reklama
Poród bliźniąt

Poród bliźniąt

Ciąża bliźniacza to podwójne szczęście, ale i podwójne lęki. Nie mniej obaw, co wizja codzienności z dwójką maluchów, budzi sam poród. Jak wygląda poród bliźniąt? Czego może się spodziewać podwójna mama?

Ciąża bliźniacza

Tylko co trzecia ciąża bliźniacza nie kończy się przed terminem. Często natomiast zdarza się, że maluszki, ze względu na niedojrzałość organów, wymagają opieki szpitalnej.

Najczęściej dzieci z ciąży bliźniaczej, które przyszły na świat przed terminem, ale po 37.tygodniu ciąży, nie są uznawane za wcześniaki. Uważa się, że bliźnięta są gotowe do narodzin, gdyż dojrzewają szybciej niż dzieci z ciąż pojedynczych. W ciąży bliźniaczej wcześniak to dziecko urodzone przed 34.tygodniem ciąży.

Czy ból przy porodzie bliźniaczym jest podwójny?

Kobiety w ciąży bliźniaczej często boją się, że poród będzie trudniejszy, dłuższy i bardziej bolesny niż w przypadku ciąży pojedynczej. Owszem - kobieta będzie rodzić dwa razy, ale poród nie będzie o wiele dłuższy (15-20 minut), a i nie bardziej bolesny, bowiem pierwszy maluch toruje drogę drugiemu (często kobietom rodzącym bliźniaki zaleca się znieczulenie zewnątrzoponowe).

Poród bliźniaczy – siłami natury

Narodziny bliźniaków to poród wysokiego ryzyka, zwłaszcza wtedy, gdy kobieta rodzi siłami natury. To dużo większe zagrożenie dla matki i dzieci niż poród jednego dziecka.

Poród bliźniąt siłami natury może się odbyć, jeśli kondycja matki i dzieci jest dobra, nie budzi zastrzeżeń. Wówczas akcja porodowa przebiega tak samo jak w przypadku ciąży pojedynczej. Czasem niestety dochodzi do komplikacji, a akcja skurczowa może się wolniej rozwijać (konieczne jest podanie oksytocyny).  Bywa, że w fazie oczekiwania na narodziny drugiego dziecka wykonuje się badanie USG, by sprawdzić, czy maluch nie zmienił pozycji.

W przypadku ciąży bliźniaczej, ze względu na wybór metody porodu, można wyróżnić 3 odmiany położenia bliźnią:

  • obydwa płody w położeniu główkowym (40-45% ciąż bliźniaczych),
  • pierwszy płód w położeniu główkowym, drugi w położeniu niegłówkowym (miednicowym, poprzecznym; 30-35%),
  • pierwszy płód w położeniu niegłówkowym niezależnie od położenia drugiego płodu (20-25%) (źródło).

Cesarskie cięcie

Mniej więcej połowa ciąż bliźniaczych jest rozwiązana przez cesarskie cięcie. Na decyzję o takim sposobie rozwiązania porodu ma wpływ wiele czynników, między innymi: stan zdrowia mamy, przebieg ciąży, ewentualne powikłania ciąży czy powikłania okołoporodowe (problemy z łożyskiem), a także ułożenie dzieci (zwłaszcza malucha, który znajduje się bliżej szyjki macicy – on musi być ułożony głową w dół).

Zdarza się, że ciąża bliźniacza jest zakończona porodem naturalnym i cesarskim cięciem (około 3 %). Pierwsze dziecko przychodzi na świat siłami natury, a drugie - przez cesarskie cięcie. Kiedy tak się dzieje? Kiedy podczas porodu pojawia się problem z łożyskiem (łożysko przodujące, przedwczesne odklejenie się łożyska),  także wypadnięcie pępowiny ;ub drugo maluch zmieni pozycję.

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża

reklama