Jak uniknąć nacinania krocza?

Jak uniknąć nacinania krocza?

Wizja zbliżające porodu może powodować zarówno strach, jak i ekscytację. Jednak jedną z najczęstszych obaw jest lęk przed nacięciem krocza podczas porodu.

Lekarze wykonują nacięcie krocza, żeby skrócić drugą fazę porodu i jego uniknąć jego pęknięcia. Światowa Organizacji Zdrowia przestrzega przed rutynowym nacinania krocza u wszystkich ciężarnych. W niektórych sytuacjach jest to jednak niezbędna procedura.

Kiedy nacięcie krocza może być konieczne?

Istnieją powody, dla których może być potrzebne nacięcie krocza,np:

  • w przypadku porodu przedwczesnego, żeby chronić przed urazami główkę wcześniaka
  • jeśli zaistnieje sytuacja zagrażająca zdrowiu twojego dziecka,
  • jeśli dziecko jest w położeniu pośladkowymi,
  • jeśli poród przebiega gwałtownie, co grozi rozerwaniem krocza  

reklama

Jak można uniknąć nacinania krocza?

Badania pokazują, że masowanie krocza  przy użyciu naturalnego oleju, może uelastycznić pochwę i zapobiec rozerwaniu, czy nacinaniu podczas porodu.  Masuj krocze codziennie przez 5-10 minut od 32 -34  tygodnia ciąży (skonsultuj się z lekarzem), najlepiej zaraz po wieczornej kąpieli.

Jak masować krocze?

  • Rozluźnij mięśnie
  • Niewielką ilość olejku, np: z kiełków pszenicy, czy migdałów rozgrzej w dłoniach i nasmaruj  okolicę wejścia do pochwy i nanieś również na wargi sromowe
  • Palcem rób okrężne ruchy (zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara) wokół pochwy i wewnątrz niej (do 2 cm głębokości )
  • Opuszek palca delikatnie włóż do pochwy i następnie uciskaj jej dolny brzeg w kierunku odbytu, do czasu, kiedy  poczujesz pieczenie
  • Po ustaniu pieczenia znów rozpocznij masaż krocza

Po 5 dniach możesz dołączyć drugi palec, aby z czasem dojść do masażu czterema palcami. To uelastyczni krocze na tyle żeby było w stanie  rozciągnąć się do aż 2/3 obwodu główki dziecka.

Pamiętaj o ćwiczeniach Kegla, dzięki którym  nauczysz się kontrolować mięśnie dna miednicy mniejszej. Zobacz, jak je wykonać prawidłowo ćwiczenia Kegla, bo ułatwiają rozwieranie szyjki macicy w czasie porodu,  a także zapobiegają wysiłkowemu nietrzymaniu moczu.

Znajdź szpital, w którym nie wykonuje się rutynowo nacinania krocza . Możesz zapytać, w jaki sposób  możesz mieć gwarancję, że personel nie wykona nacięcia, jeżeli to nie będzie bezwzględnie konieczne.

Postaraj się  rodzić na stojąco, w pozycji kolankowo-łokciowej albo kucznej,  aby zmniejszyć prawdopodobieństwo nacinania. Być może w szpitalu, w którym będziesz rodzić jest możliwość  porodu w wodzie lub skorzystanie z wannypodczas skurczy. Ciepła woda masuje krocze i ułatwia rozwieranie szyjki macicy oraz łagodzi ból.

Nie przyj zbyt mocno.
W momencie, kiedy poczujesz, że główka dziecka “się rodzi” spróbuj powstrzymać się od zbyt mocnego parcia, bo grozi to rozerwaniem krocza i może być powodem nacięcia.  Skurcze macicy powinny same wypchnąć na świat maluszka.

Myśl pozytywnie, naucz się prawidłowo oddychać i relaksować i wiedz, że będzie najlepiej, jak może być:)


Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: