In vitro w Czechach. Jak możemy ci pomóc spełnić marzenie o dziecku?

Treść powstała we współpracy z Europe IVF 
In vitro w Czechach. Jak możemy ci pomóc spełnić marzenie o dziecku?

Coraz więcej par z Polski, z różnych względów, decyduje się na leczenie niepłodności za granicą. Wybór kliniki leczenia niepłodności nie zawsze jest łatwy. Mając do wyboru wiele klinik, najróżniejsze wskaźniki powodzenia, różnorodność zabiegów i technologii, trudno podjąć decyzję, która będzie najwłaściwsza.  
Jeśli szukasz kliniki dla siebie, oto kilka wskazówek, które może ułatwią ci podjęcie decyzji.

Poznaj wiedzę i podejście lekarzy

Ważne, żeby sprawdzić, czy w wybranej klinice będziesz mieć kontakt z konsultantem oraz lekarzem. Specjaliści posiadają nie tylko specjalistyczną wiedzę, ale również sprawiają, że czujesz się zaopiekowana i wysłuchana. Poświęcają ci czas, żeby odpowiedzieć na twoje pytania i rozwiać wątpliwości.

Sprawdź, czy klinika działa w oparciu o standardy i zalecenia Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE). Możesz też się dowiedzieć, czy pracujący w niej lekarze cały czas się dokształcają.

Szukając kliniki już wiesz, że istnieje wiele przyczyn, dla których kobieta lub para nie może mieć dziecka. Bywają niezwykle złożone i wymagają sporej wiedzy i doświadczenia. Są klinicyści, którzy są szczególnie dobrzy w leczeniu zmniejszonej rezerwy jajnikowej, PCOS, endometriozy czy innych schorzeń powodujących niepłodność. Dlatego dotarcie do lekarza, który wie, jak poprowadzić twój przypadek, jest kluczowe.

Sprawdź sposób działania kliniki

Nie wszystkie kliniki leczenia niepłodności mają identyczne podejście, więc upewnij się, że rozumiesz, jak one działają i nie bój się zadawać pytań. Np. czy osoba bliska ma prawo po zabiegu przebywać z tobą w sali, jaki jest maksymalny wiek leczenia, czy dostępny jest przejrzysty cennik, jak wygląda kontakt z lekarzem, itd.  

Wybierając klinikę możesz sprawdzić, czy oprócz dobrych wyników oferuje ci ona kontakt z koordynatorami, którzy biegle posługują się językiem polski. Pomoc w zajściu w ciążę jest celem, ale ważny jest też sposób do jego dotarcia.

Zaufaj swojej intuicji

Jeśli czujesz, że jesteś we właściwym miejscu, masz poczucie bezpieczeństwa - to dobry początek. Możesz mieć do dyspozycji najlepszych specjalistów, ale jeśli im nie ufasz lub źle się czujesz w danym miejscu, być może warto znaleźć klinikę, która w pełni odpowie na twoje potrzeby.

Co warto wiedzieć na temat leczenia niepłodności i zabiegów IVF w Republice Czeskiej?

Dzięki stosunkowo niskim kosztom – i liberalnemu prawodawstwu – w ostatnich latach Czechy stają się coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem dla par starających się o dziecko.

Ustawodawstwo dotyczące medycznie wspomaganego rozrodu w Republice Czeskiej jest liberalne w odniesieniu do zakresu oferowanych przez nie terapii, jednak ogranicza dostęp do tych zabiegów parom homoseksualnym.

Do sztucznego zapłodnienia nie jest konieczne małżeństwo. Natomiast warunkiem prawnym jest pisemna zgoda obojga partnerów (kobiety i mężczyzny). Dotyczy to również leczenia niepłodności komórkami od dawców.

 W Czechach maksymalny wiek leczenia niepłodności wynosi 49 lat, dlatego w dniu transferu zarodka pacjentki nie powinni mieć więcej niż 48 lat i 364 dni - i nie ma od tego odstępstwa.

Techniki IVF nie mogą być stosowane do wyboru płci przyszłego dziecka, z wyjątkiem przypadków, gdy mogą być stosowane w celu zapobiegania poważnym chorobom genetycznym. To oznacza, że wybór płci jest możliwy tylko wtedy, gdy jedno z rodziców jest nosicielem poważnego zaburzenia genetycznego związanego z jedną płcią.

