Zaparcia po porodzie. Jak sobie pomóc

Zaparcia po porodzie. Jak sobie pomóc

Zaparcia po porodzie to częsta przypadłość świeżo upieczonych, która dotyka niezależnie od tego, czy kobieta rodziła w sposób naturalny czy poprzez cesarskie cięcie. Choć to prozaiczny i niegroźny problem, potrafi uprzykrzyć życie. Dowiedz się, jakie są przyczyny zaparć po porodzie. Zobacz, jak sobie z nimi radzić. Dowiedz się, co robić, a także co jeść i pić, by sobie pomóc.

Czy wiesz, kiedy po porodzie można mówić o zaparciach?

O zaparciach mówimy wtedy, gdy do wypróżnień dochodzi mniej niż 3 razy w tygodniu, pojawiają się przy tym bóle brzucha, gazy, wzdęcia, kolki jelitowe.

Po porodzie, w czasie połogu, sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana i trudniejsza do rozpoznania. Dlaczego? Ponieważ to, że nie wypróżniasz się nawet 4 dni po porodzie, jest sytuacją normalną. Do tego możesz mieć wrażenie pełności w dolnej części brzucha -  wynika to z obrzęku tkanek wokół pochwy, krocza i odbytu. Nie świadczy to o problemie z wypróżnianiem się.

Kiedy kobieta nie wypróżnia się do 4 dni po porodzie, jest to normalne.

reklama

Dowiedz się, jakie są przyczyny zaparć po porodzie

Za zaparciami najczęściej stoją błędy w diecie (na przykład dieta uboga w błonnik). W przypadku kobiet po porodzie dochodzą do tego inne czynniki, takie jak choćby obawa przed bólem w okolicach krocza i inne poporodowe lęki, zwłaszcza jeśli podczas porodu siłami natury doszło do jego nacięcia bądź pęknięcia.

Po porodzie okolice intymne są obolałe, obrzęknięte i zdrętwiałe, co budzi dyskomfort i obawy. Nie dość, że wypróżnienia mogą być bolesne, przez co kobieta może próbować powstrzymywać się od wizyt w toalecie, to i dochodzą obawy o to, by nie pękły szwy bądź nie doszło do jakichś zmian na ranach.

Jeśli rodziłaś poprzez cesarskie cięcie, możesz doświadczyć czasowego paraliżu jelita grubego (niedrożność po operacji).

Nie bez znaczenia jest stan organizmu po porodzie – wciąż wysoki poziom hormonów (np. progesteron rozluźnia mięśnie układu pokarmowego), a także spowolnienie perystaltyki jelit, wywołane tak przez poród, jak i przez zaaplikowane środki znieczulające.

Nie bez zbaczenia są przyjmowane tabletki z żelazem lub leki (np. antydepresyjne).

Pierwsze wypróżnienia po porodzie mogą być też utrudnione, ponieważ pracujące przy tej czynności mięśnie są zwiotczałe.

Pierwsze wypróżnienia po porodzie, tak oddawanie moczu, jak i i opróżnianie jelit, mogą sprawiać kłopot i wywoływac uczucie dyskomfotu, ponieważ mięśnie, które przy tym pracują, są zwiotczałe i "niekoniecznie chcą współpracować".

Wszystkie powyższe, razem wzięte czynniki mogą sprawić, że zaparcia będą bolesnym problemem.

Sytuację komplikuje fakt, że wypełnione wskutek zaparć jelita mogą dodatkowo uciskać macicę.

Zobacz, jak sobie radzić z zaparciami

Przede wszystkim zadbaj o dietę. Odpowiednie menu po porodzie to naturalny sposób na regulację wypróżnień.

Jedz regularnie – powinno to być 5 małych posiłków dziennie, o stałych porach. Możesz też do diety wprowadzić produkty i napoje, które pomogą poradzić sobie z problemem zaparć.

Przeczytaj, co możesz jeść, by sobie pomóc:

  • suszone owoce – śliwki, morele i figi i warzywa – tak świeże, jak i poddane obróbce termicznej. Szczególnie polecane są śliwki, które zawierają sorbital, działający przeczyszczająco. Możesz je jeść jako przekaskę lub jako mus - zalej wieczorem śliwki przegotowaną gorącą wodą, a rano zmiksuj,
  • produkty bogate w błonnik, który reguluje pracę układu trawiennego, pobudzą perystaltykę jelit (pieczywo pełnoziarniste, otręby, owsianka, kasza, siemię lniane, brązowy ryż, marchew). Zrezygnuj z ciężkostrawnych dań,
  • garść suszonych lub świeżych czarnych jagód np. z jogurtem,
  • kisiel z siemienia lnianego,
  • ugotowane buraki z jabłkiem.

Przeczytaj, co możesz pić, by sobie pomóc:

  • kompot ze świeżych jabłek,
  • przegotowaną ciepłą wodę wymieszaną z miodem i cytryną (na dzień dobry),
  • łyżeczkę oleju rycynowego lub oliwy z oliwek,
  • czysty, świeżo ugotowany barszcz czerwony,
  • napar z liści malin,
  • herbatkę koperkową lub inne, bezpieczne dla karmiacych, herbatki ziołowe,
  • duże ilości niegazowanej wody.

Woda – w ilości 8 szklanek dziennie - ułatwia również wypróżnianie, zapobiegając zaparciom po porodzie.

Gdy po kilku dniach od porodu wciąż masz problem z wypróżnianiem, kup w aptece środki zmiękczające stolec (np. czopki glicerynowe. Gliceryna natłuszcza i nawilża odbyt, ułatwiając poślizg treści kałowej).

Powinnaś jak najwcześniej wstać po porodzie. Po porodzie przebiegajacym normalnie i siłami natury - najpóźniej po 6 godzinach, a pierwsze wstawanie po cięciu cesarskim najczęściej ustala lekarz anestezjolog. W miarę możliwości ruszaj się – spaceruj. Ruch dobrze działa na jelita, pobudzając je do pracy i prawidłowego funkcjonowania.

Aktywność fizyczna pobudza pęcherz moczowy i jelita do prawidłowego funkcjonowania.

Podczas wypróżniania usiądź tak wygodnie, jak dasz radę. Pod nogi podstaw podest lub małe krzesełko - po to, by kolana były nieco wyżej. Wyprostuj mięśnie brzucha. Rozluźnij się - nie przyj na siłę. Gdy cię boli krocze, przyłóż ciepły kompres i lekko je uciśnij - by mniej bolało.

Przede wszystkim nie unikaj wizyt w toalecie. Prawdopodobieństwo, że podczas wypróżniania uszkodzą się szwy, jest minimalne. A ból? Prawdopodobne jest, że jeśli będziesz w wypróżnianiem się zwlekać, możesz mieć z czasem większe problemy.

Zaleganie masy kałowej wpływa niekorzystnie nie tylko na samopoczucie, ale i na na zwijanie się mięśnia macicy.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: