sprawdź kolor moczu. Jasnożółty i obfity oznacza, że dostarczasz odpowiednią ilość wody. Ciemny kolor świadczy o odwodnieniu.


Pamiętaj, żeby nosić ubrania uszyte z naturalnych tkanin. Warto, żeby były luźne i przewiewne. Unikaj sztucznych tkanin, które mogą wzmagać potliwość. Staraj się, żeby w pomieszczeniu, w którym przebywasz była odpowiednia temperatura i koniecznie wietrz mieszkanie. Chłodny prysznic i wypicie zimnej wody wieczorem też mogą nieco pomóc.

Kiedy nadmierna potliwość jest sygnałem, że warto skonsultować się z lekarzem?

Jeśli zauważysz, że nocne poty trwają dłużej niż kilka tygodni po porodzie lub jeśli towarzyszy im gorączka, albo inne objawy - koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Gorączka może być oznaką infekcji, dlatego tak ważne, aby sprawdzić, czy twój organizm prawidłowo funkcjonuje.

Pamiętaj, aby skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi którykolwiek z następujących objawów:

  • gorączka powyżej 38 ºC
  • nietypowe upławy
  • duże skrzepy lub jasnoczerwone krwawienie trwające dłużej niż trzy dni po porodzie
  • ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu
  • ból lub zaczerwienienie w miejscu szwów
  • zaczerwienienie i ciepło piersi
  • dotkliwe skurcze
  • kłopoty z oddychaniem, zawroty głowy lub omdlenia
  • uczucie niepokoju


Jeżeli nadmierna potliwość będzie trwała powyżej 6 tygodni po porodzie lekarz najprawdopodobniej zleci ci badania wykluczające problemy z tarczycą oraz sprawdzające poziom cukru we krwi.

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża

reklama