Po ustanowieniu dyrektywy Unii Europejskiej 2004/23/WE czeskie ustawodawstwo krajowe zostało zmienione tak, aby wszystkie kliniki IVF posiadały ważną licencję na prowadzenie działalności. Licencja ta jest przyznawana przez SUKL, który ma obowiązek co dwa lata przeprowadzać kontrolę. Licencja jest gwarancją, że klinika przestrzega specjalistycznych ustaleń, co tobie daje pewność, że odpowiednio podchodzi do procedur, przechowywania materiału, zabiegów itd.

Wszystkie kliniki leczenia niepłodności w Republice Czeskiej muszą zgłaszać swoje wyniki do krajowego rejestru. Niestety indywidualne dane nie są oficjalnie publikowane, ale statystyczne są podawane przez Europejskie Towarzystwo Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami oddawanie komórek (jajeczek i nasienia) musi być dobrowolne i anonimowe zarówno dla dawcy, jak i biorcy. Klinika jest zobowiązana do przechowywania dokumentacji medycznej dawców przez 30 lat, w celu ochrony wszystkich stron i może podlegać kontroli państwowej.

Dlaczego cię zapraszamy do Kliniki Europe IVF International s.r.o.?

Dr. Jan Rapsa - dyrektor medyczny Kliniki leczenia niepłodności  Europe IVF w Pradze

Od ponad dziesięciu lat wspieramy przyszłych rodziców i odnosimy sukcesy. Zarówno ja, jak i cały zespół podchodzimy do każdego pacjenta indywidualnie.

W związku z tym, każdy klient ma dedykowanego lekarza, który zna jego historię i potrzeby oraz koordynatora, który porozumiewa się w jego ojczystym jezyku.

W naszym laboratorium korzystamy ze sprzętu najwyższej klasy, leczymy w zgodzie z najnowszymi trendami i od dawna cieszymy się wysokim wskaźnikiem powodzenia ciąży. Dbając o komfort pacjentów i jednocześnie chcąc mieć pewność i kontrolę nad każdym etapem leczenia, wszystkie zabiegi wykonujemy bezpośrednio w naszej klinice.

Od lat się dokształcam i regularnie uczestniczę w czeskich i zagranicznych kongresach oraz seminariach, w tym w corocznych spotkaniach ESHRE.  Dodatkowo, żeby jak najlepiej zrozumieć pacjentów i swobodnie się z nimi komunikować uczę się kolejnych języków. 

Ceny in vitro w Klinice EUROPE IVF International s.r.o. zaczynają  się już od :

 • 1.900 pakiet in vitro z własnymi jajeczkami i spermą
 • 4.250 pakiet in vitro z adoptowanymi jajeczkami i własną spermą
 • 1.500 pakiet z adoptowanym zarodkiem

Leki możesz wykupić w klinice lub w polskiej aptece na receptę wystawioną przez klinikę.

Pakiety usług kliniki obejmują:

Program in vitro z własnymi jajeczkami:

 • Konsultacje
 • Ustalenie optymalnego protokołu stymulacji
 • Znieczulenie ogólne
 • Punkcja komórek jajowych
 • Metoda ICSI (Intracitoplazmatyczne wpuszczenie plemników) lub Mikrozapłodnienie - wstrzyknięcie pojedynczego plemnika bezpośrednio w cytoplazmę komórki jajowej
 • Monitorowanie rozwoju zarodka przez ponad 48 godzin w inkubatorze - przedłużona hodowla do stadium blastocysty (120 godzin)
 • Transfer zarodka / zarodków do macicy - embriotransfer
 • Badania krwi - HIV, wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, kiła wymagane od obojga partnerów w dniu punkcji

 Programy od dawczyń jajeczek (IVF DO)

Komórki jajowe od anonimowej dawczyni są zapłodnione nasieniem partnera. Wskaźnik ciąż w naszej klinice sięgają 68%. Testujemy genetycznie wszystkich dawców komórek jajowych i dawców nasienia. Gwarantujemy od 6 do 12 dojrzałych jajeczek.

