Poród naturalny

Poród naturalny

 Ostatnia modyfikacja: 13/07/2015 , artykuł powstał: 7/05/2004

Jeżeli chcesz urodzić dziecko w sposób naturalny, warto zastanowić się, co to słowo oznacza? "Naturalny" w kontekście porodu oznacza aktywny lub ekologiczny, przebiegający bez zbędnej ingerencji farmakologii i nieuzasadnionych czynności medycznych.

Zaufać sobie

Poród jest wyjątkowym wydarzeniem dla Ciebie, a także dla Twojego rodzącego się dziecka, zarówno pod względem fizjologii, jak i przeżyć emocjonalnych. Dobrze, abyś miała świadomość, że to Ty jesteś autorką porodu, w którym właśnie uczestniczysz. Musisz mieć pewność, że potrafisz urodzić swoje dziecko! Warto więc na czas porodu pozbyć się lęku i niepewności, myśląc o porodzie jako najważniejszym zadaniu w tym momencie. Aby to osiągnąć, ważne jest odpowiednie przygotowanie do tego wydarzenia.

Wybrać miejsce

reklama

Dla dobrego porodu ogromne znaczenie ma miejsce narodzenia dziecka. Powinno być ono dla Ciebie bezpieczne i przyjazne. Masz do wyboru różne możliwości - poród w szpitalu, w prywatnej klinice położniczej lub poród w domu. Jeżeli zdecydujesz się na poród w szpitalu, wybierz taki, w którym respektowane są zasady porodu naturalnego.

Zadbać o samopoczucie

Nie zapominaj o swoich emocjach. Zadbaj o to, by akcja porodowa nie była narażona na zbędne interwencje medyczne, a towarzystwo osób uczestniczących w porodzie było dla Ciebie miłym doświadczeniem. Dla dobrego samopoczucia ważna jest Twoja umiejętność rozpoznawania sygnałów wydawanych przez własne ciało, umiejętność relaksacji a także stosowanie takiego sposobu oddychania, które przyniesie ulgę. Istotną sprawą jest również możliwość swobodnego poruszania się podczas pierwszego okresu porodu i przyjmowanie pozycji niosących ulgę podczas skurczu. Zanim nastąpią u Ciebie oznaki zmęczenia i załamania, warto skorzystać z możliwości wejścia do wody. Dzięki temu Twoje mięśnie się rozluźnią, odczucie bólu zmniejszy się, a szyjka macicy szybciej osiągnie stan całkowitego rozwarcia. Jeżeli Twoja współpraca z siłami natury będzie owocna, Twoje dziecko wydostanie się z macicy w sposób możliwie łagodny, a w Tobie pozostanie świadomość dobrze wykonanego zadania.

Stworzyć dobrą atmosferę

reklama

Warto zapewnić sobie rodzinny charakter wydarzeń porodowych. Najlepiej, gdyby narodziny Twojego dziecka odbyły się w towarzystwie bliskiej osoby, dającej Ci wsparcie w tych trudnych momentach. Warto także zadbać o wystrój otoczenia, co może zapewnić specjalnie przygotowany pokój do porodu. Dopełnieniem naturalnej atmosfery porodu jest dyskrecja i cisza podczas narodzin dziecka, kontakt maluszka z Twoim ciałem bezpośrednio po urodzeniu, a także możliwość przecięcia pępowiny przez osobę towarzyszącą Ci podczas porodu.

mgr Daria Żarczyńska, psycholog

Ocena: 0 z 5. Ocen: 0

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Trzy okresy porodu

Trzy okresy porodu

Każdy poród wygląda inaczej, jednak na podstawie długotrwałych obserwacji i wiedzy lekarzy położników...   Więcej

Przebieg porodu

Przebieg porodu

Pierwsza faza porodu - utajniona Faza utajniona to czas powolnego rozwierania się i skracania szyjki...   Więcej

Nie musi boleć! Rodzić ze znieczuleniem czy bez?

Nie musi boleć! Rodzić ze znieczuleniem czy bez?

Pogląd, że „poród nie musi boleć” wciąż jeszcze jest kontrowersyjny. Wielu lekarzy to zwolennicy polityki...   Więcej

Poród sama czy z partnerem?

Poród sama czy z partnerem?

Nasze matki i babki rodziły w samotności, w towarzystwie akuszerek lub w gronie szpitalnego personelu....   Więcej

Dlaczego tak często macierzyństwo rozczarowuje?

Dlaczego tak często macierzyństwo rozczarowuje?

Oczekiwanie na pojawienie się dziecka w rodzinie to szczególny moment dla przyszłej mamy.  Zadaje sobie...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża