reklama
Poród z użyciem próżnociągu położniczego

Poród z użyciem próżnociągu położniczego

Poród za pomocą próżnociągu położniczego budzi lęk u wielu kobiet. Niestety czasem zdarza się, że podczas porodu naturalnego następuje zwrot akcji i dziecko ma problem, by przyjść na świat siłami mamy i natury. Jeśli na cesarskie cięcie jest za późno, potrzebna jest interwencja lekarska i użycie instrumentu położniczego zwanego próżnociągiem. Kiedy lekarz go używa? Jak działa próżnociąg i czy poród z jego udziałem jest bezpieczny?

Co to jest próżnociąg położniczy?

Próżnociąg położniczy to rodzaj przyssawki działającej na podciśnienie. Ten instrument medyczny służy do szybkiego zakończenia porodu odbywającymi się siłami natury. Zbudowany jest z przyssawki kauczukowo-silikonownej (pelota), uchwytu, systemu przewodów oraz pompy próżniowej.

Choć często o próżnociągu próżniowym myślimy jak o narzędziu tortur, a wyobrażenia te podsycają mrożące krew w żyłach opowieści na temat narzędzi położniczych używanych w dawnych czasach, nie trzeba się bać. Współczesne narzędzia, a i ich działanie są bezpieczne.

Jak działa próżnociąg położniczy?

Pelotę, czyli przyssawkę kauczukowo-silikonową w kształcie miseczki przytwierdza się do główki dziecka, po czym wytwarza się próżnię. To ułatwia urodzenie się główki dziecka.

Ponieważ akcje ratujące zdrowie i życie przeprowadzane są bardzo szybko, zazwyczaj nie ma czasu na to, by lekarz dokładnie informował pacjentkę, co będzie się działo. Na pewno powie, że zostanie użyty próżnociąg położniczy. A co dalej?

Mama zostaje znieczulona (zewnątrzoponowo lub jeśli nie ma czasu – miejscowo), a krocze - nacięte. Lekarz przykłada pelotę do główki dziecka. Za pomocą pompki wytwarza ciśnienie, które przysysa ją do „miseczki”. Siła przyssawki jest kontrolowana za pomocą miernika. Następnie lekarz dokonuje trakcji zsynchronizowanej z akcją skurczową i pracą mamy - zakłada próżniociąg między skurczami, a delikatnie ciągnie dziecko w momencie skurczu. Po urodzeniu dziecka pelota zostaje odessana, a dalsza część porodu przebiega już normalnie.

Kiedy stosuje się próżnociąg położniczy?

Próżnociąg położniczy jest używany, gdy dziecko nie może samodzielnie przyjść na świat, mama nie ma już siły przeć, a poród jest na tyle zaawansowany, że główka dziecka jest w dole kanału rodnego i nie można już wykonać cesarskiego cięcia.

Podczas drugiego okresu porodu główka dziecka schodzi do kanału rodnego matki. Gdy osiągnie punkt, z którego nie ma już odwrotu, niemożliwe staje się cesarskie cięcie. Lekarz musi interweniować i za pomocą próżnociągu wesprzeć siły natury.

Próżnociąg stosuje się także wówczas, gdy istnieje ryzyko niedotlenienia płodu, skurcze macicy są zbyt częste i silne, drugi okresu porodu przedłuża się lub gdy pojawia się zagrożenie zamartwicy dziecka.

Nieodzowny jest także wtedy, gdy z uwagi na chorobę mamy (wady serca, nadciśnienie tętnicze, zagrożenie odklejenia siatkówki) trzeba zmniejszyć wysiłek rodzącej.

Próżnociąg często zastępuje kleszcze położnicze. Przy prawidłowym postępowaniu jest bezpieczny dla matki i dziecka.

Jakie są przeciwwskazania do użycia próżnociągu

Przeciwwskazanie określane są jako przeciwwskazania względne i bezwzględne. Do przeciwwskazań względnych zalicza się m.in.: przewidywalną dużą masę urodzeniową dziecka czy brak skurczów macicy.

Przeciwwskazania bezwzględne do użycia wyciągacza próżniowego podczas porodu to: brak odpowiedniego rozwarcia ujścia zewnętrznego czy położenie miednicowe lub poprzeczne dziecka.
Jakie warunki muszą być spełnione, by móc użyć próżnociąg położniczy?

Aby lekarz mógł pomóc rodzącej, muszą być spełnione warunki:

  • prawidłowa budowa miednicy kostnej rodzącej,
  • pełne rozwarcie szyjki macicy,
  • pęknięte błony płodowe,
  • opróżniony pęcherz moczowy rodzącej
  • położenie płodu podłużne główkowe.

Jakie mogą być powikłania po użyciu próżnociągu położniczego?

Powikłania częściej dotyczą dziecka niż kobiety i obejmują: krwiaki, otarcia naskórka, wybroczyny i uszkodzenia skóry, a także krwawienie wewnątrzczaszkowe. W miejscu kontaktu z pelotą pozostaje okrągły obrzęk, który znika po kilku dniach.

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża

reklama