Powrót do wagi sprzed ciąży. Jak długo trwa?

Powrót do wagi sprzed ciąży. Jak długo trwa?

Powrót do wagi sprzed ciąży spędza sen z powiek wielu świeżo upieczonym mamom. To, jak długo będziesz dochodzić do pierwotnej wagi, w dużej mierze zależy od diety i trybu życia. Nie bez znaczenia jednak jest waga sprzed ciąży. Czego możesz się spodziewać? Jak długo może trwać dochodzenie do figury sprzed ciąży?

Od czego zależy waga w ciąży?

Jedno jest pewne: w ciąży waga przyszłej mamy sukcesywnie rośnie. Niektóre kobiety tyją tylko tyle, ile waży dziecko wraz z łożyskiem, płynem owodniowym i powiększoną macicą, czyli mniej więcej 10 kilogramów. Inne zaokrąglają się szybko, wręcz w mgnieniu oka. I te stanowią zdecydowaną większość.

To, ile przytyje przyszła mama, to kwestia indywidualna. Wpływa na nią wiele czynników, takich jak:

  • waga przed ciążą,
  • wzrost kobiety,
  • choroby współistniejące.

Na wagę w ciąży wpływa także:

  • waga i wielkość płodu. Pod koniec ciąży płód waży około 3-4 kg,
  • macica - 1 kg,
  • łożysko - około 0,5 do 1 kg,
  • płyn owodniowy - do 2 kg,
  • krew i pozostałe płyny ustrojowe - około 3 kg,
  • powiększające się piersi - do 2 kg.

Ile powinno się przytyć w ciąży? Podręcznikowo i wzorcowo od 8-12 kg w ciąży pojedynczej i o 2-3 kg więcej w ciąży bliźniaczej. 

Powrót do wagi sprzed ciąży. Doba po porodzie

Przyrost masy ciała kobiety w ciąży jest czymś naturalnym. Specjaliści mówią, że kobieta o prawidłowej masie ciała przed ciążą powinna przytyć średnio 10 kg -15 kg. Choć wszystkie przyszłe mamy przybierają na wadze, nie wszystkim łatwo przychodzi pozbycie się nadmiernych kilogramów, które pozostały po urodzeniu dziecka.

Ile kilogramów traci się po porodzie? W ciągu pierwszych 24 godzin stracisz sporo na wadze. Możesz spodziewać się około 5 kg mniej. Część z nich stanowi waga dziecka, pozostałe to krew, woda i płyn owodniowy. Sama przyznasz, że żadna dieta nie pozwoli ci pozbyć się tylu kilogramów w jeden dzień.

Rada: Dzień po porodzie brzuch młodej mamy nadal może wyglądać jakby była w ciąży. Warto się na to przygotować, nie tylko psychicznie, i zabrać ze sobą do szpitala luźne ubrania.

7 dni po porodzie

W ciągu tygodnia po porodzie nadal pozbywasz się nadmiaru płynów. Część mam zauważa, że dużo częściej oddaje mocz i zdecydowanie mocniej się poci.

Pamiętaj, że na spadek wagi wpływa również karmienie piersią. Gdy karmisz dziecko, spalasz dodatkowe kalorie - nawet do 500 dziennie.

Uwaga: istnieją kobiety, które mają uwarunkowania genetyczne sprzyjające utracie wagi - jeśli nie należysz do takich szczęściar, nie przejmuj się i przede wszystkim nie porównuj do koleżanek i absolutnie nie oglądaj zdjęć celebrytek. Szkoda nerwów. Dietetycy sugerują, żebyś w tym czasie nie stawała na wadze, tylko sprawdzaj, w które ubrania znów zaczynasz się mieścić.

Rada: Od chwili narodzin dziecka stosuj zrównoważoną dietę, unikaj pustych kalorii.

reklama

14 dni po porodzie

Minęły dwa tygodnie od porodu, a ty zaczynasz się niecierpliwić? Spokojnie, nie wchodź jeszcze na wagę. Twój organizm wciąż podlega działaniu hormonów, więc nie ma co ryzykować jakiegoś załamania. Najważniejsze, że dodatkowe kilogramy, najczęściej nie są odbiciem tkanki tłuszczowej, tylko nadmiaru wody w organizmie.

Rada: Pamiętaj, żebyś dużo piła, zwłaszcza, jeżeli karmisz piersią.

30 dni po narodzinach dziecka

Po porodzie, w okresie połogu, macica obkurcza się i wraca do stanu sprzed ciąży (połóg trwa to 6 tygodni). Dlatego w trakcie połogu można oczekiwać stopniowego zmniejszania się obwodu w pasie. Ponadto dochodzi do usunięcia namiaru zgromadzonych w ciąży płynów, co może skutkować wahaniami ciśnienia krwi oraz nadmiernym poceniem się.

Według amerykańskiego Kongresu Położnictwa i Ginekologii większość kobiet w tym czasie traci aż do …8 kilogramów. To dobra wiadomość, zwłaszcza jeżeli w ciąży niewiele przytyłaś (nieco trudniej będzie, jeśli towarzyszy ci myśl "w ciąży przytyłam za dużo").

Jeśli sporo przybrałaś na wadze - 20 kg i więcej - daj sobie czas. Nadwaga w ciąży także rzutuje na proces chudnięcia. Nadal nie wchodź na wagę, natomiast wciąż sprawdzaj, które ubrania zaczęły być dobre.

Rada: Pamiętaj o zdrowym odżywianiu i przede wszystkim nawadnianiu organizmu.

42 dni po porodzie

Kolejna dobra wiadomość - kończy się połóg. Oznacza to, że macica wraca do poprzedniego rozmiaru, a twój brzuch staje się mniejszy i bardziej płaski.

Rada: Jeśli nie stracisz dodatkowych kilogramów przez 6 tygodni połogu, nieznacznie zmniejsz kaloryczność codziennych posiłków.

9 miesięcy później

Jak to mówią dietetycy, jeżeli jesteś w ciąży przez 9 miesięcy, to daj sobie przynajmniej tyle samo czasu, żeby wrócić do formy. Ostrzegają jednocześnie przed drastycznym odchudzaniem. Restrykcyjne diety nie dostarczają potrzebnych składników odżywczych i opóźniać regeneracje twojego organizmu. W dodatku jak w banku masz zapewniony efekt jo-jo.

Rada: Nie stosuj restrykcyjnych diet odchudzających, zwłaszcza jeśli karmisz dziecko piersią.

reklama

Co jeść po porodzie, by zdrowo chudnąć?

Co jeść po porodzie, o czym pamiętać, a czego unikać, by zdrowo chudnąć? Przede wszystkim tzreba pamiętać, że naturalne, prawidłowe tempo chudnięcia po porodzie powinno obejmować:

  • 8 kg w pierwszym tygodniu po porodzie,
  • 9 kg w pierwszym miesiącu po porodzie,
  • kilogram na miesiąc w ciągu kolejnych miesięcy po porodzie.

A co z kalorycznością posiłków? Kwestia ta nieco inaczej przedstawia się w przypadku kobiet karmiących piersią, a mam maluchów karmionych mlekiem modyfikowanym.

Dieta karmiącej po porodzie

Podczas karmienia piersią metabolizm ulega przyspieszeniu, a zapotrzebowanie energetyczne zwiększeniu.

Jeśli karmisz piersią potrzebujesz organizmowi dostarczyć:

  • Kalorie: 2200 - 2400
  • Wapń: 1,000-1,300 mg
  • Kwas foliowy: 280 mcg
  • Żelazo: 15 mg
  • Białko: 65 g
  • Witamina C: 95 mg

Dlaczego szybkie chudnięcie jest niezdrowe?

Tempo chudnięcia nie powinno być szybsze niż 1 kg na miesiąc od 2. miesiąca po porodzie. W przeciwnym razie do pokarmu będą się wydzielały w dużej ilości substancje toksyczne skumulowane w tkance tłuszczowej.

Pamiętaj, że gwałtowne chudnięcie może spowodować bardzo szybkie wyczerpanie rezerw pokarmowych i w efekcie niedobory witamin oraz minerałów najpierw u ciebie, a dopiero znacznie później u dziecka.

Z kolei, jeśli zmniejszysz liczbę przyjmowanych kalorii do mniej niż 1500 na dobę, nastąpi zmniejszenie ilości wytwarzanego pokarmu. Doprowadzi również do wyczerpania fizycznego, które utrudni Ci właściwą opiekę nad dzieckiem i odbierze radość z macierzyństwa.

Pamiętaj, że podczas laktacji odchudzania nie powinnaś wspomagać środkami farmakologicznymi ani preparatami ziołowymi.

Jak się odżywiać, jeśli nie karmisz piersią?

Jeśli nie karmisz piersią, nie oznacza to, że możesz jeść byle co i byle jak. Twoje samopoczucie i kondycja są bardzo ważne, dlatego pamiętaj by dostarczać organizmowi1900 - 2200 kalorii, a także:

  • wapń: 1,300 mg
  • kwas foliowy 180 mg
  • żelazo: 15 mg
  • białko: 44-50 g
  • witamina C: 60 mg

reklama

Jak schudnąć po porodzie?

Chcąc szybko wrócić do stanu sprzed ciąży nie wolno ci rezygnować z węglowodanów. Potrzebujesz ich bezwzględnie. Staraj się, żeby większa część z nich pochodziła z produktów pełnoziarnistych. Węglowodany są zwykle bogate w błonnik i pozwalają ci nie tylko uregulować pracę jelit, ale również mieć poczucie sytości. W dodatku są są głównym źródłem energii twojego mózgu.

Pamiętaj, by twoja dieta była różnorodna, dzięki czemu będziesz zaopatrywać organizm w niezbędne dla zdrowia substancje. To na przykład kwas foliowy, który dobrze działa na układ nerwowy i jego zapas przyda ci się, kiedy będziesz chciała mieć kolejne dziecko. Witamina C ułatwia wchłanianie żelaza. Białko pozwala na odbudowę tkanek. Jeśli po porodzie czujesz się słaba - warto sprawdzić morfologię, może się okazać, że masz anemię poporodową i wtedy lekarz może zalecić ci suplementacje brakujących składników czy minerałów.

Jedz 3 posiłki dziennie i dwa lub trzy razy sięgaj po drobne przekąski. Wybieraj owoce, warzywa, orzechy czy produkty będące źródłem białka. Dbaj, żeby jeść regularnie i nie dopuszczaj żebyś czuła głód. Jeśli doprowadzisz do sytuacji, że będziesz czuła wilczy głód na 99,9% sięgniesz po coś słodkiego.

Koniecznie pij dużo wody. Kiedy czujesz ochotę na zjedzenie czegoś, sprawdź najpierw czy nie jest to związane z pragnieniem. Wypij szklankę wody i poczekaj. Jeśli jednak nadal będziesz czuła głód sięgnij po przekąskę lub zjedz pełnowartościowy posiłek, jeśli nadeszła jego pora.

Dziennie powinnaś wypijać koło 3 litrów płynów. Najlepiej, jeżeli 90% z nich będzie stanowiła woda niegazowana. Powinnaś ją pić w małych porcjach, ale za to regularnie przez cały dzień. Będzie to optymalne dla twojego organizmu. Pozostałe płyny mogą to być napoje mleczne, herbatki owocowe, czy 100% soki warzywne bądź owocowe.

Zadbaj o ruch. Staraj się robić 10 tysięcy kroków każdego dnia, a jeśli twój lekarz się zgodzi, możesz pierwsze ćwiczenia rozpocząć właściwie od razu po porodzie.

Spacery z maluszkiem też pomagają w utracie wagi, a podnoszenie go często wyrabia niezłe bicepsy. Jeśli masz możliwość lub ochotę zapisz się do klubu sportowego lub umów z koleżanką na wspólne ćwiczenia. To motywuje, a poza tym ruch wyzwala endorfiny, więc dodatkowo będziesz mieć dobre samopoczucie.

Dochodzenie do wagi sprzed ciąży może ci zająć rok lub dłużej

Ciąża, poród, a potem zajmowanie się dzieckiem (zwłaszcza jeśli karmisz piersią) to duży wysiłek dla organizmu. Będzie on potrzebował czasu, żeby dojść do siebie. Dlatego zadbaj o siebie i nie zadręczaj się, jeśli droga do wymarzonej wagi nie jest szybka i prosta.

Pamiętaj, że nie tylko waga czy ćwiczenia wpływają na nasze zdrowie. Dobre samopoczucie psychiczne jest równie ważne! Dbaj o siebie. A jeśli ci ciężko, na babyboomowym forum możesz dołączyć do mam lub stworzyć grupę wsparcia. Pamiętaj, że razem czasem znaczy szybciej, a zawsze lepiej i przyjemniej. Powodzenia!

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: