Jak uniknąć nacinania krocza?

Wizja zbliżające porodu może powodować zarówno strach, jak i ekscytację. Jednak jedną z najczęstszych obaw jest lęk przed nacięciem krocza podczas porodu.
Lekarze wykonują nacięcie krocza, żeby skrócić drugą fazę porodu i jego uniknąć jego pęknięcia. Światowa Organizacji Zdrowia przestrzega przed rutynowym nacinania krocza u wszystkich ciężarnych. W niektórych sytuacjach jest to jednak niezbędna procedura.
Kiedy nacięcie krocza może być konieczne?
Istnieją powody, dla których może być potrzebne nacięcie krocza,np:
- w przypadku porodu przedwczesnego, żeby chronić przed urazami główkę wcześniaka
- jeśli zaistnieje sytuacja zagrażająca zdrowiu twojego dziecka,
- jeśli dziecko jest w położeniu pośladkowymi,
- jeśli poród przebiega gwałtownie, co grozi rozerwaniem krocza
reklama
Jak można uniknąć nacinania krocza?
Badania pokazują, że masowanie krocza przy użyciu naturalnego oleju, może uelastycznić pochwę i zapobiec rozerwaniu, czy nacinaniu podczas porodu. Masuj krocze codziennie przez 5-10 minut od 32 -34 tygodnia ciąży (skonsultuj się z lekarzem), najlepiej zaraz po wieczornej kąpieli.
Jak masować krocze?
- Rozluźnij mięśnie
- Niewielką ilość olejku, np: z kiełków pszenicy, czy migdałów rozgrzej w dłoniach i nasmaruj okolicę wejścia do pochwy i nanieś również na wargi sromowe
- Palcem rób okrężne ruchy (zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara) wokół pochwy i wewnątrz niej (do 2 cm głębokości )
- Opuszek palca delikatnie włóż do pochwy i następnie uciskaj jej dolny brzeg w kierunku odbytu, do czasu, kiedy poczujesz pieczenie
- Po ustaniu pieczenia znów rozpocznij masaż krocza
Po 5 dniach możesz dołączyć drugi palec, aby z czasem dojść do masażu czterema palcami. To uelastyczni krocze na tyle żeby było w stanie rozciągnąć się do aż 2/3 obwodu główki dziecka.
Pamiętaj o ćwiczeniach Kegla, dzięki którym nauczysz się kontrolować mięśnie dna miednicy mniejszej. Zobacz, jak je wykonać prawidłowo ćwiczenia Kegla, bo ułatwiają rozwieranie szyjki macicy w czasie porodu, a także zapobiegają wysiłkowemu nietrzymaniu moczu.
Znajdź szpital, w którym nie wykonuje się rutynowo nacinania krocza . Możesz zapytać, w jaki sposób możesz mieć gwarancję, że personel nie wykona nacięcia, jeżeli to nie będzie bezwzględnie konieczne.
Postaraj się rodzić na stojąco, w pozycji kolankowo-łokciowej albo kucznej, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo nacinania. Być może w szpitalu, w którym będziesz rodzić jest możliwość porodu w wodzie lub skorzystanie z wannypodczas skurczy. Ciepła woda masuje krocze i ułatwia rozwieranie szyjki macicy oraz łagodzi ból.
Nie przyj zbyt mocno. W momencie, kiedy poczujesz, że główka dziecka “się rodzi” spróbuj powstrzymać się od zbyt mocnego parcia, bo grozi to rozerwaniem krocza i może być powodem nacięcia. Skurcze macicy powinny same wypchnąć na świat maluszka.
Myśl pozytywnie, naucz się prawidłowo oddychać i relaksować i wiedz, że będzie najlepiej, jak może być:)
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień