Przepuklina po porodzie

Przepuklina po porodzie

Niezależnie od tego, czy rodziłaś w sposób naturalny czy przez cesarskie cięcie, może okazać się, że po porodzie pozostała ci po nieprzyjemna pamiątka – przepuklina. Co to właściwie jest, jak wygląda i jak ją leczyć?

Co to jest przepuklina?

Przepuklina to patologiczne uwypuklenie, kiedy powstaje wówczas, gdy narząd lub tkanka tłuszczowa wciska się w otwór lub słaby punkt w mięśniu lub tkance łącznej (najczęściej w powłokach brzusznych). Wszystkie rodzaje przepukliny – a jest ich kilkanaście - są wynikiem osłabionych mięśni i tkanek budujących ściany jam ciała oraz nacisku na nie.

Przepuklina wygląda jak wypukłość pod skórą - może, ale nie musi być bolesna. Dość często pojawia się u kobiet w ciąży lub po porodzie.

reklama

Rodzaje przepukliny po porodzie

Najbardziej powszechne rodzaje przepukliny to: pachwinowa, pępkowa, brzuszna, udowa oraz pooperacyjna. Po porodzie kobiety najczęściej doświadczają przepukliny pępkowej, która powstaje na skutek rozciągnięcia mięśni brzucha w okolicy pępka, przepukliny w okolicach pępka, tak zwana kresa biała, która łączy mięśnie brzucha z obu stron i przepukliny pooperacyjnej – po cesarskim cięciu.

Przyczyny przepukliny poporodowej

W ciąży i podczas porodu w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, które sprzyjają pojawieniu bądź rozwojowi przepuklin. Są to między innymi:

  • zmiany hormonalne, które wpływają na słabszą perystaltykę jelit, w rezultacie czego pojawiają się zaparcia i nadmierne ciśnienie wewnątrzbrzuszne w trakcie wypróżnień,
  • powiększająca się macica i rosnące dziecko, które wpływają na m.in. na nadmierne rozciągnięcie mięśni brzucha w okolicy pępka,
  • poród - czas, kiedy dochodzi do skrajnego wysiłku,
  • przyczyną może być także cesarskie cięcie.

Dobra wiadomość jest taka, że pojawienie się przepukliny w ciąży nie wpływa na rozwój dziecka.

reklama

Jakie są objawy przepukliny po porodzie?

Pierwszy objaw przepukliny po porodzie to uczucie dyskomfortu w miejscu powstawania przepukliny – nie musi nic boleć. Nieco później można pod palcami poczuć uwypuklenie. Pamiętaj, że nie będzie ono wyczuwalne zawsze, a jedynie w chwilach, gdy napinasz mięśnie brzucha - podczas śmiechu czy na przykład kaszlu. Z czasem mogą się pojawić bóle brzucha (np. po wysiłku), a uwypuklenie powiększa się i pojawia się dłużej. Najczęściej można je wcisnąć, ale może się zdarzyć, że nie można już go odprowadzić.

Jeśli podejrzewasz u siebie przepuklinę, koniecznie zgłoś się do lekarza. Jej widoczność sprawia, że jest prosta do zdiagnozowania i nie trzeba przeprowadzać dodatkowych badań, by postawić diagnozę (choć zdarza się, że wykonuje się badania USB by sprawdzić, czy np. nie doszło do uwięźnięcia).

Przepuklina po cesarskim cięciu

Przepuklina pooperacyjna najczęściej występuje u osób otyłych oraz kobiet ciężarnych - to częste powikłanie po cesarskim cięciu. Można jej uniknąć nie doprowadzając do nacisku na okolice nacięcia, nie podnosić ciężkich przedmiotów – i to nie tylko bezpośrednio po porodzie, ale dwa miesiące po nim. Nadmierny wysiłek może spowodować zerwanie szwów i doprowadzić do przepukliny.

reklama

Metody leczenia przepukliny

Przepuklinę leczy się  wyłącznie operacyjnie. Niezaopatrzona może stać się przyczyny groźnych powikłań, takich jak uwięźnięcie i zadzierzgnięcie. Pamiętaj, by jej nie zaniedbać - nie leczona może stanowić zagrożenie zdrowia i życia.

Przepuklina może być tak mała, że leczenie jest opcjonalne. Jeśli jednak jest duża, powoduje ból lub stale rośnie, warto poddać się operacji. Wówczas, jeśli przepuklina jest niewielka, podczas zabiegu wykorzystuje się tkankę chorego (rana goi się dość szybko). Kiedy przepuklina jest duża, stosuje się siatki chirurgiczne, podtrzymujące mięśnie (proces gojenia jest dłuższy)

Operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, a hospitalizacja trwa od 2 do kilku dni – wszystko zależy od oceny stanu pacjenta przez lekarza. Do formy wraca się od miesiąca do 3 miesięcy (w zależności od wieku, wielkości przepukliny i metody operacyjnej).

Czego nie możesz robić, gdy masz przepuklinę

Prawda jest taka, że przepuklina to nie defekt kosmetyczny czy estetyczna błahostka, a poważna sprawa - naprawdę warto ją zoperować jak najszybciej. Zdarza się jednak, że z jakichś przyczyn musisz na zabieg czekać. Czego nie możesz w tym czasie robić?

  • Nie podnoś niczego ciężkiego (jeśli musisz coś podnieść, używaj mięśni nóg, nie napinaj mięśni brzucha),
  • nie uprawiaj forsujących ćwiczeń,
  • podczas kaszlu czy kichania staraj się ją zabezpieczać (np. przytrzymując dłonią),
  • proś o pomoc,
  • dbaj o dietę bogatą w błonnik, by nie doprowadzać do zaparć. Pij dużo wody,
  • odpoczywaj.


Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: