reklama
Obrzęki po porodzie. Jak sobie poradzić z opuchlizną po porodzie?

Obrzęki po porodzie. Jak sobie poradzić z opuchlizną po porodzie?

Przecież po porodzie miałaś stracić kilogramy, a tutaj nie dość, że nadal wyglądasz, jakbyś była w ciąży to w dodatku masz opuchnięte kostki. Skąd się bierze obrzęk po porodzie  i jak sobie z nim radzić?

Obrzęki często pojawiają się już u kobiet w ciąży. Odpowiadają za nie zmiany hormonalne oraz zwiększająca się objętość płynów ustrojowych i krwi, które zapewniają dziecku dostarczanie niezbędnych składników odżywczych i tlenu. Po porodzie mogą ci towarzyszyć przez jakiś czas. Po około tygodniu do dwóch powinny zniknąć samoistnie. Może również wystąpić obrzęk w miejscach nacięcia po cesarskim cięciu i w miejscu nacięcia krocza.

Co powoduje obrzęk po porodzie?

Hormony

Podczas ciąży organizm produkuje dużą ilość progesteronu, który
powoduje zatrzymywanie wody i sodu w organizmie oraz rozszerza żyły sprawiają, że krew krąży wolniej, co sprzyja powstawaniu żylaków i dodatkowo prowadzi do obrzęków.

Powiększenie macicy

Czy wiesz, że już w 30 tygodniu ciąży twoja macica była od pięciuset do tysiąca razy większa w porównaniu z jej wielkością przed  ciąża. Nic dziwnego, że powiększająca się macica naciska nie tylko na pęcherz, ale również zaczyna uciskać na żyły ograniczając przepływ krwi do nóg. Powoduje to gromadzenie się płynów, które zostaną usunięte z organizmu po porodzie, ale potrzeba na to trochę czasu.

Naturalny poród

Podczas naturalnego porodu i parcia więcej krwi i płynów zostaje  przetransportowane do kończyn, przez to mogą pojawić się obrzęki rąk, nóg, jak również  twarzy.

Kroplówki podawane podczas porodu

Sporo kobiet, które mają cesarskie cięcie lub ich poród trwa wiele godzin otrzymuje kroplówki z oksytocyną, nawadniające lub przeciwbólowe i te dodatkowe płyny mają tendencję do gromadzenia się w organizmie i trwa jakiś czas zanim zostaną usunięte.

Jak zmniejszyć obrzęk po porodzie?

Uważaj na to co jesz!

Jedz pokarmy bogate w potas, bo potas zmniejsza obrzęki. Możesz sięgnąć po banany ziemniaki, cukinię,  zielony koperek zielony, pomidory, szpinak, pietruszkę, morele, kaszę gryczaną, kaszę jęczmienną , płatki owsiane i kukurydziane. Ogranicz do minimum w swojej diecie sód, który znajdziesz w dużej ilości w przetworzonej żywności i staraj się nie dosalać potraw.

Pij więcej wody

Brzmi dziwnie, ale doskonale działa. Pijąc dużo płynów sygnalizujesz organizmowi, żeby pozbył się tych, które zgromadził. Oczywiście pamiętaj żeby często opróżniać pęcherz. Najlepiej pić wodę, jeśli nie lubisz jej smaku możesz dodać parę kropelek soku cytrynowego lub pić słabą herbatę.

Trzymaj nogi uniesione w górę

Staraj się każdego dnia (przynajmniej przez 30 minut) trzymać nogi  powyżej poziomu serca. Dzięki temu nagromadzona w nich krew odpłynie i zmniejszy się obrzęk. Jeśli masz opuchnięte ręce również skorzystaj z tej metody.

Pamiętaj o ćwiczeniach

Pierwsze ćwiczenia możesz zacząć wykonywać prawie od razu po porodzie. Zresztą sprawdź jakie. Natomiast  jeśli chcesz robić ćwiczenia poprawiające krążenie i usuwające nadmiar płynów z organizmu skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, że opieka nad maleństwem też wiąże się z wysiłkiem i powoduje lepsze krążenie krwi.

Zwróć uwagę na postawę ciała

Unikaj pozostawania długo w jednej pozycji i koniecznie zrezygnuj podczas siadania z zakładania nogi na nogę. Staraj się chodzić luźnych ubraniach, najlepiej z naturalnych tkanin, a siadając lub leżąc kładź stopy powyżej linii bioder. Zrezygnuj z jakichkolwiek ozdób typu bransoletki, pierścionki, które powodowałyby ucisk.

Rób zimne okłady

Zdarza się, że po porodzie możesz odczuwać silny ból i obrzęk w miejscu nacięcia. Możesz sobie pomóc przykładając kompres z lodu, ale najpierw spytaj położnej, jak się do tego prawidłowo przygotować żeby nie doszło do zakażenia. Nie stosuj żadnych balsamów, ani kremów dopóki nacięcie całkowicie się nie zagoi.

Czerp z medycyny ludowej

Mocz nogi w misce z chłodną wodą lub rób sobie okłady z liści kapusty. Liście należy delikatnie rozbić i  umieścić w  lodówce a następnie owinąć nimi opuchnięte kończyny. Powtórz ten proces kilka razy w ciągu dnia. Uwaga: Liście kapusty przynoszą również komfort mamom, które podczas nawału pokarmu mają kłopot z bolesnymi, obrzękniętymi piersiami.

Kiedy obrzęki po ciąży są niebezpieczne?

W większości przypadków opuchlizna ustąpi samoistnie po około tygodniu, jednak czasem obrzęk może być objawem groźnych chorób. Na co zwrócić uwagę?

Jeśli obrzękom towarzyszy ból,  kłopoty z oddychaniem, kołatanie serca, uogólniony obrzęk ciała, skąpomocz, zaczerwienienie obrzękniętej skóry, wysokie ciśnienie krwi, nadmiar białka w moczu, silne bóle głowy i problemy z widzenie, natychmiast skonsultuj się z lekarzem! To może być objaw zakrzepicy żylnej, stanu przedrzucawkowego, problemów z krążeniem, czy funkcjonowaniem nerek. Koniecznie trzeba to sprawdzić! Absolutnie nie lecz się na własną rękę, ponieważ może to spowodować dalsze komplikacje!

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża

reklama