reklama
Czy uprawianie seksu przyspiesza poród?

Czy uprawianie seksu przyspiesza poród?

Prawdą jest, że seks uprawiany pod koniec ciąży może przyspieszyć poród. Mało tego! Jest doskonałym sposobem na zakończenie ciąży przenoszonej – to jeden z naturalnych sposobów na przyspieszenie porodu.

A co z ciążą we wcześniejszych stadiach?

Jeśli zaś chodzi o wcześniejsze stadia ciąży - zdrowej i prawidłowo przebiegającej - aktywność seksualna nie przyspiesza jej rozwiązania, nie stanowi zagrożenia dla ciąży (maluszek jest bezpieczny (maluszka chronią mięśnie macicy i wody płodowe).

Seks a ciąża zagrożona

Gdy ciąża jest zagrożona (ciąża mnoga, przeżyte poronienia i przedwczesne porody, krwawienie, niewydolność szyjki macicy, łożysko przodujące), uprawianie seksu może wywołać przedwczesny poród.

Dlaczego uprawianie seksu może przyspieszyć poród?

·    Męskie nasienie zawiera prostaglandyny, które przyspieszają „dojrzewanie” i rozwieranie szyjki macicy (dzięki temu, że szyjka rozwiera się wcześniej, maluch może dobrze ułożyć się w kanale rodnym). Na szczęście przy prawidłowo rozwijającej się ciąży, na takie ilości prostaglandyny, jakie są w spermie, szyjka staje się wrażliwa dopiero po 38 tygodniu ciąży.

·    Aktywność seksualna, szczególnie pieszczoty piersi i przeżyty orgazm, uwalniają oksytocynę – hormon wywołujący i podtrzymujący akcję porodową, wywołując skurcze mięśni pochwy i macicy.

·    Na 3 – 4 tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu orgazm może wywołać skurcze przepowiadające, zwane skurczami Braxtona-Hocksa, które mogą trwać nawet do 30 min. Nie są one jednak w stanie wywołać akcji porodowej.

Uprawiając seks pamiętajcie tylko, by w chwili zapomnienia mieć na uwadze bezpieczeństwo – unikajcie uciskania brzucha, decydujcie się na niewymagające pozycje.

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża