Ciąża po trzydziestce

Ciąża po trzydziestce

Faktem jest, że szansa na zajście w ciążę spada wraz z wiekiem. Ten proces rozpoczyna się już po 20. urodzinach, a badania mówią, że 30-latka ma około 20% szans zajścia w ciążę  w czasie comiesięcznej owulacji, a czterdziestolatka już tylko 5%. 

Dodatkowo po 30. urodzinach zwiększa się skłonność do poronień, jak również ryzyko urodzenia dziecka obciążonego wadami genetycznymi. I tak jeśli zostajesz mamą w wieku 25 lat ryzyko wystąpienia   zespołu Downa wynosi 1:1300 ; w wieku 30 lat to 1 :1000, w wieku 35 lat 1: 400, a 45, 1: 35.

Niektóre trudności  z zajściem w ciążę po trzydziestce

Jednym z powodów spadku płodności jest to, że wraz z wiekiem jajniki są mniej wrażliwe na sygnały hormonalne przesyłane z naszego mózgu namawianie ich do uwolnienia komórki jajowej (a mamy ich określoną ilość).

Kolejną trudnością mogą być infekcje lub zabiegi chirurgiczne, które spowodowały  blizny w macicy lub jajowodach. Równie podstępna bywają endometrioza, mięśniaki macicy, czy przewlekłe problemy zdrowotne.

Chociaż płodność mężczyzn nie spada, tak, jak kobiet to również wiek partnera ma znaczenie. Naukowcy odkryli, że po 40. roku życia spada jakość męskiego nasienia, co może stać się przyczyną poronień.

reklama

Jak zwiększyć swoje szanse na ciążę po trzydziestce?

Przede wszystkim udaj się do lekarza i wspólnie zastanówcie się, jak możesz optymalnie przygotować swój organizm do późnej ciąży. Jakie badanie powinnaś wykonać przed ciążą. Od razu się nastaw, że sam proces starań może trwać od roku do dwóch lat. Ta wiedza pozwoli ci uniknąć dodatkowego stresu, jeśli nie  zajdziesz w ciążę w pierwszych miesiącach starań.

Zadbaj o swoje zdrowie. Odstaw używki. Zrezygnuj z alkoholu, palenia papierosów i kofeiny, bo negatywnie wpływają na płodność.  Zarówno nadwaga, jak i i niedowaga są niewskazane. Polecamy artykuł o tym, co pomogło pewnej mamie zajść w upragnioną ciążę.

Obserwuj objawy płodności. Analiza śluzu szyjki macicy pozwoli ci samej rozpoznać  objawy płodności.

Możesz kupić domowe testy płodności dla siebie i swojego partnera. Ten dla mężczyzn pozwali stwierdzić, czy w nasieniu znajduje się wystarczająca do poczęcia liczba plemników. Test dla kobiet wykrywa obecność hormonu FHS w moczu, co jest wskaźnikiem płodności.

Jedz zdrowe produkty, które mogą mieć pozytywny na twój układ hormonalny. Dieta wpływająca na płodność powinna się składać z produktów zawierając kwasy omega 3,  cynku, magnezu, żelaza,  owoców i warzyw zawierających antyoksydanty.

Po 6 miesiącach bezowocnych starań skonsultuj się z lekarzem, który prawdopodobnie zleci ci dodatkowe specjalistyczne badania.

Dla niektórych par rozwiązaniem może być zapłodnienie in vitro, ale trzeba brać pod uwagę, że wraz z wiekiem również zmniejsza się szansa na sukces. Z drugiej strony płodność jest sprawą kompletnie indywidualną  i może się okazać, że akurat twój organizm jest płodny również w wieku 40. i więcej lat.

Ocena: 4 z 5. Ocen: 4

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Endometrioza

Endometrioza

Masz bardzo bolesne miesiączki, kiedy ból, który odczuwasz zdaje się promieniować na całą jamę brzuszną?...   Więcej

Niepłodność u mężczyzn

Niepłodność u mężczyzn

Przyczyn niepłodności jest wiele, szacuje się jednak, że równie często problem leży po stronie kobiet,...   Więcej

Mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy to bardzo powszechna przypadłość, która dotyczy kobiet w każdym wieku. A jak to jest z...   Więcej

Jak polepszyć śluz szyjki macicy?

Jak polepszyć śluz szyjki macicy?

Śluz szyjki macicy to płyn wydzielany przez szyjkę, którego produkcja jest stymulowana przez estrogen. W...   Więcej

Dieta i płodność

Dieta i płodność

Sporo badań wskazuje na związek pomiędzy dietą i płodnością. Jeżeli staracie się o dziecko zapoznajcie...   Więcej

Leczenie niepłodności

Leczenie niepłodności

Bardzo chcecie zostać rodzicami, jednak pomimo intensywnych starań nie możesz zajść w ciążę. Jeśli...   Więcej

reklama