 • Konsultacje
 • Wyszukanie i badanie dawczyni (badania ginekologiczne w tym USG, badania genetyczne i serologiczne, badanie przedoperacyjne)
 • Stymulacja dawczyni, w tym leki pobudzające, monitorowanie cyklu USG
 • Pobranie komórek jajowych od dawczyni, w znieczuleniu ogólnym i monitorowanie pooperacyjne
 • Zapłodnienie jajeczka przez bezpośrednie wstrzyknięcie plemnika do komórki jajowej - ICSI
 • Monitorowanie rozwoju zarodka przez ponad 48 godzin w inkubatorze - przedłużona hodowla do stadium blastocysty (120 godzin)
 • Transfer zarodka / zarodków do macicy – embriotransfer

Dlaczego wybrałam klinikę w Pradze?

Podczas moich poszukiwań trafiłam na wypowiedź Renaty Turek na FB in vitro Czechy* i skontaktowałam się z nią. Dlaczego wybrała klinikę w Czechach i jakie są jej pierwsze wrażenia po kontakcie z doktor Savelyevą z kliniki Europe IVF w Pradze

Mam 28 lat, mój mąż również, staramy się od ponad roku (bez uprzedniego stosowania antykoncepcji hormonalnej). W momencie rozpoczęcia starań 'rozjechałam' się hormonalnie, zaczęły się wizyty u lekarzy, nikt nic nie był w stanie stwierdzić mimo wielu badań i szczegółowego opisywania objawów.

Do obecnego lekarza trafiłam 10 miesięcy temu, skupiliśmy się na stabilizowaniu hormonów. Po badaniach męża, które wykonaliśmy na własną rękę, okazało się, że jednak nie ma sensu próbować naturalnie, najlepiej iść w in vitro.

Polski lekarz od razu polecił nam Czechy mówiąc, że tam są zdecydowanie lepsi specjaliści i technologia. Po zapoznaniu się z opiniami na forach i natrafieniu na stronę fundacji "In vitro bez granic" zdecydowaliśmy, że próbujemy w Czechach. Zdecydowaliśmy się na Pragę, ponieważ ma ona wiele pozytywnych opinii na zagranicznych stronach oraz po rekomendacji fundacji.

Jako że za bardzo nie ma na grupach informacji o Europe IVF i doktor Savelyevej, chciałabym się z Wami podzielić moimi wrażeniami po pierwszej telewizycie.

1) kontakt z koordynatorką dla pacjentów z Polski - panią Michaliną - jest świetny, bardzo szybko odpowiada na maile, czuję się u niej zaopiekowana
2) na samą telewizytę czekaliśmy około 2 tygodni
3) przed wizytą przesłałam do kliniki wszelkie wyniki z kilku lat leczenia, pani doktor miała wszystko do wglądu (oczywiście pewne badania muszę jeszcze wykonać, ale to chyba standard)
4) sama wizyta była prowadzona przez panią koordynator, pani doktor porozumiewała się z nią po czesku, natomiast wszystko było na bieżąco tłumaczone na polski
5) pani doktor porozumiewa się też po angielsku, co mnie i mężowi też nie sprawia problemu.
6) sama pani doktor - bardzo miła, życzliwa, odpowiadała na wszelkie moje pytania i na podstawie wyników badań i USG zdiagnozowała mi PCOS, czyli coś czego przez 3,5 roku 4 ginekologom i endokrynologowi nie udało się zrobić. Muszę przyznać, że spodziewałam się tego, natomiast jest to ulga, że ktoś to potwierdził
7) zaproponowany plan leczenia z uwzględnieniem leków antykoncepcyjnych, dajemy sobie czas na uspokojenie jajników i suplementację, spróbujemy stymulacji końcem września/początkiem października
8) kwestia monitoringu - mogę monitoring robić u siebie u mojego lekarza, natomiast jeśli będę chcieć i będę mieć możliwość, to możemy się też zameldować w Pradze i tam robić monitoring
9) wszelkie wskazania, recepty i podsumowanie - przesłane mailem

Mam nadzieję, że komuś się przydadzą takie ogólne informacje. Dodam jeszcze, że odbieram całość naprawdę pozytywnie i jak wspomniałam na początku - czuję się zaopiekowana.

Dlaczego Polki korzystają z pomocy klinik w Czechach?

Kiedy zaczynałam przygotowywać artykuł, zbierałam informacje nie tylko na temat czeskiego prawodawstwa oraz tego, na co warto zwrócić uwagę w kwestii in vitro. Poszukiwałam również kobiet, które korzystały z możliwości leczenia niepłodności w Czechach. Tu wypowiedzi kobiet, które korzystają z różnych klinik na terenie Czech.

Moje bohaterki korzystały z różnych klinik, konsultowały się u różnych specjalistów, ale to co często się przewijało w ich wypowiedziach to to, że spotkały się z dużo bardziej życzliwym oraz uważnym podejściem personelu. Czuły, że nie są kolejnym przypadkiem na liście, tylko że znalazły się w miejscu, w którym obu stronom zależy na powodzeniu misji.

Joanna K.

Wybrałam Czechy, ponieważ czytałam wiele pozytywnych opinii. Poza tym słyszałam, że Czesi są bardziej zaawansowani pod względem IVF. Uzyskałam lepszy efekt stymulacji niż w Polsce, co mnie zaskoczyło.

Mam wspaniały kontakt z lekarzem i embriologiem, czego brakowało w Polsce, w której miałam dwie procedury. Cały proces przebiegał sprawniej z bardzo dobrą komunikacją, co jest ważne, ponieważ zawsze jest masa pytań, które nas nurtują.

Dostałam też inne leki, które bez wątpienia wpłynęły na stymulację. Wszystkie leki dostałam w klinice i nie musiałam biegać po aptekach. Całość finansowo jest porównywalna do kosztów w Polsce.

Anna P.

Zarodki od dawców w klinice, z której korzystam, pochodzą wyłącznie od młodych, płodnych dawców, a nie od pacjentów, którzy nie wykorzystali swoich zarodków i oddają gorszej jakości zarodki do adopcji.

Zarodki do leczenia pary przygotowuje się z komórek jajowych dawczyni i nasienia dawcy. Dzięki temu wiem, za co płacę (w klinice w Polsce nie miałam możliwości wybrania klasy zarodka). Za AZ zapłaciłam łącznie z pobytem w Czechach, taxi, jedzeniem, testem pcr covid około 8 tys. zł. W Polsce wychodzi podobnie, ale nie można wybrać klasy zarodka, co się wiąże z mniejszymi szansami na ciążę i z morzem łez po porażce.

Pierwszy transfer w Czechach i sukces! Jechałam z Białegostoku do Czech pociągiem sama. Było warto.

Zuzanna J.

Jestem po kilku procedurach w Polsce, w dobrych klinikach i u świetnych lekarzy. Zdaję sobie sprawę, że jestem trudnym przypadkiem. Wybrałam te kliniki ze względu na opinie, ale nie czułam się zaopiekowana. Być może również w Czechach się nie uda, ale liczę na inne podejście. Już po pierwszej telekonsultacji czuję się wysłuchana i gotowa, żeby spróbować. Mam nadzieję, że Czechy okażą się strzałem w dziesiątkę.

Agata B.

Dziś rozpoczyna się 5 miesiąc upragnionej ciąży. Leki dostaję się w klinice, nie trzeba nigdzie jeździć i szukać (i nie trzeba jeździć co 2 dni jak w Polsce). Opieka jest przemiła. W Polsce po zabiegu pobrania komórek nie mogłam wstać przez tydzień z łóżka, a po punkcji w Czechach byłam na drugi dzień na weselu. (…)

Zawsze można zadzwonić i pytać. Po punkcji sami się odzywają i piszą, jak wygląda zapłodnienie komórek. Po transferze lekarz dał do siebie kontakt, aby w razie czego pisać do niego.

Mamy nadzieję, że ten artykuł będzie dla ciebie pomocny. A za Renatę i inne dziewczyny starające się o maluszka mocno trzymamy kciuki.

*Dziekuję Renacie Turek i pozostałym bohaterkom za podzielenie się swoimi doświadczeniami. Ich wypowiedzi znajdziesz na forum BB lub w grupie na FB

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: