Co warto wiedzieć na temat bliźniąt

Co warto wiedzieć na temat bliźniąt

Bliźnięta - fenomen natury, podwójne szczęście, ale i podwójna troska. Przez wieki i we wszystkich kulturach traktowane ze szczególną uwagą, zachwytem, ale i podejrzliwością. Co warto wiedzieć?


Oto garść informacji dotyczącej rozwoju i życia bliźniąt.

Ciążę bliźniaczą tak jak każdą ciążę mnogą traktuje się jak ciążę podwyższonego ryzyka, tak więc:  

przyszłą mamę czeka większa troskliwość lekarza i co za tym idzie częstsze wizyty w gabinecie lekarskim,

bliźnięta przychodzą na świat często przed terminem, dlatego wcześniej trzeba przygotować się na ich przybycie

W wyniku rozwiązania ciąży bliźniaczej przychodzą na świat bliźnięta jedno- lub dwujajowe. 

Bliźnięta jednojajowe

rozwijają się w wyniku podziału jednej komórki jajowej, zapłodnionej przez jeden plemnik. Są one identyczne i podobne do siebie nie tylko zewnętrznie. W wielu badaniach udowodniono, że bliźnięta jednojajowe obok identycznego płci i wyglądu cechują także podobne zainteresowania, nawyki, iloraz inteligencji, a nawet poglądy polityczne. (2)

reklama

Bliźnięta dwujajowe 

powstają w wyniku jednoczesnego wytworzenia przez jajniki dwóch komórek jajowych, a następnie zapłodnienia ich przez dwa różne plemniki. Są podobne do siebie tak jak zwyczajne rodzeństwo, gdyż ich materiał genetyczny jest zupełnie inny - mogą więc być różnej płci. Zawsze maja osobne worki owodniowe i łożyska. 

Bliźnięta syjamskie

rodzą się statystycznie raz na 100 tysięcy porodów. To jakby nie rozdzielone bliźnięta jednojajowe - zapłodnione jajo nie dzieli się, jak to jest normalnie, między 3 -7 dniem po zapłodnieniu, ale dopiero po około 12- 14 dniach. Rozdzielenie to jest wówczas niecałkowite i na świat przychodzą dzieci zrośnięte ze sobą różnymi częściami ciała, mające nie rzadko wspólne organy wewnętrzne. 

Karmienie

Właściwie każda mama jest w stanie wykarmić bliźniaki piersią. Jest to w ich przypadku szczególnie ważne, bo mogą być one mniej odporne i słabsze niż dzieci z ciąż pojedynczych. Karmiąc na żądanie może zdarzyć się, że jedno z dzieci je dłużej i częściej, ale nie jest to powód do niepokoju. Możliwe jest jednoczesne karmienie piersią obojga dzieci tzw. sposobem "spod pachy". Inną metodą jest karmienie obojga dzieci w pozycji klasycznej (wtedy nóżki krzyżują się z przodu), lub jedno dziecko karmi się z pozycji klasycznej, a drugie spod pachy. 

Charakterki;-)

Nie ma czegoś takiego jak typowa, czy przeciętna para bliźniaków, dlatego trudno jest uogólniać. Niektóre maluchy rodzą się z bardzo niską wagą urodzeniową, co stwarza specyficzne problemy dotyczące opieki. Inne natomiast tak różnią się wagą i wzrostem, że jedno pielęgnuje się jak wcześniaka, drugie zaś jak noworodka donoszonego. Jeszcze inne bliźniaki rodzą się o czasie i bez żadnych komplikacji. 

reklama

Bliźnięta uwielbiają przebywać blisko siebie - już od pierwszych chwil życia są obok siebie, przytulają się, grzeją wzajemnie, razem się śmieją i płaczą. 

Każde z dzieci rozwija się własnym tempem i w czasie właściwym dla siebie osiąga różne sprawności - na przykład: jedno z dzieci zaczyna już sprawnie dreptać, a dla drugiego to dopiero początek poruszania się na nogach. 

Co dwie głowy to nie jedna- bliźniaki bardzo wcześnie rozpoczynają wzajemną współpracę. Razem potrafią osiągnąć i dosięgnąć do tego, co nie byłoby osiągalne dla jednego malucha: książki na wyższej półce, szafki w kuchni to dla nich żaden problem. Od najmłodszych lat wspierają  się i sobie pomagają.

Ważne jest aby dbać o rozwój indywidualnych cech u dzieci - każde z nich powinno czuć, że jest odrębną, wartościową jednostką - dlatego raczej nie poleca się kupowania malcom tych samych zabawek, identycznych ubrań. Choć bliźniaki, wyglądają zabawnie ubrane identycznie, jednak o wiele lepsze dla rozwoju ich osobowości jest podkreślanie ich indywidualności. W pewnym okresie życia  dzieci będą chciały ubierać się tak samo - wówczas nie trzeba im tego zabraniać. 

Bliźnięta są bardziej podatne wady wrodzone i choroby naczyniowe, które wcześniej zagrażają ich życiu, od dzieci z ciąż pojedynczych. 

Wyniki badań brytyjskich naukowców dowiodły, że rak sutka znacznie rzadziej występuje u kobiet, które urodziły bliźniaki, niż u tych mam, które urodziły dzieci pojedyncze. Poziom zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety w okresie ciąży jest wyższy przy ciąży bliźniaczej. Zmiany te dają pewną ochronę przed rakiem sutka. (3) 

Literatura:

Eisenberg A., Murkoff H.E., Hathaway S.E., W oczekiwaniu na dziecko, Rebis, Poznań, 1997 

reklama

Wright L., Bliźnięta - tajemnica tożsamości, Wyd. Literackie, Kraków, 1999

Twoje Dziecko, 1/2000

mgr Agnieszka Musiał

Ocena: 4.07 z 5. Ocen: 27

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Cesarskie cięcie

Cesarskie cięcie

Nie zawsze istnieje możliwość porodu naturalnego. Czasem jest konieczny poród cesarski. Wiele kobiet...   Więcej

Wcześniak - kto to taki? Jak wygląda i jakie może mieć problemy?

Wcześniak - kto to taki? Jak wygląda i jakie może mieć problemy?

Prawidłowa ciąża trwa od 38 do 42 tygodni. Każde dziecko urodzone po zakończeniu 37 tygodnia ciąży, bez...   Więcej

Urlop macierzyński i ojcowski w pytaniach i odpowiedziach

Urlop macierzyński i ojcowski w pytaniach i odpowiedziach

Ile wynosi od 17 czerwca 2013 wymiar podstawowego urlopu macierzyńskiego?Wymiar podstawowego...   Więcej

Urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy

Jak długo trwa urlop wychowawczy? Wymiar urlopu wychowawczego wynosi 37 miesięcy, ale obowiązują tu...   Więcej

Zasiłek rodzinny 2018 - podstawowe informacje

Zasiłek rodzinny 2018 - podstawowe informacje

Zasiłek rodzinny to świadczenie pieniężne, wypłącane uprawnionym osobom, w celu częściowego pokrycia...   Więcej

Pierwsza wizyta u ginekologa po porodzie

Pierwsza wizyta u ginekologa po porodzie

Czy wiesz, że poporodowe uszkodzenia narządów rodnych mogą nie dawać żadnych objawów, przez co dopatrzyć...   Więcej

reklama