Chcesz zajść w ciążę? Zmień dietę!

W dzisiejszych czasach wiele kobiet ma problemy z zajściem w ciążę, na część z nich receptą będzie farmakologia, na niektóre skuteczna może okazać się dieta. Organizm ludzki jest całością nie można na niego patrzeć jedynie przez pryzmat danego organu, takie holistyczne podejście zapewnia odpowiednia diet, której korzyści odczuwa cały organizm. Ciąża to dla organizmu bardzo duże wyzwanie musi być zdrowy i silny aby zainicjować życie, często niestety przyszłe mamy niewiedzą, że błędy dietetyczne które popełniają, mogą mieć wpływ na ich płodność. Czasami nie wiedzą, że cierpią na schorzenia, które są zależne od diety a modyfikacja menu rozwiązuje problem również z płodnością. Oto kilka przyczyn problemów z zajściem w ciążę, których źródłem jest dieta.

Odchudzanie
Czy często stosowałaś diety odchudzające, nawet głodówki, a może jeszcze niedawno byłaś na diecie? Jeśli tak to być może tu tkwi problem. Diety niskokaloryczne np. 1000 Kcal są to diety bardzo ubogie w tłuszcze, natomiast tłuszcz jest dla człowieka niezbędny, uczestniczy m.in. w produkcji hormonów płciowych. Stosowanie diety odchudzającej powoduje duże zamieszanie w organizmie, zmienia metabolizm, wpływa na różne procesy biochemiczne, jeśli planujesz ciążę nie możesz przynajmniej rok przed staraniami stosować żadnej diety odchudzającej. Jeśli masz niedowagę-przytyj! Zbyt mała ilość tkanki tłuszczowej zaburza produkcję hormonów, a stad już niedaleka droga do zaburzeń w cyklu miesięcznym, a więc w płodności. Dlatego twoja dieta powinna być bogata w tłuszcz, unikaj produktów niskotłuszczowych, typu light, jedz codziennie 1-2 porcje białego tłustego sera. Pamiętaj chcąc zajść w ciążę twój organizm musi być silny, niedożywienie (niedowaga) jest tutaj przeszkodą.

Alergia
Być może przez lata nie przykładałaś wagi do tego co jesz. Stan błony śluzowej twoich jelit może nie być właściwy a tym samym staje się przepuszczalny dla alergenów, którymi organizm zaczyna walczyć. W takiej sytuacji trudno zajść w ciążę. Możesz zrobić test z buraka który pokaże czy twoje jelita pracują prawidłowo.”Wieczorem przed zaśnięciem, wypij ¾ szklanki soku z buraka (można dodać trochę soku z jabłka dla poprawy smaku). Rano sprawdź kolor moczu. Jeśli Twoje nerki wychwyciły czerwony barwnik buraka tzn. że przeniknął on z nieszczelnych jelit. Pamiętaj że po spożyciu buraka kał może zabarwić się na czerwono. Natomiast mocz powinien być lekko różowy”.

Dieta przyszłej mamy która wie, że jest alergikiem i/lub której mocz po wykonaniu powyższego testu był koloru czerwonego, w okresie starań o dziecko powinna być niealergizująca czyli z wykluczeniem białka mleka krowiego, cukru, glutenu, jaj.

reklama

Taka dieta ureguluje gospodarkę hormonalną i wyciszy autoagresję. Autoagresja czasami jest zwrócona przeciwko plemnikom mężczyzny i są one wtedy słabsze. Przyszły tata który jest alergikiem również powinien zastosować taka dietę toczące się procesy zapalne w jego organizmie wpływają na jakość plemników. Jeżeli masz zaburzona gospodarkę hormonalną koniecznie wykonaj test na celiakię, czyli chorobę dietozależną, polegającą na nietolerancji glutenu w konsekwencji czego dochodzi do zaniku kosmków jelitowych i niedoborów pokarmowych (więcej o tej chorobie i sposobie diagnozy przeczytasz na www.celiakia.pl).

Witaminy i minerały  niezbędne w trakcie starań o dziecko
·    Kwas foliowy-Bezwzględnie powinnaś również zacząć zażywać kwas foliowy w dawce 0,4 mg na dobę, ta witamina nie tylko odpowiada za prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka, ale również jej niedobór osłabia wchłanianie substancji pokarmowych z przewodu pokarmowego, powoduje także nadpobudliwość i trudności w zasypianiu oraz anemię. Wszystko to może mieć wpływ na poczęcie.
·    Cynk-Obecność tego pierwiastka jest konieczna do produkcji testosteronu oraz sprawnej czynności kanalików nasiennych. Najwięcej cynku jest w nasionach: słonecznika, dyni, sezamu.
·    Witamina E- często nazywana jest witaminą płodności jest niezbędna do prawidłowej produkcji spermy. Naturalne źródła witaminy E to oleje roślinne, nasiona zbóż, słodkie migdały.

Pamiętaj!
1.    Jeśli Ty lub Twój partner jesteście alergikami i staracie się o dziecko, skonsultujcie się z dietetykiem w celu ustalenia diety niealergizującej.
2.    Jeżeli masz złe parametry hormonów, pogłęb diagnozę w kierunku celiaki, jeśli okaże się że na nią chorujesz dieta bezglutenowa rozwiążę również problem z płodnością.
3.    Zadbaj o siebie, jedz dużo warzyw zwłaszcza zielonych, również owoców, nie odchudzaj się a jeśli się intensywnie odchudzałaś odczekaj rok ze staraniami o dziecko.

Agnieszka Kozioł-Kozakowska
dietetyczka
NutricenterOcena: 4 z 5. Ocen: 3

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Zanim będziesz w ciąży

Zanim będziesz w ciąży

Poczęcie, ciąża i narodziny dziecka są jednym z najważniejszych i najpiękniejszych wydarzeń w życiu...   Więcej

Dieta a anemia

Dieta a anemia

Anemia to częsta przypadłość kobiet, zwłaszcza tych w okresie przed menopauzą. Dotyczy nie tylko młodych,...   Więcej

Anoreksja w ciąży

Anoreksja w ciąży

Piękne, pociągające i smukłe zaledwie kilka tygodni po porodzie, stały się inspiracją i wzorem dla...   Więcej

reklama