reklama
Roczny urlop macierzyński – pomaga czy szkodzi?

Roczny urlop macierzyński – pomaga czy szkodzi?

Rok temu - 17 czerwca 2013 r. - rząd wydłużył urlop rodzicielski z 6 do 13 miesięcy. Rodzice mają do wykorzystania: 20 tygodni macierzyńskiego, z czego pierwsze 14 tygodni przysługuje tylko matce, następnie 6 tygodni urlopu dodatkowego dla matki lub ojca oraz kolejne 26 tygodni urlopu, również dla jednego lub drugiego rodzica. Jakie są dobre i złe strony wprowadzenia ustawy w życie?

Niewątpliwe plusy

 Urlop macierzyński jest bardzo ważny nie tylko ze względu na konieczność fizycznej opieki nad niemowlęciem, ale także dla budowania więzi pomiędzy dzieckiem a rodzicami - mówi Ewa Misiak, prezes ogólnopolskiej firmy opiekuńczej Baby&Care, ekspert do spraw polityki prorodzinnej w zespole prezydenta Bronisława Komorowskiego i dodaje. – Dłuższy urlop sprzyja wzmacnianiu tych więzi, dlatego tak wiele rodziców, a szczególnie kobiet decyduje się z niego korzystać. Jednak ten przywilej ze strony państwa paradoksalnie ma też negatywne konsekwencje.

Negatywne konsekwencje

Zdaniem Ewy Misiak roczny urlop macierzyński negatywnie odbija się na sytuacji kobiet na rynku pracy. – Rok to z perspektywy funkcjonowania przedsiębiorstwa bardzo dużo czasu, zmieniają się klienci, sytuacja w branży, wymagane są nowe kompetencje i wiedza. Powrót do środowiska pracy po roku często okazuje się bardzo czasochłonnym i kosztownym procesem, który działa na niekorzyść zarówno samej kobiety, jak i całej firmy.  W konsekwencji pracodawcy obawiają się zatrudniania lub awansowania kobiet, które są w ciąży czy nawet na etapie planowana rodziny.

Urlop macierzyński w liczbach

·    Według badań Instytutu SMG/ KRC 17 % pracodawców przyznaje otwarcie, że ich zdaniem kobiety po zajściu w ciążę tracą na efektywności.

·    Co trzecia kobieta boi się utraty pracy po urodzenia dziecka.

·    Jak pokazują najnowsze dane ZUS z kwietnia bieżącego roku z przedłużonego urlopu macierzyńskiego skorzystało już ponad 120 tys. rodziców, głównie kobiet.

·    W trzech pierwszych miesiącach bieżącego roku, po raz pierwszy od 4 lat, odnotowano wzrost liczby urodzeń.

materiały bridge.pl 

 

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża

reklama